Násilí Čechů a nacistů nelze srovnávat, řekl Klaus k výročí 17. listopadu

  • 1751
Česko si připomíná události spojené se 17. listopadem. V roce 1939 proti studentům zakročili nacisté, o padesát let později komunisté. Prezidenta znepokojuje, jak se na časy okupace vzpomíná. Poválečné násilí Čechů na Němcích se zdaleka nevyrovná činům nacistů, uvedl Václav Klaus na pietní akci.

"Součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, se svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," řekl Klaus na vzpomínkové akci k výročí 17. listopadu 1939.

Dodal, že je smutné, že si tuto historii připomíná stále méně lidí. "Neschází se nás zde mnoho a navíc mám strach, že se zde do značné míry scházejí stále stejní lidé. To považuji za více než varovné," prohlásil u pražské Hlávkovy koleje, symbolizující odpor českých studentů proti nacistické moci.

CELÝ PROJEV PREZIDENTA ČTĚTE ZDE

"Čas je neúprosný, přímých účastníků událostí podzimu 1939 ubývá, stále méně je i pamětníků a i my, kteří máme důvod a motivaci tady dnes být, si začínáme uvědomovat, že připomínáme nepřipomenutelné, že se pokoušíme jako na mimořádně závažnou věc obrátit pozornost na něco, co se ve světle každodenních, on-line přicházejících katastrofických zpráv jeví jako málo dramatické," uvedl dopoledne prezident.

Nečas: svoboda není samozřejmostí

Prezident už stihl rovněž uctít na Národní třídě památku demonstrace z roku 1989, stejně jako předseda vlády Petr Nečas a končící primátor Pavel Bém. Po poledni přišel i exprezident Václav Havel, vítal ho bouřlivý potlesk desítek lidí i výkřiky, které ho označovaly za nejlepšího prezidenta. Ze všech politiků, kteří na Národní třídu dnes přišli, se mu dostalo největší podpory.

Havel, který byl klíčovou postavou takzvané sametové revoluce roku 1989, novinářům řekl, že základní směr polistopadového vývoje je správný. Mrzí ho ale, že země opakuje v ještě horší podobě chyby, které před ní udělaly zavedené demokracie.

Klaus na Národní třídě zdůraznil provázanost výročí událostí z listopadu 1939 a 1989. Studentská demonstrace 17. listopadu 1989 se konala přesně 50 let poté, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté.

Národní třída 17. listopadu 2010Národní třída 17. listopadu 2010 Lidé zapalují u památníku na Národní třídě svíčky.

Politici zamířili k pamětní desce, která je umístěna na Národní třídě v podloubí domu, kde komunistická policie 17. listopadu 1989 brutálně rozehnala studentskou demonstraci. Policejní zásah a zpráva o tom, že jeden ze studentů při něm údajně zahynul, odstartoval v následujících dnech demonstrace občanů proti totalitní moci.

Petr Nečas zdůraznil, že svoboda není samozřejmostí a je důležité připomínat, co za ni národ zaplatil. Prezident a premiér pak společně poobědvali v nedaleké restauraci Le Patio.

VÁCLAV HAVEL

"Tím základním směrem vývoje zklamán nejsem. V podstatě se pokoušíme jednat v duchu těch ideálů, jimiž se nesla listopadová revoluce," řekl na Národní třídě exprezident Václav Havel. Zdůraznil, že země prožívá nejdelší období "bezpečnostní jistoty" ve svých dějinách. Po listopadu se ale prý domníval, že řada věcí na cestě k demokracii bude jednodušší a půjdou rychleji. "Domnívali jsme se, že komunistická pauza ve vývoji našeho státu může být zhodnocena tím, že se vyhneme některým chybám, které musely podstoupit tradiční demokracie. Je tomu naopak, ty chyby opakujeme v horší podobě," řekl.

Podobně jako Nečas se vyjádřil i končící pražský primátor Pavel Bém. Uvedl, že je nutné si připomínat lidi, kteří do boje za svobodu investovali a nasadili své životy. "Není to klišé, není to rituál, je to naše povinnost, je to zrcadlo naší národní hrdosti, našeho vlastenectví, záruka budoucnosti našeho národa," prohlásil Bém.

Na Národní třídu zamířil i Bémův pravděpodobný nástupce ve funkci primátora Bohuslav Svoboda. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, pravděpodobný budoucí šéf Senátu Milan Štěch a další zástupci ČSSD položili kytici k památníku na Národní třídě už ráno. V místě vzpomínky na 17. listopad postávaly většinu dne desítky lidí.

Pietní akce se přesunula do katedrály

Oficiální akce spojené s listopadovým výročím se večer přesunula do katedrály svatého Víta. S projevem tu vystoupil pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident, který neopomenul zmínit, že je nutné si připomínat nejen tento den, ale i to, co mu předcházelo.

Upozornil i na současná nebezpečí. "Nebezpečí dneška je v novém rozmachu současného, v něčem odlišného, ale v mnohém velmi podobného postmodernistického útoku na samotné základy naší civilizace, je ve zpochybňování tradičních institucí, je v relativizaci hodnot," řekl v katedrále.

Svátek přilákal do ulic také různé aktivisty. Iniciativa "Vzdělání není zboží" svolala do centra Prahy protest proti komercionalizaci vysokého školství a vládním škrtům.

Aktivisté sdružení Kořeny a Greenpeace uspořádali na Národní třídě happening proti vyvlastňování v místech těžby hnědého uhlí. Protest na Václavském náměstí s názvem Takhle jsme nevolili! zarganizovali odpůrci čerstvé koalice ODS a ČSSD ve vedení hlavního města.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video