OBRAZEM: Pouť do Mekky je u konce, po věřících zbyly hromady odpadků

  • 78
Každoroční pouť do Mekky je u konce. Věřící rituálně zahnali kameny Satana a zúčastnili se porážky obětních zvířat v rámci svátku íd al-adhá. Statisíce poutníků po sobě zanechaly haldy odpadků a vše prostupující zápach.

Po poutnících zůstaly tuny odpadků, lidské vlasy, použité holicí strojky a nesnesitelný zápach. Saúdská Arábie nyní připravuje obří čisticí akci. Stanovým městečkem v údolí Míná se nedá projít bez masky na tváři, chce-li člověk uniknout před odporným zápachem odpadu pokrývajícího zem.

Úzké uličky mezi stany jsou pokryty chuchvalci vlasů a odhozenými holicími strojky. Mužští účastníci pouti si v souladu s rituály nechali oholit vlasy. Letošní pouť vykonalo údajně 2,8 milionu lidí. To je o 800 tisíc víc než počet vydaných povolení, kterými se Rijád snaží regulovat počet účastníků.

Statisícové stanové městečko v údolí Míná (17. listopadu 2010)Lazebník saúdský. Muslimové se před svátkem oběti zbavují vlasů (17. listopadu 2010)

Pro ty, kdo povolení nezískali, není místo ve stanech v Míná ani v hotelích v Mekce. Noci tráví na dekách na chodnících, pod mosty nebo po pahorcích obklopujících kolébku islámu. Většina z nich jsou cizinci najatí na práci v Saúdské Arábii.

"Pracuji v Mekce, tak jsem se rozhodl, že vykonám také pouť," svěřuje se Egypťan Adnan Nadží ubytovaný na koberečku pod mostem nové linky metra v Mekce. Nadží a jeho dva krajané se omlouvají tím, že nemají dost prostředků na to, aby pouť absolvovali i s ubytováním.

Nemajetní muslimové přespávají v Mekce na ulicích (17. listopadu 2010)Nemajetní muslimové přespávají v Mekce na ulicích (17. listopadu 2010)

Jeden z nich, Nada Kásim, přiznává, že ho to nijak netrápí, protože se to příliš neliší od podmínek u něj doma. "Nežiju v bohatství, mne to nijak nešokuje," řekl. Do uliček v Míně už nastoupili metaři ve žlutých kombinézách a začali uklízet spoušť. O nic lepší to není na pahorku Arafát, na němž se poutníci modlili celé pondělí, ani v ulicích Mekky, kde se narodil prorok Mohammed a do níž vykonal pouť před koncem života.

Jak Ibráhím zahnal Satana a obětoval ovci

Pouť do Mekky ukončil třídenní svátek oběti íd al-adhá. Porážka zvířat připomíná oběť, již byl připraven učinit prorok Ibráhím. Až v poslední chvíli mu archanděl Gabriel řekl, aby na místo syna obětoval Bohu ovci. Poutníci oběť vykonají koupí zvířete, které je pak rituálně poraženo.

Muslimové kamenují Satana (17. listopadu 2010)Muslimové kamenují Satana (17. listopadu 2010)

Maso je často zmrazeno a postupně rozesíláno potřebným do muslimských zemí. Po porážce se poutníci vraceli z údolí Míná ke svatyni Kaaba v Mekce, chodili kolem ní v kruzích a modlili se.

Další dva dny pak strávili mezi pahorky u Mekky, po nichž podle jejich víry chodila matka Ibráhímova syna Hagar, která putovala vypuzená po poušti a snažila se najít vodu. Její žízeň utišila voda ze studny Zamzam. Každý z poutníků se chce z posvátné studny na místě napít.

Muslimové kamenují Satana (17. listopadu 2010)Pětiúrovňový most ke stélám, které představují Satana (17. listopadu 2010)

Porážku obětního zvířete předcházelo kamenování Satana, během něhož věřící vrhali oblázky na tři vysoké stély u Mekky. Připomínali si tak příběh pokoušení Ibráhíma, který Satana třikrát zahnal kameny.

Rituál kamenování byl v minulosti několikrát dějištěm tragédií. Ke stélám vede poměrně úzká cesta, na níž vznikaly zácpy, a v nich umírali lidé. Saúdskoarabské úřady proto ke stélám nechaly vybudovat pětiúrovňový prostorný most, po kterém může každou hodinu projít až 300 tisíc lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue