Čína plánuje vlak, který nikdy nezastaví, i mašinu s rychlostí tisíc kilometrů

  • 277
Pro čínské techniky jsou i nejrychlejší současné vlaky zastaralé. Plánují soupravy, které vůbec nebudou zastavovat a cestující se dovnitř i ven dostanou speciální kapslí. V tunelech s odčerpaným vzduchem by se měly prohánět vlaky neuvěřitelnou rychlostí 1000 Km/h. Zatím jsou to ale jen plány.

Dopravní infrastruktura moderní Číny prochází doslova kulturní revolucí. Pomalé vlaky rychle střídají moderní rychlovlaky pro rychlosti nad 250 km/h. První z nich vyjely relativně nedávno, před olympiádou v Pekingu v roce 2008.

Dnes délka čínských vysokorychlostních tratí (už téměř 2 000 km) rychle dohání tradiční zemi vysokorychlostní železnice Francii (něco málo přes 2000 km). Do deseti let by se měla zpětinásobit.

Vlak, co nikde nestaví, má ušetřit hodiny času

Převratnou novinkou má být vlak, který nestaví na zastávkách. Nastupování a vystupování zajistí přestupní kontejner na střeše rychlovlaku (jak vidíte na přiloženém videu).

Do kontejneru přestoupí pouze ti cestující, kteří mají vystoupit v následující stanici. Modul se tam odpojí a lidé pohodlně vystoupí.

Místo něj se na opačném konci vlaku ve stanici připojí druhý přestupní kontejner, do kterého předtím nastoupili cestující čekající na zastávce.

Na každé stanici tak vlak ušetří čtyři až pět minut času. Na dlouhých vzdálenostech to budou hodiny.

Čína chce nejdřív pokořit japonský Maglev

Podle serveru Beijing Times se Čína údajně chystá pokořit rychlost 1000 km/h. Čínský stroj tak má překonat rekord vlaku typu Maglev z roku 2003, který drží japonský superstroj JR-Maglev MLX01. Tehdy se i s posádkou podařilo dosáhnout rychlosti 581 km/h. Letos stejný vlak bez posádky uháněl rychlostí 587 km/h. Na tradičních kolejích drží rekord francouzské TGV s rychlostí 574 km/h.

Vlak Maglev v čínské Šanghaji

Vlak Maglev v čínské Šanghaji. Právě z něj by měl vycházet nový čínský supervlak.

Odborníci z Čínské akademie věd (Chinese Academy of Sciences) a Čínská technické akademie (Chinese Academy of Engineering) musí nejprve vyřešit brzdění. Už ale pracují na prototypu, který bude speciálním tunelem uhánět na magnetickém polštáři rychlostí 500 až 600 km/h. Z tunelu bude odčerpán vzduch a vlak by se tak měl pohybovat téměř ve vakuu. Tím se značně sníží aerodynamický odpor i tření.

Uvedený princip není nic nového, představil se už v roce 1960, ale nikdy se nedočkal komerčního využití. Číňanům pomáhá s vývojem přímo majitel amerického patentu na "vakuový vlak", Daryl Oster.

Nasazení tohoto typu je plánováno do deseti let, po dokončení páteřní sítě pro tyto rychlovlaky. Kilometr tunelu vyjde na 31 milionů dolarů, což je jen o tři miliony víc než kilometr tradiční vysokorychlostní železnice.