Červené blikání a usedavý pláč. Umělé dítě pomáhá zkoumat syndrom třesení

  • 50
Výzkum a osvěta syndromu třeseného dítěte je v Česku podle odborníků zatím na počátku. Situaci postupně mění mimo jiné model, který slouží ke zkoumání syndromu třeseného dítěte i školní výuce. Mechanické "nemluvně" u nás používají na dvě desítky institucí.

Model kojence pomáhá například věhlasnému biomechanikovi Jiřímu Strausovi z Policejní akademie ČR v Praze. Panenku používá pro zkoumání syndromu třeseného dítěte. Pod jeho vedením vznikla studie, v níž Strausův tým zjišťoval, jak rychle lze třást kojencem. Pohyb modelu natočily dvě rychloběžné kamery a změřil akcelerometr s čidly, která zaznamenávají zrychlení nebo zbrzdění hlavy dítěte.

Zkoumání syndromu třesení dítětem na mechanickém modelu.

Zkoumání syndromu třesení dítětem na mechanickém modelu.

Při vyhodnocování dospěli vědci k závěru, že při krátkém intenzivním třesení na dítě působí zatížení až 30g. To je více než dvojnásobek hodnoty považované za kritickou pro stíhací a akrobatické piloty. Třesené dítě navíc rodič nevědomě většinou drží uprostřed hrudi, na níž může zanechat stisk modřinu. Ta pak dokáže lékaře a soudní znalce přivést na stopu syndromu.

Strausův tým analýzami dokázal, že třesení může poškodit cévy a vést ke krvácení do mozku dítěte. "Kvůli tomu není možné používat skutečné dítě. Musíme jít proto cestou modelu," popsal.

mechanické dítě

Model dítěte váhou i rozměry napodobuje několikaměsíčního kojence. "Tuhost krku odpovídá realitě a snímač zrychlení se simulátorem indikuje pomocí světelných diod díky transparentní hlavičce rozsah poškození mozku," popsal Pavel Kahl, jednatel dovozce. Pro navození reálnější situace, model při třesení pláče.

Protože model není lehké vyrobit, vysoká škola hledala, zda není na trhu. Před dvěma lety objevila firmu, která mechanické "dítě" dováží do České republiky ze Spojených států amerických. Od té doby si ho dvakrát ročně policejní akademie půjčuje.

Model pomáhá znalcům, škodí surovcům

Závěry vědeckého týmu slouží také pro soudní praxi. Straus je jediným českým znalcem v oboru forenzní biomechaniky. Za 11 let se setkal se třemi případy, v nichž hrál roli syndrom třeseného dítěte. "Obvinění se vymlouvají: ´Já jsem dítě jenom vzal a pochoval ho.´ To je nesmysl, protože při potřásání v poloze chování na dítě působí 4g. Je to hodnota, kterou jsme změřili s biomechanickou figurínou. Bez měření by to zjistit nešlo," dodal biomechanik.

Posudek zpracovával i v případu takzvaného "létání" miminek. "Na mechanický model nakonec nedošlo. Nebyl potřeba, protože lektorka nám umožnila přítomnost na jednom z kurzů, takže jsme pohyb zkoumali v reálné situaci a měli možnost měřit pohyb při cvičení s živými kojenci," popisuje Straus, který je přesvědčený, že létání dětem škodí. Policie případ pro nedostatek důkazů odložila. (více o ukončení vyšetřování čtěte tady)

Třesení si zkoušejí i zdravotní sestry

Mechanický simulátor využívají kromě Prahy také na Jihočeské univerzitě (JČU) v Českých Budějovicích. Tamější katedra ošetřovatelství ho do výuky budoucích zdravotních sester nebo porodních asistentek zařazuje dva roky. Chce jim názorně ukázat, co s dítětem dokáže krátké intenzivní třesení. Panenku používá také při preventivních přednáškách pro rodiče. "Upozorňujeme je, že nesmí utišovat pláč různým třesením," popsal děkan zdravotně sociální fakulty JČU Miloš Velemínský.

Dodavatel model do České republiky dováží čtyři roky. "Prodali jsme zhruba 20 kusů," popsal jednatel společnosti Pavel Kahl. Panenka slouží kromě univerzit také vyšším odborným školám nebo školicím centrům.

TŘESENÍ DÍTĚTEM

Takzvaný shaken baby syndrom (SBS, syndrom třeseného dítěte) označuje poranění způsobená prudkými pohyby v prvních měsících života. Příznaky jsou například rozšíření zornice, dýchací obtíže, křeče nebo naopak ochabnutí svalstva, neschopnost přijímat jídlo, zvracení. Po třesení se může také zastavit dýchání nebo srdce a dítě může začít krvácet do mozku a očí.

V České republice je SBS novým jevem. "Studium tohoto syndromu je na počátku," říká forenzní biomechanik Jiří Straus. S prvním případem se setkal před pěti lety, kdy spořádané rodině zemřelo dítě, aniž by mělo jakékoliv vnější známky násilí. Nakonec se přišlo na to, že s ním intenzivně třásl jeho otec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video