Z gólu Colorada se raduje i Milan Hejduk.

Z gólu Colorada se raduje i Milan Hejduk. | foto: AP

Eliáš přihrál na vítězný gól Kovalčuka, Hejduk si upevnil vedení v bodování

• 6
V pátečním souboji posledních celků NHL uspěli na domácím ledě hokejisté New Jersey nad Edmontonem 4:3 po prodloužení, které za asistence Patrika Eliáše (celkově 0+2) ukončil Ilja Kovalčuk. Colorádský Milan Hejduk přispěl stejným dílem (0+2) k výhře 5:1 v Columbusu a upevnil si post bodového lídra mezi Čechy. Gólman Tomáš Vokoun pro změnu vychytal další vítězství, když Florida přehrála Minnesotu těsně 2:1.

Střetnutí mezi celky New Jersey a Edmontonu, které proti sobě nastoupily s pouhými deseti body z postů posledních mužstev Východní a Západní konference, nebylo jen klasickým soubojem o ligové body.

Samotní hráči totiž bojovali také o sebevědomí, což platilo dvojnásobně zejména o domácím forvardovi Ilju Kovalčukovi. Vyhlášený kanonýr NHL se v úvodu sezony stejně jako celé New Jersey hodně trápí a vrcholem bylo jeho představení v penaltovém rozstřelu středečního duelu proti Buffalu (více včetně videa ZDE).

Ruský reprezentant mohl Devils udržet ve hře, nicméně během nájezdu ztratil komicky puk a vůbec nevystřelil. Diváci v aréně Prudential Center jej pak vyprovodili hlasitým bučením. Proti Edmontonu Kovalčuk odehrál na útočníka nadprůměrných pětadvacet minut čistého hracího času. Hostujícího gólmana Devana Dubnyka přitom ohrozil jen v jednom případě, ale byl z toho vítězný gól.

Sedmadvacetiletý křídelní útočník totiž v 64. minutě využil za asistencí Henrika Tallindera a Patrika Eliáše přesilovou hru. Majitel stomilionového kontraktu se trefil poprvé za posledních osm zápasů a novináři jej vyhlásili první hvězdou.

Dainius Zubrus z New Jersey (vlevo) sráží k ledu Ladislava Šmída z Edmontonu

Eliáš si kromě asistence u rozhodující branky připsal ještě jednu přihrávku v řádné hrací době, díky čemuž se zlepšil na šest zápisů z posledních čtyř startů a celkově má na kontě už 11 bodů (2+9) ze 17 zápasů. V brance vítězů se představil uzdravený Martin Brodeur a kryl 21 ran Edmontonu.

Hejduk přihrál na dva góly Colorada

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 15z., 17 bodů - 5+10)
2. Plekanec (Montreal, 15z., 14 bodů - 5+9)
3. Hemský (Edmonton, 15z., 11 bodů - 4+7)
4. Eliáš (New Jersey, 17z., 11 bodů - 2+9)
5. Frolík (Florida, 13z., 10 bodů 4+6)
6. Krejčí (Boston, 11z., 10 bodů - 2+8)
7. Havlát (Minnesota, 15z., 10 bodů - 1+9)
8. Voráček (Columbus, 15z., 9 bodů - 3+6)
9. Olesz (Florida, 14z., 9 bodů - 2+7)
10. Fleischmann (Washington, 16z., 8 bodů - 4+4)

Po vysoké výhře 8:1 nad St. Louis hokejisté Columbusu podruhé za sebou fanoušky v Nationwide Areně nepotěšili, když podlehli 1:5 Coloradu. Hostujícího brankáře Petera Budaje sice už v 5. minutě překonal Antoine Vermette, další góly už ale padaly pouze do sítě Blue Jackets.

Za přispění Milana Hejduka v 7. minutě srovnal David Jones, který v 31. minutě v oslabení figuroval také u rozdílové trefy utkání z hole Grega Mauldina. Produktivní Jones navíc neřekl poslední slovo, když v 58. minutě za další přihrávky Hejduka zvýšil na konečných 5:1.

Český veterán v útoku Colorada tak s bilancí (0+2) navýšil své bodové konto na 17 zápisů (5+12) z 15 odehraných duelů, díky čemuž i nadále vévodí kanadskému bodování mezi českými hokejisty v NHL. Druhý Tomáš Plekanec z Montrealu má na kontě bodů 14 (5+9).

