Brankář Atlanty Ondřej Pavelec jen sleduje puk, který do jeho branky usměrnil Derick Brassard z Columbusu. | foto: AP

V souboji kladenských odchovanců v NHL Voráček uspěl nad Pavelcem

• 8
Hokejový brankář Atlanty Ondřej Pavelec se nedočkal vítězství ani ve svém druhém startu po návratu z marodky. Napoprvé mu nestačilo 32 zákroků proti St. Louis a ve čtvrtek dokonce ani 39 zásahů proti Columbusu, v jehož dresu se na vítězství 3:0 dvěma body (1+1) podílel Jakub Voráček. V dalších zápasech z Čechů bodoval (0+1) pouze bek Michal Rozsíval z Rangers.

Den po vítězství na ledě Floridy v poměru 4:3, kdy se 52 zákroky blýskl gólman Chris Mason, nastoupili hokejisté Atlanty v domácím prostředí proti Columbusu.

BODOVÁNÍ ČECHŮ V NHL

1. Hejduk (Colorado, 12z., 12 bodů - 4+8)
2. Plekanec (Montreal, 12z., 10 bodů - 5+5)
3. Krejčí (Boston, 9z., 10 bodů - 2+8)
4. Hemský (Edmonton, 10z., 8 bodů - 4+4)
5. Rozsíval (NY Rangers, 12z., 8 bodů - 2+6)
6. Eliáš (New Jersey, 14z., 7 bodů - 2+5)
7. Voráček (Columbus, 12z., 7 bodů - 1+6)
8. Havlát (Minnesota, 11z., 7 bodů - 0+7)
9. Fleischmann (Washington, 12z., 6 bodů - 4+2)
10. Olesz (Florida, 10z., 6 bodů - 2+4)

Do branky Thrashers se tentokrát postavil český reprezentant Ondřej Pavelec a stejně jako jeho kolega Mason v předchozím utkání se musel hodně činit. Obrana Atlanty totiž dovolila Blue Jackets hned 42 střeleckých pokusů.

Pavelec, jenž nastoupil ke druhému utkání po kolapsu během souboje s Washingtonem z úvodu sezony, dokázal zastavit 39 puků. Nestačil pouze na střely Dericka Brassarda a svého krajana a zároveň kladenského kamaráda Jakuba Voráčka, jenž se bodově prosadil podruhé za sebou a celkově má na kontě 7 zápisů (1+6) z 12 startů.

Pavelec byl nakonec za 39 zásahů oceněn pozicí třetí hvězdy střetnutí, přičemž nejvýše ohodnotili zámořští novináři výkon hostujícího gólmana Mathieu Garona. Dvaatřicetiletý rodák z Quebecu prožívá podobně jako bostonský Tim Thomas doslova famózní úvod nového ročníku. Ze čtyř utkání vždy dovedl Columbus k výhře a už dvakrát s čistým kontem poté, co naposledy proti Atlantě předvedl 25 zákroků.

Rozsíval asistoval u jediné trefy Rangers

Po výhře na ledě Toronta a domácím úspěchu nad Chicagem chtěli Rangers bodovat také v souboji s rozjetým divizním konkurentem z Philadelphie. Flyers si však v domácí aréně Wachovia Center dokázali s Blueshirts poradit po výsledku 4:1.

Hosty poslal do vedení v 22. minutě využitou přesilovkou Brandon Dubinsky, kterému asistoval svým osmým bodem sezony český bek Michal Rozsíval. V dalším průběhu už ale střílela góly pouze Philadelphia. Ještě v prostřední dvacetiminutovce domácí otočili skóre díky zásahům z hole Mikea Richardse, Blaira Bettse a Nikolaje Žerděva. V 44. minutě pak pojistil výsledek Chris Pronger.

Flyers tak zvítězili už popáté v řadě, přičemž u všech triumfů byl ruský gólman Sergej Bobrovskij. Pět navazujících výher dokázali vychytat v klubové historii Philadelphie už jen dva další gólmani, Roman Čechmánek (2000/01) a Antero Niittymäki (2005/06). Klubový rekord drží se sedmi zápasy Pelle Lindbergh (1982/83).

Drsný souboj u mantinelu mezi Kimmo Timonenem (vlevo) z Philadelphie a Ryanem Callahanem z New Yorku Rangers.

Halák vychytal San Jose a už potřetí v sezoně neinkasoval

Další skvělý zápas v dresu svého nového klubu ze St. Louis po letním přestupu z Montrealu odchytal slovenský gólman Jaroslav Halák. Rodák z Bratislavy ve čtvrtek pochytal všech 25 ran San Jose a svou třetí nulou sezony se výrazně přičinil o vítězství Blues v poměru 2:0.

Góly domácího celku zařídili v 18. a 35. minutě Matt D'Agostini a David Perron, jenž se v zápase stal terčem tvrdého zákroku elitního centra Sharks Joe Thorntona. Produktivní útočník, jenž letos vyprodukoval 15 bodů z 12 startů, byl za zákrok na hlavu soupeře vyloučen do konce utkání.

Williams udržel Los Angeles na čele NHL

Diváci včetně slavného Waynea Gretzkyho, kteří navštívili utkání mezi Los Angeles a Tampou Bay, viděli pouze jedinou branku. Domů však mohli odcházet spokojeni poté, co domácí Kings porazili Lightning 1:0 a uhájili tak svůj post průběžně prvního celku soutěže.

Justin Williams ukončil bezbrankový stav v 46. minutě a po fotbalovém výsledku Kings vévodí Západní konferenci a zároveň celé NHL se ziskem 18 bodů před lídrem Východu z Philadelphie (17 bodů).

Obránce Tampy Pavel Kubina (vlevo) padá, støelec  Los Angeles Kings Anže Kopitar má cestu volnou.

Obránce Tampy Pavel Kubina (vlevo) padá, střelec Los Angeles Kings Anže Kopitar má cestu volnou.

První hvězdou utkání byl zvolen brankář vítězů Jonathan Quick. Americký reprezentant na čisté konto potřeboval 24 zákroků. Svůj první duel po návratu z marodky absolvoval obránce Drew Doughty, jenž si v třetí třetině vyšlápl na Stevea Downieho. Na rozdíl od Thorntona z utkání v St. Louis však Doughty neatakoval soupeře zákrokem na hlavu:

Philadelphia - New York Rangers 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
26. M. Richards, 30. Betts, 36. Žerděv, 44. Pronger - 22. Dubinsky (Rozsíval). Střely na branku: 21:21. Diváci: 19.562.

Atlanta - Columbus 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
25. Brassard (Voráček), 51. Voráček, 59. Umberger. Střely na branku: 25:42. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, inkasoval dvě branky ze 41 střel a úspěšnost zásahů měl 95,12 procenta. Diváci: 8461.

Ottawa - NY Islanders 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
13. Gončar, 24. Hale, 27. Spezza, 60. Kelly - 44. Moulson. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.752.

St. Louis - San Jose 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
18. D'Agostini, 35. Perron. Střely na branku: 29:25. Diváci: 19.150.

Colorado - Vancouver 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
57. Van der Gulik - 4. Kesler, 24. H. Sedin, 45. Torres. Střely na branku: 34:36. Diváci: 12.732.

Los Angeles - Tampa Bay 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)