Tomáš Berdych v duelu s Nadalem na Turnaji mistrů v Londýně

Tomáš Berdych v duelu s Nadalem na Turnaji mistrů v Londýně | foto: AP

Berdychovy naděje na semifinále utnul Nadal, dál jde i Djokovič

• 144
Bil se statečně, ale bez úspěchu. Tomáš Berdych si semifinále při své premiérové účasti na Turnaji mistrů v Londýně nezahraje, se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem padl v posledním zápase ve skupině 6:7, 1:6. Španělského tenistu doprovodí mezi poslední čtyři Novak Djokovič, který na závěr základní části porazil Andyho Roddicka 6:2, 6:3.

TURNAJ MISTRŮ - VŠECHNY VÝSLEDKY A POŘADÍ VE SKUPINÁCH ZDE

Sobotní hvězdně obsazená semifinále tak nabídnou bitvy druhého tenisty planety Federera se třetím Djokovičem a světové jedničky Nadala s pátým mužem žebříčku Murrayem.

Berdycha nechávalo před posledním duelem skupiny A ve hře o postup  vítězství nad Nadalem, ale v určité kombinaci s večerním duelem Djokoviče s Roddickem i zisk jednoho setu. Nadalovi k jistotě stačil set.

Rafael Nadal

Tomáš Berdych

O to větší se v O2 Areně strhla bitva. Berdych se držel své taktiky a hrál agresivně. Už ve druhém gamu si díky skvělým returnům vypracoval dva brejkboly, které ale fyzicky disponovaný Nadal odvrátil. V páté hře si oba tenisté role otočili a dva brejkboly odvracel Berdych.

"V prvním setu rozhodovaly dva tři body. Mrzí mě, že to nedopadlo," řekl Berdych. "Škoda, výsledek vypadá hůř, než průběh. Ale těší mě, že jsem tu mohl hrát. Bylo by fajn, kdybych se sem za rok vrátil," dodal český hráč, který životní sezonu zakončí na šestém místě světového žebříčku.

berdych - nadal jsme sledovali on-line

Berdych se prezentoval pestrou hrou, často se tlačil k síti, kde se mu dařilo zakončovat. I přesto, že mu nešlo první podání, jehož úspěšnost dosahovala jen 41 procent.

Bitva úvodního dějství vrcholila ve dvanácté hře, kdy nejprve brazilský sudí na umpiru vytočil svým rozhodnutím Nadala, když oznámil aut. Jestřábí oko ale ukázalo dobrý míč a rozhodčí přisoudil bod Berdychovi a tím důležité vedení 30:15. V tu chvíli se Nadal rozčílil, protože požadoval opakování bodu.

18:30 dvouhra

"Podle mého názoru bylo rozhodnutí sudího špatné. Ale možná jsem se mýlil já. Nevím," reagoval Španěl na vzniklou situaci.

Nepříjemnost ho ale nerozhodila, krizovou situaci zvládl a ve zkrácené hře se díky rychlému minibrejku uklidnil. Po vítězství 7:3 zatnul pěst na znamení spokojenosti a splnění cíle.

Ve druhé sadě tempo polevilo. Nadal už Berdychovi nedal šanci, sebral mu dvakrát podání a po necelých dvou hodinách zápas ukončil. V utkání zaznamenal 27 vítězných míčů a 13 nevynucených chyb, zatímco Berdych měl bilanci 18-32.

Nadal porazil Berdycha poosmé v řadě při skóre setů 19:0. Ze skupiny po třetí výhře postupuje z prvního místa a v sobotním semifinále ho vyzve domácí naděje Andy Murray. "Radši bych o finále hrál se snadnějším soupeřem," prohlásil Nadal na adresu britského tenisty.

"Nicméně tohle vítězství bylo velmi důležité. Hrál jsem každým dnem o něco lépe a dnes to byl skvělý zápas proti těžkému soupeři. Každopádně gratuluji Tomášovi k výborné sezoně," dodal první hráč žebříčku.

Djokovič drama nedopustil a smetl Roddicka

O poslední místo v semifinále bojovali večer Djokovič s Roddickem. Srbský tenista svého soupeře nešetři, od začátku mě vývoj zápasu plně pod kontrolou.

Andy Roddick nevyhrál na Turnaji mistrů ani jeden zápas

Novak Djokovič slaví postup do semifinále Turnaje mistrů

Poměrem 6:3 získal potřebný set a dominoval i v dalším průběhu. Zápas vyhrál po 66 minutách, Roddicka porazil poprvé od čtvrtfinále US Open 2008 a čtyřech porážkách v řadě.

"Se svým výkonem jsem velmi spokojený, dařilo se mi zejména z forhendové strany," liboval si srbský tenista. "

Roddick tak stejně jako Španěl David Ferrer odjíždí z Londýna bez jediného vítězství.