Tomáš Řepka oslavuje branku Manuela Pamiče, který je skrytý v objetí Kamila Vacka. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vítězství fotbalového mistra zařídili cizinci: Sparta - Ústí nad Labem 4:1

• 206
Fotbalová Sparta vysoko vyhrála 4:1, ale proti nováčkovi z Ústí příliš nenadchla. Dohrávkou 15. kola skončila první polovina fotbalové ligy, v jejíž tabulce sparťané z druhé příčky ztrácejí devět bodů na vedoucí Plzeň. Na podzim se hrají ještě dvě kola.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Proti poslednímu týmu ligy se od sparťanů čekalo výrazné vítězství, ale dlouho to na něj nevypadalo.

Byť domácím vyšla jedna z prvních akcí zápasu. Po druhém rohu za sebou se do odraženého míče opřel Pamič a nádhernou střelou pod břevno skóroval. Běžela 137. vteřina.

"Od tohohle gólu se odvíjel celý zápas," hodnotil ústecký trenér Svatopluk Habanec. "V obraně to z naší strany byl chvílemi hodně naivní výkon."

Na další branku se čekalo až do 53. minuty, střelec Kweuke se trefil ve čtvrtém zápase za sebou. A za chvíli si na oslavu dalšího gólu zatančil s Wilfriedem. A v závěru Kweuke nezištně přihrál před prázdnou branku Kadlecovi. Všechny góly tak zařídili cizinci. Hosté snížili deset minut před koncem za stavu 0:3.

Utkání Sparta versus Ústí nad Labem 4:1

Natěšení fanoušci se po trefě Pamiče dlouho povedených momentů nedočkali. Ve studeném počasí a za vytrvalého deště se při pohledu na nevýraznou hru v poloprázdném hledišti trápili.

Pro sparťany na hřišti snad jako by zápas po třech minutách skončil. Sice soupeři moc nepůjčovali míč, ale za dalšími góly se nehnali. Raději přihráli dozadu nebo do strany.

Když hru zrychlili a soupeřovu obranu rozebrali, nedokázali dobře zakončit. Do střeleckých pozic se dostávali především útočníci Kweuke s Wilfriedem, ale počínali si zbrkle. Wilfried dvakrát mohl přihrát do vyložené šance spoluhráči, ale pokaždé sobecky střílel na branku sám a mizerně.

Hosté se rychlé inkasované branky nelekli, ale naopak dokázali favorita potrápit. Téměř každý jejich útok byl nebezpečný, protože sparťané bránili laxně. Přes malé vápno létaly jedovaté centry Doležala, Blažek jen s obtížemi vyrážel dělovku Jindráčka.

Krátce po přestávce dokonce dvě velké šance po hlavičkách, ale Blažek se vyznamenal. V té době však už Sparta vedla o dvě branky. Pamič vyslal kolmici na Kweukeho, který v souboji přetlačil brankáře Nováka a střílel do prázdné branky.

Za pár minut mohl kamerunský útočník dát další gól, ale ze sóla střílel vedle. V další obří šanci hostující obránci střelu Wilfrieda zblokovali. Nejlepší sparťanský střelec se dočkal až z další akce, když se probil středem obrany.

Pak došlo i na parádičky, kterým však tleskala nejmenší podzimní návštěva na Letné, jen něco málo přes pět tisíc lidí.

"Konečně jsme taky jednou otevřeli skóre my, ne jako v minulých zápasech," mohl se po zápase usmívat generální sportovní manažer Jozef Chovanec. "A že dali gól opět Wilfried a Kweuke? V poslední době se jim celkem daří."

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37