Zdeněk Tůma, Karel Schwarzenberg a Miloslav Kalousek očekávají výsledky voleb v Malostranské besedě | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

ANALÝZA: TOP 09 získává pražský klenot, ale jinak nic moc

  • 14
Schwarzenbergova a Kalouskova strana získává klenot: nejvíce hlasů v zastupitelstvu Prahy a patrně i křeslo primátora. Ovšem jinak jsou výsledky TOP 09 v komunálních a senátních volbách horší než úspěch ve sněmovních volbách.

Není to průšvih jako výsledek Věcí veřejných, ale nejde ani o potvrzení překvapivého úspěchu ve sněmovních volbách. Před několika měsíci se zdálo, že nově vzniklá TOP 09 se stane třetí hlavní politickou silou - srovnatelnou se sociálními a občanskými demokraty. Do této pozice však zatím, jak se ukazuje, schází straně Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska základna na místní úrovni.

TOP 09 se může - a bezpochyby také bude - chlubit ziskem třiceti procent ve volbách do vedení Prahy. Ale tento úspěch už bledne při pohledu na výsledky v jednotlivých pražských částech. Obrazně řečeno: jestliže ve volbách do Sněmovny dal pražský volič jeden svůj hlas TOP 09, v těchto volbách měl více hlasů a často je rozdělil. Třeba na populárního starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu z ODS topka vůbec neměla, uspěla jen v některých pražských částech.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Co více, Schwarzenbergovi a Kalouskovi kandidáti nebyli úspěšní v jiných městech a obcích republiky. Například v Brně skončili až třetí hluboko nejen za ČSSD, ale dokonce i za ODS. A šest procent v Ostravě, dokonce až za komunisty, je skoro propadák.

Pokud jde o počet křesel na radnicích, TOP 09 jich dostala 1500, jiné strany však získaly dvakrát i třikrát více.

Podobné to bylo s výsledky v senátních volbách. Kandidáti TOP 09 sice vedli v Karlových Varech a v Praze 10 (Jaromír Štětina), ale pár druhých míst v tradičně pravicových obvodech (Kutná Hora, Beroun, Praha 6) je překvapivě málo: i když zde bude potřeba počkat, co se stane za týden ve druhém kole.

Pro celkový nepříliš skvělý výsledek může být více důvodů.

I místopředseda a zakladatel Miroslav Kalousek by připustil, že za výsledkem TOP 09 stojí radikální postoj strany podporující vládní úsporná opatření; opatření, která jsou mezi velkou částí lidí nepopulární.

Co už by asi Kalousek připustil méně ochotně, pokud vůbec: na voliče mohly zapůsobit i jeho podrážděné reakce na sérii nedávných korupčních skandálů v armádě. Kalousek se ostře ohradil proti tomu, že by on, někdejší ekonomický náměstek na obraně, měl na aférách nějaký podíl. Zaútočil tvrdě na premiéra Nečase a ministra obrany Alexandra Vondru (oba ODS); korunu všemu nasadil, když při obhajobě svého kamaráda zbrojaře Richarda Hávy prohlásil doslova - "běžte všichni do hajzlu" (posléze v rozhovoru pro časopis Respekt uznal, že to říkat neměl).

Pražské vítězství pak může být dáno nejen osobností kandidáta TOP 09 na primátora, bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Dost možná nejde ani tolik o hlas pro topku, jako spíše o vzpouru voličů proti nepopulární pražské ODS spjaté s mnoha průšvihy a skandály.

Z celkového hlediska výsledek voleb pro TOP 09 znamená, že její dlouhodobé přežití na politické scéně není zcela jisté. Ano, je na tom lépe, než byla kdysi ODA či Unie svobody. Avšak stranou pražských intelektuálů, která zazáří a zhasne, se dost dobře může stát také.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video