Fotbalový mistr prohrával, pak úřadoval africký útok: Lausanne - Sparta 1:3

• 468
Lausanne (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Fotbalisté Sparty se v Evropské lize na hřišti Lausanne trápili, ale nakonec vybojovali vítězství 3:1. Tři body vystříleli ve čtvrtém kole základních skupin afričtí útočníci Wilfried a Kweuke, kteří spolu poprvé nastoupili v zahajovací jedenáctce.

on-line

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Sparta tak výsledkově odčinila blamáž z Prahy, kde před dvěma týdny s druholigovým švýcarským klubem remizovala 3:3. V tabulce skupiny F má po čtyřech kolech sedm bodů a k postupu do jarní vyřazovací části ji v nejbližším utkání v Palermu stačí remíza.

Italský klub v souběžně hraném utkání na hřišti CSKA Moskva padl 1:3, dva góly vítězů dal český útočník Tomáš Necid. CSKA si jako první tým ze všech skupin zajistilo postup.

skupina F
1. CSKA Moskva 4 4 0 0 12:1 12
2. Sparta 4 2 1 1 9:9 7
3. Palermo 4 1 0 3 4:9 3
4. Lausanne 4 0 1 3 4:10 1

V Lausanne měl zápas podobný průběh jako v Praze, kdy sparťané prohrávali, skóre pak otočili a nechali si vzít vedení 3:1. Tentokrát si už náskok vzít nenechali.

Hodně k tomu pomohli útočníci Wilfried a Kweuke. Prvně jmenovaný těsně před přestávkou srovnával na 1:1 a chvíli před koncem přidal ještě jeden gól, druhý Afričan ve sparťanské sestavě nádherně trefil ve druhém poločase vítězství.

Se Spartou to přitom tentokrát nevypadalo dobře. Hráči kazili, moc neběhali a vyhlíželi jako by bez zájmu. A navíc brzy prohrávali.

Už v 6. minutě totiž potrestal laxnost při bránění přímého volného kopu obránce Sonnerat, jenž se hlavou prosadil i proti vysokým stoperům Sparty.

A Olympijský stadion, na kterém fandilo osm tisícovek diváků, bouřil: "Lausanne, Lausanne!" Spartu jako by inkasovaná branka paralyzovala. Snažila se, ale když už se dostala do šance, tak ji neproměnila. Kladrubský s Kuckou i Kweukem mířili vedle, Wilfried trefil brankáře. Blízko gólu byl i Brabec, ovšem jeho hlavičku před brankovou čárou vykopával Katz.

Z trápení Spartu vysvobodil až minutu před koncem Wilfried. Adiabův aut prodloužili Kweuke a Vacek až do pokutového území na reprezentanta Pobřeží slonoviny, který se bez přípravy položil do střely a srovnal.

A protože sparťané chtěli rychle rozehrát a pokusit se do konce poločasu vytvořit ještě nějakou šanci, běžel Wilfried do brány pro míč. Jenomže domácí hráči mu v tom zabránili, a tak se strhla potyčka. Jediný, kdo dostal žlutou kartu, byl Wilfried.

Extra fotbal nepředváděla Sparta ani po přestávce. Sice se měla tlačit do útoku, v jejím podání to ale byla hra bez nápadu a pohybu. Dokumentovala to třeba 48. minuta, kdy Kucka vystihl rozehrávku Lausanne a mohl jít do protiútoku. Jeho spoluhráče to ale nezajímalo a slovenského středopolaře vůbec nepodpořili.

Jaký rozdíl proti Lausanne. Hráči z druhé švýcarské ligy dřeli, jak to o chvíli později předvedl Silvio. Zasprintoval do zkoprnělé sparťanské obrany a vypálil. Míč těsně minul levou tyč a zastavil se až o boční síť.

Jenomže Spartu spasil Kweuke, kterému posunul míč jeho parťák v útoku Wilfried. Podíval se, kde je brankář Favre, a když viděl, že stojí pár metrů z brány, pokusil se ho z dálky přelobovat. A vyšlo to!

Pak už se spíš bojovalo. Ke konci se sice Lausanne tlačilo před Blažkovu bránu, ale ani jednou nedokázalo za sparťanského brankáře míč propasírovat. Naopak v samém závěru přidal druhý gól Wilfried, který s pěti góly vede tabulku střelců Evropské ligy.