Amatér jako jediný vyfotil první jaderný test barevně. Místo stativu použil židli

  • 84
Zemi oslnila záře silnější než polední slunce a k nebi začal stoupat hřibovitý mrak. Bylo přesně 5:29:45 ráno, 16. července 1945. USA právě poprvé otestovaly jadernou bombu. Mladý inženýr Jack Aeby byl při tom. Neodolal, výbuch v Novém Mexiku vyfotil, a vstoupil tak do historie.

Jeho snímek je jedinou dochovanou barevnou fotografií zkoušky Trinity. Záblesk po explozi totiž barevné filmy nevydržely, většinu z nich poničil nebo byly snímky přeexponované. Aeby trumfnul i Berlyna B. Brixnera, kterého Washington oficiálně pověřil zdokumentováním jaderného testu.

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.


Brixner se příležitosti chopil poctivě, po okolí rozmístil desítky fotoaparátů, aby historický okamžik zachytil ze všech možných úhlů. Jeho černobílé snímky ale předčila jediná načervenalá fotografie mladého inženýra.

Jednadvacetiletý amatérský fotograf Jack Aeby se na testu Trinity podílel jako člen týmu vědce Emilia Segrèho, jenž zkoumal záření gama. Aeby tak momentu, jímž odstartoval atomový věk, přihlížel z hlavní základny vzdálené asi 16 kilometrů od epicentra výbuchu.

Obešel bezpečnostní opatření provázející přísně tajný test a přinesl si s sebou fotoaparát Perfex 33. Pomohl mu v tom jeho šéf, fotoaparát měl posloužit k dokumentaci práce jejich týmu.

Armáda záběry na chvíli zabavila

Když začalo odpočítávání, seděl už připraven s fotoaparátem namířeným k věži, na níž čekala bomba přezdívaná Gadget (Přístroj). "Vyšel jsem kousek severně od základního tábora. Jako stativ jsem použil židli, sedl jsem si směrem k oblasti výbuchu s foťákem na opěrce židle," popsal rádiu NPR.

V okamžiku, kdy zaznělo "nula" a ranní tmu vystřídala na pár sekund oslnivá záře, Aeby začal mačkat spoušť. "Po třech snímcích jsem přestal, protože mi došel film," přiblížil po letech. Film vyvolal ještě téhož večera. V trojici záběrů se pak skrýval snímek, jenž patří mezi nejdůležitější fotografie v dějinách.

InsertSingleVideo

Americká armáda mu fotografie na čas zabavila, alespoň dle internetových stránek ministerstva pro energetiku Spojených států. Slavný snímek byl publikován až o několik týdnů později. Po shození atomových bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki.

Bomba nazvaná Fat Man (Tlustý muž), jež explodovala nad Nagasaki, byla stejného typu jako ta, již Američané úspěšně vyzkoušeli v poušti v Novém Mexiku, asi 75 km od města Alamogordo. Na místě, kterému indiáni kdysi dali název Jornada de Muerto (cesta smrti).

Trinity - příčiny a výsledek

Vývoj jaderných zbraní vyplynul z politického a vědeckého rozvoje ve 30. letech 20. století. V Evropě nastoupil k moci fašismus a později se objevily obavy, aby nevyrobilo atomovou bombu nacistické Německo. Američané začali proto sami vyvíjet jadernou zbraň v rámci takzvaného Projektu Manhattan, který započal na začátku 40. let minulého století. V čele projektu stáli generál Leslie Groves a vědecký pracovník Robert Oppenheimer. Výsledkem byl test Trinity a následné svržení dvou atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945.

Test Trinity byl pokusným výbuchem plutoniové jaderné zbraně (bomba Fat Man, která byla později svržena na Nagasaki, byla stejného typu. Nad Hirošimou explodovala bomba uraniová). Zařízení explodovalo se silou ekvivalentní explozi 20 kilotun TNT. Rázová vlna byla cítit 160 km daleko a atomový hřib dosáhl do výšky 12 km.

První jaderný výbuchPrvní jaderný výbuch

První jaderný výbuch

Ocelová věž držící bombu, se explozí vypařila. Na jejím místě vznikl kráter o průměru 400 metrů a hloubce až 8 metrů ze skloviny utvořené přetavením pouštního písku. V okruhu několika set metrů od epicentra byl písek roztavený a připomínal zelené sklo. Později byla tato hmota pojmenována trinitit. V okruhu 1,5 km bylo vše živé zničeno (více o zkoušce Trinity čtěte zde).

Testu se účastnilo kolem 260 lidí, nikdo blíže než 9 km od epicentra výbuchu. Armáda okolnímu obyvatelstvu výbuch vysvětlila jako explozi skladu výbušnin.

zdroj: wikipedia.org


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Slavné fotografie

Nejlepší videa na Revue