Vědci vytvořili ohnivou kouli, která milionkrát překonala teplotu Slunce

  • 734
Urychlovač LHC ve švýcarském CERNu pokořil Slunce. Vědcům se v něm při srážkách atomů olova podařilo vytvořit teplotu deset bilionů stupňů Celsia.

V obřím částicovém urychlovači LHC se tak vědcům podařilo stanovit nový teplotní rekord. Srážkami jader atomu olova fyzikové z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) vytvořili mikroskopické "ohnivé koule" o teplotě milionkrát větší, než jaká panuje uprostřed Slunce.

"Šlo o nejvyšší teploty a největší hustoty, jakých se kdy dosáhlo při experimentu", řekl spolupracovník CERNu David Evans z Birminghamské univerzity v Británii.

Vědci se v urychlovači pokoušejí napodobit podmínky, za nichž v prvních mikrosekundách po Velkém třesku vznikla vesmírná prahmota.

"Tímto úspěchem jsme nadšeni!" jásal Evans. "Těším se na zkoumání malého kousku toho, z čeho sestával vesmír miliontinu sekundy po Velkém třesku," řekl vědec.

Uvnitř největšího jaderného experimentu

Fotoreportáž z CERN

Urychlovač, jehož tubus je umístěn v podzemí na pomezí Švýcarska a Francie, byl o víkendu poprvé nastaven na experimenty s těžkými jádry atomu olova. V předchozích sedmi měsících se v něm experimentovalo s mnohem lehčími protony vodíku.

"Při těchto teplotách se taví dokonce i protony a neutrony, z nichž se skládají atomová jádra," vysvětlil Evans. Vzniká tak hustá "polévka" z kvarků a gluonů, což jsou stavební kameny protonů a neutronů.

Zkoumáním tohoto kvark-gluonového plazmatu, prvotní formy hmoty, se vědci chtějí více dovědět o takzvané silné síle, která drží pohromadě atomová jádra.

LHC se chystá na opravu a čeká na svého nástupce

Urychlovač v CERNu přitom má být v roce 2012 mimo provoz kvůli opravám. Odstávka má umožnit upravit a opravit některé části urychlovače tak, aby mohl pracovat na plný výkon. Vědci odhadují, že bude trvat 12 až 15 měsíců.

Navíc se již připravují plány na nový urychlovač, který má být následovníkem LHC. Náklady na něj jsou odhadovány na 10 miliard eur (cca 250 miliard Kč) a ponese název International Linear Collider (ILC).

Tunel by měl měřit 50 kilometrů. Současný tunel v CERN přitom měří 27 kilometrů. (více v článku Vědci chtějí někde na světě postavit dvakrát větší urychlovač než v CERNu)

,