Otestovali jsme Libretto: nevídaný notebook, který získá pouze 50 Čechů

  • 89
Vypadá jako kapesní diář, ve skutečnosti je to výkonný notebook na cesty. Má silný procesor, standardní operační systém Windows 7 i celkem slušnou výdrž. Liší se ale ovládáním. Takový notebook tu ještě nebyl.

Párkrát už jsme viděli podobné koncepty u Asusu a MSI, všechno ale nakonec zůstalo v šuplíku. Nová Toshiba Libretto dotáhla koncept se dvěma displeji až do konce. Koupit si ji můžete za 24 000 Kč. Ale pozor, podle oficiálního zástupce značky bude do České republiky dovezeno pouze 50 kusů těchto výjimečných počítačů.

Toshiba Libretto v Japonsku

Zvláštní notebook byl představen na veletrhu CEATEC v Japonsku.

Přečtěte si reportáže.

Původně jsme měli problém zařadit Libretto do nějaké kategorie. "Je to malý netbook, nebo to máme nazvat tabletem? Čemu vlastně konkuruje?" Nakonec nevyhrála ani jedna kategorie. Po vyzkoušení všech vlastností je to prostě ultrapřenosný notebook, který nemá přímého konkurenta.

Do této kategorie ho zařadil nejenom slušný výkon, přibližně dvojnásobný, než jaký mají netbooky s Intelem Atom, ale i komfortní klávesnice. Nevěřili jsme, že se dá na takovém prckovi příjemně psát, ale skutečnost předčila očekávání. Pojďme se na něj podívat zblízka.

Těžší než iPad, lehčí než jakýkoli notebook

Libretto má nádherných 778 gramů. Nedokáží tomu konkurovat ani netbooky, ani žádný současný notebook. Nejblíže k této hmotnosti má iPad od Applu, který je dle výbavy těžký od 680 do 730 gramů.

Vtipná je pak hmotnost adaptéru, která činí i s napájecím kabelem skoro 500 gramů. Možná by mu neuškodila odtučňovací kúra.

Toshiba Libretto W100

Samotný počítač je díky malým rozměrům pevný, na cesty úplně ideální. Kryt horního displeje je z matného kovu, celou spodní část zakrývá plastová baterie. Co překvapí, je celkem výrazná tloušťka zařízení. Dosahuje rovné 3 cm. Za normálních okolností by to nebylo nic významného, v porovnání s dalšími rozměry (12 x 20 cm) ale působí Libretto jako cvalík.

Toshiba Libretto W100

Při rozložení do pracovní polohy už vypadá situace o dost lépe. Upoutají dva displeje, které si můžete pomocí zcela jednoduchého nastavení rychle přizpůsobit k momentální činnosti. Buď můžete využívat oba displeje jako pracovní plochu, nebo ji snížit na polovinu a jeden z displejů využívat jako klávesnici. Který z nich to bude je jen na vás. Zajímavostí je, že lze u klávesnice měnit rozložení. Vše funguje velmi rychle a přepnutí je otázkou pikosekund.

Toshiba Libretto W100
Toshiba Libretto W100Toshiba Libretto W100Toshiba Libretto W100Toshiba Libretto W100Toshiba Libretto W100

Druhou možností je Libretto otočit na výšku a držet jej jako knížku. Hodí se to pro čtení delších textů, třeba čtení článků na internetu je velmi pohodlné. Displeje mají rozlišení 1024 × 600, takže v režimu "knížka" máte na jeden sloupec 600 pixelů. Například iDNES.cz má šířku sloupce 480 pixelů.

Toshiba Libretto W100

Nutno poznamenat, že otáčení se řídí integrovaným akcelerometrem, takže nikde nic nepřepínáte a Libretto se o vše postará samo.

K připojení periferií slouží jeden port USB a čtečka SD karet. Jinak se umí počítač připojit k síti přes wi-fi a Bluetooth.

Výkon úžasný, ale ...

Úplně první věc, co jsme při obdržení zásilky s Librettem udělali, bylo nahrání všech testovacích programů a vyzkoušení výkonu. Procesor dopadl skvěle, propustnost paměti také nadprůměrná, pevný disk (SSD) dokonce naprosto fantastický. Když jsme pak v testu grafické karty dostali hodnotu zcela srovnatelnou s běžným notebookem, doslova jsme zírali na to, jak je možné do tak malého počítače ukrýt tak skvělý výkon.

Testujeme výkon

Prakticky neznámý dvoujádrový procesor Intel Pentium U5400 je taktovaný na 1,2 GHz. V programu SiSoft Sandra zvládl udělat 10,36 miliard operací v pevné řádové čárce za sekundu, což je více než dvojnásobek toho, co umí Intel Atom. Jeho skóre se pohybuje okolo 4 GIPS.

Datová propustnost paměti činí 2 767 MB/s, což je zcela srovnatelné s běžnými notebooky založenými na procesoru Intel Core 2 Duo. Netbooky mají toto skóre rovněž méně než poloviční.

62GB SSD úložiště použité místo klasického pevného disku dokáže číst data průměrnou rychlostí 108,4 MB/s. Hodnota je velmi vysoká a překonává i herní notebooky, u kterých se rychlost čtení pohybuje okolo 80 MB/s.

