Autor Facebooku Zuckerberg se zlobí: Ten kluk z Fincherova filmu nejsem já

  • 33
Mark Zuckerberg, "otec" fenoménu jménem Facebook, poprvé okomentoval film, který o něm natočil David Fincher. A nebylo to zrovna kladné hodnocení. "Ten film se mýlí už v samém základu," prohlásil Zuckerberg o aktuálním kinohitu Social Network. Do Česka snímek dorazí 4. listopadu.

Až dosud se přitom mladý miliardář k Fincherovu filmu nevyjadřoval: Když se ho někdo ptal na postoj, v lepším případě odpověděl pouze obecnými frázemi.

Výjimku udělal na půdě Standfordovy univerzity v Kalifornii, v diskusi se studenty a fanoušky. "A kde mám začít?" smál se, když byl dotázán, v čem se příběh Social Network liší od skutečnosti.

Z jeho krátké řeči přitom vyplynulo, že ve filmu, o kterém se po pár týdnech promítání mluví jako o horkém kandidátovi na Oscara, není podle něj realistické v podstatě nic. Tedy vyjma kostýmů.

Mark Zuckerberg

Skutečný Mark Zuckerberg

Social Network

Filmový Mark Zuckerberg (J. Eisenberg)

"Je zajímavé, jak moc se tým soustředil na to, aby oblečení Marka odpovídalo tomu, co nosím. Všechno, co má ve filmu na sobě, každá jeho košile či bunda, jsou věci, které skutečně vlastním," podotkl Zuckerberg s tím, že zbytek filmu už bohužel takhle věrný není.

"Našel bych v něm spoustu nepřesností, ale to, v čem se mýlí nejvíc, je sám základ - východisko příběhu. Z něj totiž v podstatě plyne, že jediný důvod, proč jsem stvořil Facebook, bylo, že jsem potřeboval balit holky," řekl Zuckerberg s tím, že to je samozřejmě nesmysl.

Z filmu Social Network: rodí se Facebook

Stejně tak prý nesouhlasí ani s filmovým obrazem Marka coby outsidera bez kořenů, který si chtěl Facebookem vylepšit společenský status.

"Snímek rámuje story o tom, jak dostanu kopačky od holky. Ne že bych je jinak nedostával, děje se mi to často. Ale když nic jiného, žádná taková dívka neexistovala," vzkázal tvůrcům s tím, že když už fakta, měli by se jich držet důsledně.

"Ten film je učebnicová ukázka toho, jak si lidé, kteří dělají film, myslí, že pracujeme my v Silicon Valley," konstatoval. "Filmaři se evidentně nemohou přenést přes fakt, že někdo může něco vytvořit jen proto, že ho ta tvorba baví."

Z filmu Social Network: na začátku všeho byla žena

Z filmu Social Network: na začátku všeho byla žena. Alespoň podle filmařů...

Z filmu Social Network: v Harvardu

Z filmu Social Network: takhle vypadají koleje v Harvardu očima režiséra filmu.

Z Zuckerbergovy kritiky zřejmě nebude mít radost nejen režisér Fincher, ale hlavě scenárista Aaron Sorkin, který v rámci americké kampaně propagoval Social Network jako film natočený podle skutečnosti.

Sám Fincher v rozhovoru, který iDNES.cz vydal minulý týden, naznačil, že postava filmového Marka má blíž spíše k jeho představě o skutečném Zuckerbergovi než ke klasickému portrétu. Zároveň ale zdůraznil, že se snažili co nejvíce přiblížit skutečnosti, a dokonce podotkl, že právě motivace postavy Marka - tedy to, co Zuckerberg nejvíc kritizuje - bylo téma jemu osobně velmi blízké. (rozhovor čtěte ZDE)