Golf hendikepovaných - ilustrační foto.

Golf hendikepovaných - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Český afghánský veterán je nejlepším evropským postiženým golfistou

• 1
Český zdravotně postižený golfista Miroslav Lidinský dosáhl jedinečného úspěchu na evropské scéně. Díky vítězství v závěrečném turnaji série European Disabled Golf Association získal i celkové prvenství ve své kategorii.

Osmatřicetiletý člen Golfového klubu Hluboká nad Vltavou se zúčastnil tří ze sedmi podniků seriálu Paragolf 2010. Druhý byl nejprve na Disabled Open v Nizozemsku, pak na European Championship v Rakousku a nakonec vyhrál Italian International Disabled Championship.

Český hendikepovaný golfista Miroslav Lidinský - první zleva.

V konečném pořadí Order of Merit skupiny C získal úspěšný český golfista 400 bodů a vyhrál s přesvědčivým náskokem 110 bodů před druhým v pořadí Sebastianem Lorentem ze Španělska, jenž odehrál všech sedm turnajů.

Jak informoval oficiální server České golfové federace, Lidinský je voják z povolání. V Afghánistánu byl protitankovou střelou zraněn do nohy. Golf začal hrát v době, kdy chodil o berlích. Po amputaci nohy, již s protézou, začal hrát turnaje.

Lidinský ukončil sezonu 2010 s osobním handicapem 21,2. Je členem České golfové asociace handicapovaných, sdružující několik desítek zdravotně postižených hráčů. Jedním z jejich cílů je připravit reprezentační tým na paralympiádu v roce 2016 v Riu de Janeiro.

3 otázky pro miroslava lidinského

Český hendikepovaný golfista Miroslav Lidinský.Jaký je rozdíl mezi golfem zdravých a hendikepovaných hráčů?
Rozdělil bych to dvou rovin. Ta první je chování, atmosféra a přátelství mezi handicapovanými golfisty. Tady jsme před těmi zdravými hodně napřed. Druhá rovina je technika hry. V té musí každý z nás podle typu postižení hledat svůj specifický styl, aby hrál s co nejmenším počtem chyb.

Jaké jsou kategorie v golfu hendikepovaných?
I přesto, že někdo absolvuje osmnáct jamek na vozíku a jiný jen s protézou, dělí se v principu všichni podle aktuálního handicapu. Ti, kdo mají do 18,5, hrají ve dvou kategoriích na rány. Golfisté s vyšším handicapem hrají v dalších dvou kategoriích stableford. Celkem jde tedy o čtyři kategorie a nezáleží na tom, jaké kdo má postižení.

Takže vozíčkáři hrají společně s těmi, kdo mají například amputovanou ruku?
Ano. Ve flightu se většinou sejde vozíčkář se třemi hráči s jiným postižením. Při hře pak ti, kdo nejsou na vozíčku, paraplegikům pomáhají. Podrží vozík při odpalu na nerovných plochách, vytahují ho z bunkeru a podobně. Soudržnost a empatie jsou při turnajích postižených golfistů daleko větší než u zdravých hráčů.

(Celý rozhovor najdete na stránkách cgf.cz)