Rozzlobený Rafael Nadal

Rozzlobený Rafael Nadal | foto: AP

Divoký výstup tenisty Nadala na Turnaji mistrů naštval diváky

• 89
Londýn (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rozpálený tenista Rafael Nadal málem vyběhl až na tribunu. Křičel na rozhodčího na umpiru, mával rukama, protestoval také u supervisora v první řadě. Publikum na něj nevlídně bučelo.

Taková scéna se na Turnaji mistrů nevidí často. Byl to asi nejvzrušenější okamžik páteční bitvy Berdych - Nadal. Diskutovalo se o něm ještě hodinu po zápase.

"Ukázalo se, že se rozhodčí Rafy bojí," prohlásil Tomáš Berdych. "Přece se s ním nemůže bavit tři minuty. Pravidla jsou jasná."

Rafael Nadal diskutuje se supervisorem ATP Tomem Barnesem o situaci ze závěru prvního setu utkání proti Berdychovi

Za stavu 6:5 pro Berdycha a 15:15 při Nadalově podání padl míček kamsi ke Španělově základní čáře. Lajnový rozhodčí mlčel, Nadal zvedl ruku, jako by se hlásil, a jen tak plácl do balonu. Hlavní sudí oznámil aut.

Berdych hned žádal o přezkoumání dopadu "jestřábím okem", jež ukázalo, že se Nadal mýlil. "15:30," znělo arénou. Španěla to rozlítilo. Jeho výstup trval rozhodně déle než 30 vteřin, což je stanovená pauza mezi výměnami.

V jednu chvíli to vypadalo, že se uražený Španěl posadí na lavičku a odmítne se vrátit na kurt. Berdych zatím stál na své polovině a užasle se smál. "Rafa si neměl nač stěžovat, ale byla to chyba rozhodčího, že ho nechal tak dlouho bláznit," řekl.

Těsně po utkání Nadal mluvil opatrně: "Možná se pletu, ale podle mě rozhodčí neměl pravdu."

Později se hájil tím, že jeho (byť zjevně odbytý) úder spadl do kurtu, takže nemohl ztrati bod. Že jeho gesto neznamenalo přerušení výměny. "Jen jsem intuitivně zvedl paži. Neřekl jsem stop. Přece bych tolik neriskoval!" přesvědčoval.

V Londýně převzal trofej za sportovní chování, o níž rozhoduje hlasování všech hráčů. V pátek si však neudělal dobrou reklamu. "Ruka nad hlavou je naprosto jasný signál," říká Berdych. S Nadalem se shodli v jediném: Případ zvednuté paže o výsledku nerozhodl.