AFRICKÝ TANEC Sparťan Léonard Kweuke (vlevo) a Bony Wilfried oslavují rozhodující gól Sparty v Evropské lize na hřišti Lausanne. | foto: Dominic Favre, AP

Wilfried gól a gól, Kweuke gól. Afričané křepčili a Sparta slavila

• 58
Lausanne (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ve Švýcarsku u Ženevského jezera už bylo chladno, ale fotbalovou Spartu hřály africké tance. Kweuke našlápl pravou nohou, pak levou, Wilfried kroky jako robot opakoval. Rukama kroužili kolem sebe, vlnili se v bocích. A pak se vyhoupli do vzduchu a srazili se hruděmi.

Všichni jejich parťáci už byli zpátky na své polovině, aby Lausanne mohlo rozehrát, zato oni dál oslavovali u rohového praporku, až je rozhodčí popoháněl.

Bony Wilfried a Léonard Kweuke - dva velcí kamarádi i mimo hřiště - nadšeně slavili obrat, jež svými trefami zařídili. To díky africkým útočníkům Sparta důležitý zápas zvládla, vyhrála 3:1 a dál má velkou šanci na postup do další fáze Evropské ligy.

"Vytvořili velice silný tandem," chválil manažer Jozef Chovanec. Přitom do základní sestavy je oba zařadil vůbec poprvé, ani v lize spolu od první minuty nikdy nehráli. "Doteď nebyla příležitost. Ale že jsme postavili oba dva, to byl jasný signál, že chceme hrát útočně."

Střelci

Evropské ligy

5 - Wilfried, 4 - Doumbia (CSKA Moskva), Adebayor (Manchester City), Falcao (Porto), Milevskij (Dynamo Kyjev), 3 - Necid (CSKA)...

Wilfried, jedenadvacetiletý reprezentant Pobřeží slonoviny, je nejlepším střelcem Sparty, na podzim dal celkem už čtrnáct gólů. V Evropské lize se trefil pětkrát, což je nejvíc ze všech.

O dva roky staršímu Kamerunci Kweukemu zase vyšly náramně poslední dva duely, v obou skóroval a jeho sebevědomí výrazně narostlo.

"Hrát v zase základní sestavě, na hrotu společně s Bonym a dát gól - to by byla paráda," snil Kweuke před utkáním. A přání mu vyšlo! Vždyť jeho gól, to byla dokonce vítězná trefa.

Na konci prvního poločasu Wilfried vyrovnal, Kweuke pak čtvrt hodiny před koncem skóre otočil povedeným lobem. V posledních vteřinách Wilfried vítězství pojistil. "Není důležité, kdo dává góly. Nejdůležitější je, že máme tři body," říkal.

Přitom poločas na velkou slávu nevypadal. Sparťané od šesté minuty prohrávali a oba útočníci se trápili. Wilfried střílel vedle nebo v jasné pozici napálil jen gólmana, Kweuke zase do odkryté branky zakončoval tak slabě, že obránci míč vykopli. Wilfried se vztekal, nadával si.

"Chyběl jim důraz," vytýkal Chovanec.

Když dal Wilfried první gól, chtěl rychle vzít míč a rozehrát, místo toho se zapletl do strkanice, pošťuchoval se s protihráčem a dostal žlutou kartou. "Chtěl jsem hrát. Nevyhrát tady, bylo by to s námi hodně špatné," řekl Wilfried. Ale není, Sparta má skupinu dobře rozjetou.

Bony, na oslavu gólu zatancuj! prosili Wilfrieda nedávno sparťanští fanoušci. Teď jim to spolu s Kweukem splnili.