Pro změnu opačný efekt z pohledu statistik měl zápas pro obránce Columbusu Rostislava Kleslu, který před úvodním buly vévodil NHL v tabulce +/-. Bilanci + 14 si ovšem při účasti na ledě u tří obdržených branek pohoršil na +11.

Vokoun podržel Floridu, Dvořák se stal rekordmanem

Pouhé dva góly stačily hokejistům Floridy, aby v pátek uspěli v domácím zápase s Minnesotou. Dvaadvaceti zákroky k tomu přispěl český reprezentační gólman Tomáš Vokoun, který za svá záda pustil jen jediný puk po střele Cala Clutterbucka. Tomu v přesilovce Wild nahrával také Martin Havlát.

Brankáø Floridy Tomáš Vokoun v akci.

Brankář Floridy Tomáš Vokoun v akci.

Všechny gólové situace utkání se odehrály už v zahajovací třetině. Zmiňované trefě Clutterbucka předcházely dva zásahy domácích. Za přispění Radka Dvořáka, který se díky 574. startu za Panthers stal rekordmanem klubu v počtu odehraných utkání, otevřel skóre Christopher Higgins a o druhou branku se pro změnu po akci dalšího Čecha Rostislava Olesze zasloužil Mike Santorelli.

Pittsburgh zabral a přehrál trápící se Tampu

Po ostudné porážce od Bostonu, kdy v třetí třetině ztratili vedení 4:2 a padli vysoko 4:7, hokejisté Pittsburghu zabrali a zvítězili nad Tampou Bay v poměru 5:1. Lightning tak utrpěli už pátou porážku z posledních šesti startů, přestože mají ve svém kádru nejproduktivnějšího hráče ligy a zároveň nejlepšího střelce.

Ve skvělé formě hrající Steven Stamkos se prosadil i proti Pittsburghu, tentokrát byl ovšem jediným střelcem Tampy. Svým 15. gólem sezony pouze zmírňoval v 46. minutě průběžné vedení domácích, za které se bilancí (1+1) prezentoval kapitán Sidney Crosby. Oba hráči jsou za sebou seřazeni na elitních příčkách ligových statistik.

Stamkos vévodí produktivitě s 27 body právě před Crosbym, jenž se zlepšil už na 24 zápisů a přeskočil tak o jeden bod svého konkurenta z Washingtonu Alexandra Ovečkina. Mezi střelci Stamkos kraluje s 15 zásahy. Druhý Alexandr Sjomin z Washingtonu skóroval ve 12 případech a třetí Crosby slavil 11 gólů.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby se snaží vyzrát na brankáøe  Tampy Bay Mika Smitha.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby se snaží vyzrát na brankáře Tampy Bay Mika Smitha.

New Jersey - Edmonton 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)
16. Vasjunov (Eliáš), 37. Rolston, 51. Tedenby, 64. Kovalčuk
(Eliáš) - 5. a 10. Fraser, 26. Gagner. Střely na branku: 39:24. Diváci:
14.650.

Pittsburgh - Tampa Bay 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)
29. Pascal Dupuis, 29. Goligoski, 53. Talbot, 57. Crosby, 59.
Engelland - 46. Stamkos. Střely na branku: 20:16. Diváci: 18.275.

Columbus - Colorado 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
5. Vermette - 7. a 58. D. Jones (na obě Hejduk), 31. Mauldin, 38. Phillippe Dupuis, 40. P. Stastny. Střely na branku: 29:29. Diváci: 13.594.

Florida - Minnesota 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
7. Higgins (Dvořák), 8. Santorelli (Olesz) - 17. Clutterbuck
(Havlát). Střely na branku: 27:23. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procenta. Diváci: 15.043.

Phoenix - Calgary 5:4 (0:1, 3:1, 2:2)
22., 53. a 59. Fiddler, 26. Stempniak, 29. Upshall - 10. Bourque, 33. I. White, 60. Tanguay, 60. Jackman. Střely na branku: 26:35. Diváci: 11.117.

Anaheim - Dallas 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)
50. a 60. Ryan, 14. S. Koivu, 42. Getzlaf - 15. Segal, 57. B.
Richards. Střely na branku: 37:29. Diváci: 13.831.