Exemplárně souzeni nebyli, míní o žhářích odborníci. Klaus nesouhlasí

  • 2726
Tresty kolem dvaceti let, které soud uložil čtveřici extremistů v kauze žhářského útoku ve Vítkově, odborníky nepřekvapily. Podle politologa Miroslava Mareše i právničky Kláry Kalibové, která dlouhodobě sleduje ultrapravicovou scénu, nejsou tresty exemplární, ale odpovídají závažnosti činu. Prezident Klaus je ale opačného názoru.

David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít každý na 22 let a Václav Cojocaru na 20 let do vězení. "Já bych tresty nenazývala exemplárními.

Odpovídají brutalitě trestného činu, způsobu provedení a zejména následkům, kdy je postiženo dítě," řekla Klára Kalibová, představitelka nevládní organizace In Iustitia, která se soustřeďuje na pomoc obětem násilí z nenávisti.

Klaus: tresty jsou příliš vysoké

"Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká," řekl prezident Václav Klaus. "Jenom se zamýšlím nad tím, jestli taková výše trestu, kterou porovnávám s některými žádostmi o milost, které dostávám, opravdu bude tou nejsprávnější cestou, jak zabránit do budoucna opakování podobných jevů," dodal.

"Ono to svádí k označování těch trestů za exemplární, ale žádným způsobem se nevymykají tomu, jak by mělo být přistupováno k podobné trestné činnosti," dodala.

"Čistě právnicky, pokud byl uznán pokus o vraždu, konkrétně pokus o vraždu na malém dítěti, a z rasistických pohnutek, ten trest by odpovídal," řekl České televizi Miroslav Mareš.

Výše trestů nepřekvapila ani politologa a odborníka na extremismus Jana Charváta. "Vzhledem k tomu, co se okolo toho dělo, a k tomu, jaký měl případ dopad, tak se dalo předpokládat, že soud rozhodne spíše na horní hranici, což se v zásadě stalo," řekl Charvát.

Překvapilo ho prý pouze to, že trestní senát při ukládání trestů více nezohlednil míru ochoty obžalovaných spolupracovat s policií nebo soudem. Na rozdíl od Kalibové vidí tresty jako "do jisté míry exemplární". Zároveň ale dodal, že se to tak může jevit vzhledem k mírnějším rozhodnutím soudů z minulosti. "Proto nám tento rozsudek, který odpovídá zákonu, přijde najednou příliš tvrdý," uvedl.

Politolog: Je to výjimečný trest za brutální čin

"Můžu to hodnotit jako signál, který soudy vydávají, že jsou schopny, když na to přijde, soudit i 'velmi tvrdě', to znamená tak, jak doteď příliš mnoho nesoudily... v tom delším časovém úseku. Celá řada útoků, které měly podobný charakter, ale neměly tak dramatický konec, byla do jisté míry trošičku přehlížena," míní Charvát. Týká se to podle něho právě severu Moravy, kde se v minulosti odehrálo více útoků na Romy.

"Kdyby pravděpodobně dřív zabírala víc policie i soudy, tak se možná toto nemuselo stát," dodal.

Odstrašující účinek mít tresty podle Kalibové nebudou. Podle právničky to povede spíš k tomu, že si budou neonacisté dávat větší pozor při telefonické nebo internetové komunikaci. Přijdou podle ní i další podobné útoky. "Mají zdroj úplně někde jinde. Tím zdrojem je tolerance většinové společnosti k rasismu a xenofobii," je přesvědčena Kalibová.

"Do jisté míry to může mít odstrašující účinky, ale určitě bych to nepřeceňoval," prohlásil Charvát.

Někteří z obžalovaných na sebe při hlavním líčení upozornili i zvoleným oblečením. Vaculík si například opakovaně oblékl svršky značky Thor Steinar, Lukeš si přišel vyslechnout rozsudek v tričku s nápisem "Ragnarök Coming Soon". Kalibová označila zvolený šatník za provokaci a pózu. Podle Charváta svědčí jednoznačně o příklonu k neonacismu.

Soudce: Jako nacistická Křišťálová noc

Thor Steinar je podle něho značka dlouhodobě spojená s neonacistickou scénou, zakladatelé pocházeli z okruhu německých neonacistů. "Byla vytvořena ve smyslu módy pro neonacisty," uvedl Charvát. V současnosti je sice podle něho firma spojena s kapitálem ze Saúdské Arábie, lidé, kteří ji zakládali, ale podle něho ve společnosti stále pracují na vedoucích místech. "Evropskými neonacisty je stále vnímána jako jejich značka, jejímž nošením se hlásí ke své ideologii," řekl politolog.

Triko, které si oblékl Lukeš, je podle Charváta české značky Nibelung. I v tomto případě je to podle něj značka spojená s neonacistickou scénou. "Tričko Thor Steinar nebo Nibelung můžete chápat zcela jednoznačně jako příklon k politické ideologii a do jisté míry jako výsměch soudu," podotkl Charvát.

ČTĚTE: Kompletní přepis rozsudku ostravského soudu nad žháři z Vítkova

Mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou podle obžaloby zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich podle spisu do oken hodili tři zápalné lahve, čtvrtý Lukeš čekal v autě. Soud je uznal vinnými z pokusu o vraždu a z poškozování cizí věci ve spolupachatelství.

Podle nepravomocného verdiktu se jednoznačně podařilo prokázat, že obžalovaní měli v úmyslu vraždit. "Dospěli jsme k názoru, že obžalovaní věděli, že dům je obývaný. Útok předem naplánovali," uvedl předseda senátu Miloslav Studnička. Akci označil za brutální útok a přirovnal ji k nacistické Křišťálové noci (protižidovský pogrom z roku 1938 v Německu, Rakousku a Sudetech - pozn. red.).

,

Nejlepší videa na Revue