Popel a dým chrlí zuřící sopka v Indonésii dál, zabila přes sto lidí

  • 12
V pátek v noci chrlila sopka Merapi na indonéském ostrově Jáva opět dým a popel. Počet obětí přesáhl stovky, skoro sto tisíc lidí skončilo bez střechy nad hlavou. Série erupcí je údajně nejhorší od roku 1872.

"Situace je po půlnoční erupci dramatická, hotové peklo. Výbuchy bylo slyšet do vzdálenosti 25 kilometrů od Merapi. Evakuovali a uzavřeli už i oblast, kde bydlím. Zavládl tu chaos a panika. Lidi nakládali na korby nákladních aut. Někteří takovou situaci dokonce čekali.


Poté, co Merapi usmrtila svého duchovního strážce Mbah Marijana, se lidé připravili na nejhorší," napsal zvláštní spolupracovník slovenského portálu SME Dušan Kmeť, který žije na úpatí Merapi.

Původní reportáž na SME.sk

Několik vesnic je nedostupných, počet obětí může růst

Po poslední erupci, která byla dosud největší a vychrlila popel a kamení do výšky deseti kilometrů, musel opustit svůj dům a přestěhovat se k známým. Jak dlouho u nich bude, netuší. "Ve vzduchu poletuje popel a je cítit síru. Není to tam bezpečné," potvrdil serveru.

Vypálená vesnice

Obrovská erupce nejhůře postihla vesnici Argomulyo, která leží 18 kilometrů od kráteru. Podle záchranářů a reportéra AFP ji rozžhavený oblak sopečného popela se sirnými plyny prakticky vypálil. "Zemřelo tam hodně dětí. Když jsem se dostal do vesnice, země byla ještě horká," řekl záchranář Teguh Dwi Santosa deníku Jakarta Globe.

Vesničanky pokryté popelem z indonéské sopky Merapi (5. listopadu 2010)Mrtvola pokrytá popílkem z indonéské sopky Merapi (5. listopadu 2010)

"Až 49 lidí zahynulo, 66 utrpělo vážné popáleniny," uvedl dopoledne místního času Banu Hermawan, mluvčí nemocnice Sarjito v Yogyakartě.

Policie, záchranáři a armáda pátrají po dalších obětech smrtícího mraku, který zanechal spoušť ve vzdálenosti až 20 kilometrů od kráteru. Některé vesnice zasáhla rozžhavená láva. Horké plyny zapalovaly domky a lidé umírali při útěku na otravu sirnými plyny.

Počet obětí Merapi od prvního výbuchu 26. října pořád roste, úřady nyní uvádějí 108 obětí. Přes třicet vesnic musely evakuovat.

Vesničané opouštějí domovy po další erupci sopky Merapi (5. listopadu 2010)

Vesničané opouštějí domovy po další erupci sopky Merapi (5. listopadu 2010)

Ohroženou zónu v noci rozšířili z 15 na 20 kilometrů od sopky. Armáda ji uzavřela a přestěhovala i několik provizorních táborů, které byly postavené příliš blízko běsnící hory. Způsobilo to ale chaos, většina táborů je totiž přeplněná. Na třicet tisíc lidí našlo útočiště na sportovním stadionu v Yogyakartě.

Téměř sto tisíc lidí muselo opustit svoje domovy. Lidé se obávají dalších problémů a úřadům docházejí peníze na řešení kritické situace.

22 dalších sopek se hlásí o slovo

Popel z posledních výbuchů se dostal až na míst, která jsou vzdálená přes 250 kilometrů od Merapi ve střední Jávě. Úřady nařídily uzavřít v Yogyakartě letiště. Letecké společnosti odklonily svoje lety do bezpečné vzdálenosti od Merapi, některé mezinárodní lety byly zrušeny. Horší ale je, že se o slovo hlásí další vulkány.

Indonéští záchranáři procházejí oblastí, kterou pokryl sopečný prach po další erupci sopky Merapi (5. listopadu 2010)

Indonéští záchranáři procházejí oblastí, kterou pokryl sopečný prach po další erupci sopky Merapi (5. listopadu 2010)

Vojáci odnášejí jednu z obětí další erupce indonéské sopky Merapi (5. listopadu 2010)

Vojáci odnášejí jednu z obětí další erupce indonéské sopky Merapi (5. listopadu 2010)

Deník Kompas vydal na titulní straně mapu, na které je dvaadvacet indonéských vulkánů, které v posledních dnech zvýšily sopečnou aktivitu. V uplynulých deseti letech jich vybuchlo šestnáct, nekteré i vícekrát za sebou.

Sopka Merapi zuří už deset dnů. Chrlí popel, kamení i lávu a potvrzuje pověst jednoho z nejaktivnějších vulkánů na světě. Takto silně jako nyní vybuchla naposledy před osmdesáti lety, kdy si vyžádala 1 300 lidských životů.

Pomoci mohou i Češi

Charita ČR vyhlásila sbírkové konto, finanční dary mohou lidé posílat na účet: 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 115. Pomoci mohou i zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS INDONESIE na telefonní číslo 87 777.

Výtěžek finanční sbírky bude použit na pomoc obětem zemětřesení v rámci mezinárodní sítě Caritas Internationalis. Partnerská organizace Charity ČR v Indonésii - KARINA už na místo vyslala své zaměstnance. Charita ČR působí v Indonésii od roku 1995, vede tam projekty na obnovu po úderu ničivé vlny tsunami z roku 2004.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue