Senátor a někdejší republikánský kandidát na prezidenta USA John McCain poté, co odvolil ve volbách do Kongresu. Na snímku je pes jeho syna Jimmyho (2. listopadu 2010)

Senátor a někdejší republikánský kandidát na prezidenta USA John McCain poté, co odvolil ve volbách do Kongresu. Na snímku je pes jeho syna Jimmyho (2. listopadu 2010) | foto: AP

Republikáni ovládli v USA sněmovnu. Obama bude těžko prosazovat reformy

  • 169
Republikáni ve volbách do amerického Kongresu ovládli Sněmovnu reprezentantů. Demokratům přebrali přes 60 křesel a prezident Obama, jenž se dosud mohl spoléhat na demokratický Kongres, bude mít problémy s prosazováním své politiky. Konzervativci posílili i v Senátu, tam ale většinu nezískali.

Prezident Barack Obama sledoval volby s několika poradci v Bílém domě. Krátce po uzavření všech volebních místností pak zatelefonoval pravděpodobnému příštímu šéfovi Sněmovny reprezentantů Johnu Boehnerovi, aby mu pogratuloval. Politici spolu během krátkého hovoru rovnou probrali i ekonomiku země.

"MIDTERM" VOLBY V usa

Na devadesát milionů Američanů rozhodovalo o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a volilo také 37 ze 100 senátorů. Ve 37 státech vybíralo guvernéra. Souběžně s volbami se konala místní referenda, například v Kalifornii se rozhodovalo o legalizaci marihuany. Současné volby označují Američané výrazem "midterm", který v podstatě znamená to, že se konají v roce, kdy se nevolí prezident a zároveň se odehrávají v polovině jeho funkčního období.

"Byl to krátký, ale příjemný rozhovor," přiblížil Boehnerův poradce a dodal, že oba muži řešili svou budoucí spolupráci a největší problémy Spojených států, kterými jsou podle jeho šéfa hlavně vytváření pracovních míst a omezení státních výdajů.

Republikán Boehner, který nahradí demokratku a pravou ruku Obamy Nancy Pelosiovou, je nicméně hlavním a nesmiřitelným soupeřem prezidenta a už před volbami dal najevo pramalou chuť vyjednávat s Bílým domem i demokraty.

Po vítězství se nechal slyšet, že výrazný úspěch strany není v době, kdy je bez práce jeden z deseti Američanů, důvodem k oslavě. "Máme před sebou opravdovou práci a tohle není čas k oslavám," prohlásil.

Historická prohra

Před volbami měli demokraté ve Sněmovně reprezentantů 255 křesel, republikáni 178. Dvě křesla byla neobsazená. Aby získali v 435členné komoře většinu, potřebovali republikáni zisk alespoň 39 nových zákonodárců. Podle posledních výsledků republikáni získali 239 křesel a demokraté 185, zatím ale nejsou sečteny hlasy ve všech státech.

Přestože vládnoucí strany v USA v takzvaných "midterm" volbách oslabují tradičně, současný výsledek podle listu The New York Times připomíná historickou prohru demokratů z roku 1994, kdy jim konzervativci přebrali 52 sněmovních křesel. Tehdy byl šéfem Bílého domu demokrat Bill Clinton, jenž nakonec situaci ustál. Zda se to povede i Obamovi, je otázka - jeho předchůdci totiž hrála do karet rostoucí ekonomika.

Ještě větší debakl demokraté utržili v roce 1948, kdy přišli o 75 sněmovních míst. Na druhou stranu podobným výpraskem v minulosti prošli i republikáni. A není to ani tak dávno, v roce 2006 demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů, Senát a získali i většinu guvernérských postů. Konzervativní strana tak zaplatila za selhání prezidenta George Bushe při hurikánu Katrina a vedení války v Iráku.

