Záchranář Manuel González (vpravo) a chilský prezident Sebastián Piňera | foto: AP

Poslední záchranář nechal v šachtě rozsvíceno. Stoletý důl nejspíš zavřou

  • 72
Poslední záchranář se vynořil ze záchranné šachty v dole San José. "Nevypnul jsi tam dole světla," volali na něj se smíchem kolegové. Chilský prezident Sebastián Piňera na vrt umístil kovový kryt. Co bude nyní s dolem, který se na 69 dní proměnil v podzemní žalář?

Manuel González byl prvním z šesti záchranářů, kteří se spustili k zavaleným horníkům. A byl také úplně posledním mužem, kterého kabina Fénix 2 vyvezla z dolu San José na povrch. Před nástupem do klece se na dně dolu poklonil a zamával do kamery.

Kdo to zaplatí?

Náklady na záchrannou operaci se podle chilského prezidenta pohybují někde mezi 10 a 20 miliony dolarů (až téměř 350 milionů korun). Třetinu z toho pokryjí soukromé dary, zbytek zaplatí státní důlní společnost Codelco a vláda.

"Nechal jsi tam dole po sobě všechno v pořádku? Nevypnul jsi tam dole světla!" volal na něj podle CNN na povrchu jeden z rozjařených kolegů. Ne vše se ale neslo v odlehčené náladě. Všichni si uvědomují, že záchrana 33 horníků, kteří v zavaleném dole přežili rekordní dobu, je výjimkou.

Proto i González vyzval prezidenta ke zlepšení situace v hornictví. "Doufám, že jsme se z toho všichni poučili a podmínky v chilských dolech se změní. Týká se to především malých důlních společností," řekl Piňerovi záchranář. Průměrně v Chile zahyne každý rok při důlních neštěstích 34 lidí.

O budoucnosti provozu v dole se teprve rozhodne. "Tento důl se zcela jistě už nikdy neotevře. Nikdy neměl tímto způsobem fungovat, porušilo se tady mnoho bezpečnostních předpisů," hřímal podle agentury AP Piněra nad ústím záchranné šachty.

Podívejte se na sestřih ze záchrany horníků.

Bezpečí horníků, nebo hon na čarodějnice?

Společnost Compania Minera San Esteban Primera se stala okamžitě po závalu terčem kritiky veřejnosti, horníků i představitelů vlády. Ve firmě v současnosti probíhá audit, protože společnosti hrozí bankrot. Bezpečnost ve 125 let starém dole byla skutečně zanedbávaná.

MISE SPLNĚNA. S tímto nápisem pózují záchranáři poté, co vysvobodili posledního zavaleného horníka z dolu San José. (14. října 2010)Záchranář Manuel González mezi horníky v dole San José

Firma místo kovových výztuží často používala dřevěná prkna. Vedení společnosti navíc s oznámením závalu několik hodin otálelo, šéfové firmy

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

tvrdí, že nejdříve museli vyhodnotit situaci. Příbuzní obětí už podali na společnost žalobu, žádají odškodné v celkové výši 10 milionů dolarů (asi 200 milionů korun). Úřady zvažují žalobu na vlastníky firmy.

Havárie z 5. srpna a dramatický příběh havířů vrhl světlo na bezpečnost v nejdůležitějším průmyslovém odvětví jihoamerického státu. Prezident po neštěstí odvolal šéfa důlních inspektorů a zřídil komisi, která ihned zavřela 18 menších dolů kvůli porušování bezpečnostních předpisů. Investoři, kteří v zavřených dolech utopili kapitál, vládu obvinili z honu na čarodějnice.

Výtah na politické výsluní

Popularita Sebastiána Piňery od začátku záchranné operace prudce vzrostla, nyní dosahuje 70 procent. Jednašedesátiletý Piněra, se kterým se v prosinci 2009 vrátila po dvaceti letech k moci pravice, může popularity využít při prosazování vyššího zdanění zahraničních důlních společností. Protože podle ústavy nemůže již Piňera v příštích volbách znovu kandidovat, v prezidentské funkci ho může vystřídat další politik, jehož popularitu vyvezla kabina Fénix 2 prudce vzhůru - ministr hornictví Laurence Golborne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video