Jako poslední jsme si nechali výkon grafické karty, integrované Intel GMA HD. Její výkon činí 446 bodů v programu 3DMark06, což už je slabší hodnota, vzhledem ke kancelářskému použití však naprosto dostatečná. Díky této kartě není problém s přehrávání HD filmů a hraní méně náročných her. Vzhledem k 7" displeji je ale hraní spíše teoretickou záležitostí.

Jenže... Někde se stala chyba. Od počítače s takovým potenciálem jsme čekali daleko lepší odezvu. Po odinstalování antiviru, ukončení všech nepotřebných aplikací a nahrazení těžkopádného prohlížeče Internet Explorer svižným Google Chrome nenastalo žádné větší zlepšení. A pak nám padl do oka software od samotné Toshiby.

Servisní balík aplikací pro řízení nastavení jasu, bezdrátových sítí a celé řady dalších prvků známe už z Toshiby Portégé R500 a R600. Už v nich dokázal potrápit procesor a zpomalit reakce. Když k tomu připočítáme nároky Libretta na ovládání dotykové klávesnice, virtuálního touchpadu a rozpoznávání gest, má procesor rázem co dělat i při jinak nenáročných činnostech.

Toshiba Libretto W100

Celkově tak má Libretto odezvu srovnatelnou s netbookem a čas od času na sekundu až dvě zamrzne, aby se rázem rozeběhlo a dokončilo operaci. Náročnější úlohy, třeba komprimaci souborů, zvládne rychleji než netbook a také není problém zahrát si některé méně náročné hry. Toshiba by každopádně měla na softwaru ještě zapracovat. Do té doby doporučujeme software odinstalovat a používat jen nastavení z Windows.

Jak se chová v praxi ...

Na odezvu jsme si nakonec zvykli. Nelíbila se nám vyšší hlučnost, větráček jede neustále od prvního zapnutí a je celkem slyšet. Při náročných testech bylo až úsměvné pozorovat, jak se takový drobek dokáže ozvat.

Zahřívání je výrazné, což jsme při použití procesoru s příkonem 18 W čekali už od shlédnutí specifikace. Procesor je umístěn v pravém displeji, tedy v tom, který je při klasickém notebookovém položení nahoře. Toto umístění zaručuje dobrý odvod tepla a především nehrozí, že by vás Libretto hřálo do nohou při položení na klíně. Tato část zůstává chladná.

Toshiba Libretto W100

Integrované reproduktory jsou spíše chrastítka vhodná na přehrávání systémových zvuků. Po připojení sluchátek ale dokáže Libretto nabídnout slušný a hlasitý zvuk, který si vychutnáte třeba při sledování filmu.

Na 7" displej je rozlišení 1024 × 600 celkem rozumné, problém je jen někdy v dotykovém ovládání pod Windows 7. Položky mohou být natolik malé, že je prstem prostě netrefíte. V takovém případě se hodí využít virtuální touchpad.

Na klávesnici se píše doslova fantasticky, na takto malém zařízení nás překvapila rychlost psaní i malé množství překlepů. K dobrému pocitu přispěly vibrace při správném stisku položky, což znají majitelé lepších dotykových telefonů.

Toshiba Libretto W100

Z toho všeho se můžete radovat přibližně tři hodiny, což je výdrž dodávané 37Wh baterie při zapnuté wi-fi. Považujeme to za průměrnou hodnotu, která neurazí, ale ani nenadchne. Každopádně je zajímavé srovnat tuto výdrž s některými netbooky, které mají výrazně méně výkonu a vydrží třeba jen o hodinu déle. Více ve Velkém testu netbooků

Koupit? Dobrá cena, výborný výkon

Libretto je úžasný koncept. Je dotažený do fáze, kdy jej lze skutečně používat na práci a není to jen hračka na machrování. Má své mouchy, které plynou ze samotné velikosti a z nedotaženosti prvních vzorků. Je potřeba vylepšit dodávaný software, který zbytečně ubírá výkon procesoru. Celkově ale hodnotíme zařízení jako velmi povedené.

Těžko seženete kompaktnější mini notebook. Má pěkné displeje, praktické ovládání, USB pro připojení periferií na cestách a nízkou hmotnost. Za velké překvapení pak považujeme cenu, která v některých e-shopech začíná už na 24 000 Kč. Ještě před pár roky bychom podobně výjimečný počítač hledali pod 40 000 Kč jen velmi, velmi těžko.

Toshiba Libretto W100
  • dvoujádrový procesor Intel Pentium U5400 (1,2 GHz, 3 MB Smart Cache, 18 W TDP)
  • paměť 2 GB, DDR3
  • disk 62 GB SSD
  • grafika Intel GMA HD
  • dva displeje 7", rozlišení vždy 1024 × 600, kapacitní dotyková technologie, lesklý povrch
  • rozhraní: 1× USB, čtečka Micro SD karet, 1Mpix webkamera
  • konektivita: wi-fi b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
  • hmotnost 778 gramů
  • rozměry 20,2 × 12,3 × 3,1 cm
  • OS Windows 7 Home Premium
  • výdrž až 3 hodiny
  • cena od 24 000 Kč s DPH