John Boehner slaví úspěch republikánů ve volbách do Kongresu (2. listopadu 2010)

John Boehner slaví úspěch republikánů ve volbách do Kongresu

Prezident Barack Obama telefonuje Johnu Boehnerovi po volbách do Kongresu (2. listopadu 2010)

Prezident Barack Obama telefonuje Johnu Boehnerovi po volbách do Kongresu

Zásluhu na současném úspěchu republikánů má kromě nespokojenosti Američanů s ekonomickou situací země a obrovskou nezaměstnaností i nesmírně populární protestní konzervativní hnutí Tea Party, které se po celou dobu ostře vymezovalo proti Bílému domu a jeho ekonomické politice. Přestože se nejedná o politickou stranu, někteří jeho přívrženci ve volbách kandidovali za republikány a nakonec uspěli.

V SENÁTU NEBUDOU AFROAMERIČANÉ

Americkou guvernérkou se prvně stane Hispánka

Republikáni posílili i ve stočlenném Senátu, demokratům se tam ale nakonec povedlo udržet si většinu. Podle dosavadních výsledků tam demokraté zasednou do 51 křesel a republikáni do 46. Ve třech státech se na sečtení hlasů ještě čeká. Kromě toho republikáni demokratům přebrali také nejméně deset guvernérských postů.

Volby do amerického Kongresu ve státě Kansas (2. listopadu 2010)

Volby do amerického Kongresu ve státě Kansas

Demokraté tak mohou oslavit alespoň fakt, že své místo uhájil politický veterán a důležitý Obamův muž Harry Reid. Toho vyzvala na souboj jednašedesátiletá učitelka bez jakékoliv politické zkušenost Sharron Angleová podporovaná Tea Party, která v průzkumech matadora demokratů vážně ohrožovala.

Čeká Spojené státy politický pat?

Prezident Barack Obama se ocitl v dosud asi nejsložitějším bodu své dosavadní politické kariéry. Američané ve volbách jasně odmítli jeho dosavadní politiku a k tomu vrátili moc do rukou republikánů. Šéfovi Bílého domu přitom razantně klesla nejen šance na prosazování jeho záměrů, ale i na znovuzvolení do úřadu za dva roky.

Na americké politické scéně se vzhledem k výsledku voleb rýsuje eventuální patová situace, upozorňují podle agentury Reuters někteří politologové. "Věřím, že se díváme na legislativní pat," míní například profesor politických věd Chris Dolan.

Volební místnost na Aljašce (2. listopadu 2010)

Volební místnost na Aljašce

Volič v Las Vegas (2. listopadu 2010)

Volič v Las Vegas

Současná administrativa bude jen těžko prosazovat své záměry ve sněmovně ovládané republikány. A ti zase pravděpodobně narazí na odpor v demokraty kontrolovaném Senátu a také na prezidentské veto. "Schopnost současné administrativy protlačit zásadní programové body už byla tak omezená. Tohle jen zpečetí její osud," poznamenal Jaret Seiberg, analytik z poradenské firmy Washington Research Group.

Podle agentury AP mají nastupující republikáni a prezident Barack Obama jen dvě možnosti: "kompromis, nebo pat". V tu první však vzhledem k nesmiřitelnému rozdělení americké politické scény v posledních letech doufají jen optimisté. Republikáni budou navíc pod tlakem protestního hnutí Tea Party, pro níž jsou demokraté včele s Obamou nepřítelem číslo jedna.

Marihuana v Kalifornii legální nebude

Kalifornští voliči v úterním referendu odmítli povolit legalizaci marihuany ve svém státu. Návrh podpořilo 43 procent hlasujících, proti bylo 57 procent. Držení drogy a její pěstování je tak v Kalifornii nadále trestné, povolený naopak zůstává její prodej pro léčebné účely.

Návrh měl umožnit legálně držet 28 gramů marihuany a pěstovat ji pro osobní potřebu na dvou metrech čtverečních. Místní samosprávy také podle návrhu mohly povolit pěstování konopí ve větším rozsahu a zdanit ho.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video