Po vysočanské cyklostezce projede denně tisíc lidí. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Předražená cyklostezka ve Vysočanech není zbytečná, denně jí projede tisíc lidí

  • 41
Cyklostezku, která vede z Vysočan do Hloubětína, využívá každý den podle sčítání více než tisícovka lidí. Vyplývá to ze zjištění pracovníků Úseku dopravního inženýrství TSK. Sčítání proběhlo letos v létě a na podzim.

Cyklostezka se do povědomí Pražanů zapsala zejména svou cenou. Tři a půl kilometru dlouhý úsek vyšel na zhruba 140 milionů korun. Zkolaudována byla letos na jaře a spojuje Vysočany s Hloubětínem.

"Z výsledků sčítání vyplývá, že denně projelo po stezce 1 108 lidí. Ukázalo se tedy, že je využívaná a není zbytečná," řekl šéf magistrátní komise pro cyklodopravu Pavel Polák.

Stezka tak patří mezi nejvytíženější na území hlavního města. Více cyklistů než ve Vysočanech projede podle údajů z posledního sčítání cyklistů po Podolském nábřeží a náplavce na pravém břehu Vltavy, Vltavanů a Trojské lávce.

O stezku se strhly hádky

Stezka se po svém vybudování stala předmětem sporů. Její kritici ji označovali za příliš drahou. "Ten projekt je od začátku značně netransparentní, město vyměnilo stavební pozemky za vlečku," kritizoval projekt již dříve například zastupitel Petr Hulinský (ČSSD).

Neúspěšná kandidátka na primátorku Markéta Reedová (VV) si ji dokonce zvolila letos na podzim jako předvolební téma a v klipu po ní jezdila na kole.

Podle Pavla Poláka ale většinu peněz spolkly mosty, po kterých se cyklisté bezpečně dostanou přes několik komunikací. Navíc čas levných cyklostezek v hlavním městě už skončil. "Méně nákladné úseky jsme už postavili, teď jsou na řadě ty finančně náročnější," prohlásil na obranu stezky Polák.

Mezi ty nákladnější patří například cyklostezka zavěšena pod Pražským okruhem. Stavba necelých dvou kilometrů cyklostezky v Lahovicích, která propojí páteřní stezky A1 a A2, vedoucí po obou březích Vltavy, bude stát přes 100 milionů korun.

CYKLOSTEZKA VE VYSOČANECH

Vlastní stavba cyklostezky (3,2 km) - 9,4 mil. Kč

Terénní úpravy a odvodnění - 42 mil. Kč

Stavby čtyř nových mostů - 71,6 mil. Kč

Opravy původních mostů - 8,2 mil. Kč

Čisté terénní úpravy (zábradlí, schody, zeleň) - 9 mil.

CELKEM - 140,1 mil. Kč (vč. DPH)

Financování ze strukturálních fondů EU - 94 mil. Kč

Spolufinancování MHMP - 46 mil.