Blamáž s outsiderem. Mistr ztratil výhru v nastavení: Sparta - Lausanne 3:3

• 824
Druholigový tým ze Švýcarska připravil fotbalisty Sparty o body, které mohou chybět v bojích o postup ze základní skupiny Evropské ligy. Utkání s Lausanne český mistr otočil z 0:1 na 3:1, ale dvoubrankové vedení neudržel. Hosté v Praze vyrovnali v nastaveném čase.

Laxně odehraný druhý poločas skončil pro Spartu šokem. Pár vteřin poté, co Sionko zahodil tutovou gólovou šanci, rozehráli hosté z hloubi pole přímý kop, na nějž Pražané nedokázali zareagovat. Meoli předskočil Pamiče, zasáhl břevno a odražený míč poslal do branky Brazilec Silvio.

Hned po rozehrávce zápas skončil, Lausanne slavilo nečekanou remízu a sparťané rychle mizeli v kabinách.

Ve druhém utkání skupiny F CSKA Moskva vyhrál v Palermu 3:0 a vede s plným počtem devíti bodů. Sparta je druhá se čtyřmi body, následuje Palermo se třemi. Lausanne získalo na Letné první bod v soutěži. Za dva týdny se stejní soupeři potkají znovu, Sparta hraje v Lausanne, Palermo v Moskvě.

on-line

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Šokem pro Spartu čtvrteční zápas už začal. Bylo odehráno pět minut, dvacet vteřin a Lausanne senzačně vedlo! První rohový kop zápasu proměnil v gól přesnou hlavičkou hostující stoper Meoli.

Brankář Blažek se teprve ohýbal do branky pro míč, a publikum už mobilizovalo síly: "Bojujte za Spartu! Bojujte za Spartu!" znělo Letnou.

Kadlec poslechl a s míčem se důrazně probil před švýcarskou branku, brzy ho následoval i Kucka, chybělo jen zakončení.

V obraně bylo Lausanne hodně nejisté, ale ani sparťané na tom nebyli dobře. Řepka chaoticky poslal míč za postranní čáru, pak se nechal obehrát Silviem a za chvíli vášnivě debatoval s kolegou Brabcem.

Uklidnění však přinesl rychlý obrat skóre, k němuž domácí prošli přes děravou levou stranu hostující obrany. Sionkův centr po šikovném zpracování na prsou poslal do branky Wilfried a Kušnírovu přihrávku snadno dopravil do sítě Kucka.

SALTO Sparťanský záložník Juraj Kucka po svém slaví gól do sítě Lausanne v utkání Evropské ligy.

NENÍ VÁS SLYŠET Sparťanský útočník Bony Wilfried slaví gól v Evropské lize proti Lausanne.

Od dvacáté minuty tak Sparta naplňovala roli favorita. Vedla a soupeřovu obranu trápila dalšími nebezpečnými nájezdy. Do střelecké pozice se několikrát dostal Sionko, ale nenašel v sobě dost klidu k přesnému zakončení. To Wilfried zůstal chladnokrevný.

Na začátku 23. minuty na jeho střelu k tyči ještě gólman dosáhl, ale neuplynulo ani šedesát vteřin a Afričan dal už svůj druhý gól. Kucka mu poslal načasovanou přihrávku za obranu, a proti přesnému obloučku gólman neměl šanci.

S výjimkou střely Munsyho, kterou kryl Blažek, a jednoho nebezpečného rohového kopu, se poločas dohrál před brankou hostí.

Dvě Kuckovy šance z úvodu druhého poločasu zneškodnil brankář Favre. Nejprve si poradil s bombou z přímého kopu, a pak zastavil i nebezpečný nájezd, při kterém si Kucka narazil s Wilfriedem. Třetí pokus slovenského záložníka už nijak razantní nebyl a jen odstartoval pasáž, ve které se Sparta stáhla a přenechala prostor Švýcarům.

Sparťanský stoper Tomáš Řepka (vlevo) vyhrál souboj se Silviem z Lausanne v utkání Evropské ligy.

Sparťanský záložník Jakub Podaný (vlevo) se snaží uniknout Alexandrovi Paschemu z Lausanne v utkání Evropské ligy.

Brabec sice po rohovém kopu v 66. minutě hlavičkoval do tyče, ale jinak se pozornost upírala spíše před domácí branku. Lausanne ji dlouho jen nesměle ostřelovalo z velké dálky, ale nakonec zápas zdramatizovalo.

Po rohovém kopu v 70. minutě obrana Sparty zkolabovala, ale měla štěstí, že Silviově rybičce předcházel ofsajd. Dosažený gól tak neplatil.

Na rozdíl jediného gólu se hosté přiblížili díky chybě Wilfrieda, který se nechal snadno obrat o míč. Steuble na nic nečekal a střelou z velké dálky snížil na 2:3.

V nastaveném čase senzační dílo dokončil Silvio, který do sítě dorazil míč odražený od břevna.