Maďarská odkalovací nádrž s toxickým kalem na snímku z června 2010.

Maďarská odkalovací nádrž s toxickým kalem na snímku z června 2010. | foto: AP

Před toxickou katastrofou v Maďarsku varoval už v červnu letecký snímek

  • 38
Úniku jedovatého bahna z odkalovací nádrže u maďarské hliníkárny se možná dalo předejít. Hrozící ekologickou katastrofu prý už v červnu odhalily letecké záběry. Podle expertů je na nich nevelký proud červené hmoty prosakující skrz ochrannou hráz. Tragédie si vyžádala už devátou oběť.

Letecký snímek pořídila 11. června maďarská společnost Interspect, která se specializuje na letecké snímkování. Fotografie prý dokazuje, že

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

hráz hliníkárenské jímky vykazovala známky blížící se katastrofy už několik měsíců před havárií.

Šéf firmy Interspect Gábor Bakó prý fotografii už tehdy poskytl ekologickým a univerzitním expertům. Jeho varování ale zůstalo bez odezvy. "Nejsme stavební inženýři a sami nemáme znalosti dostatečné k tomu, abychom obrázky analyzovali," řekl Bakó agentuře AP.

Inspektoři nic nezjistili

Policie nyní snímky zkoumá, aby zjistila, za jakých okolností se hráz protrhla. Vyšetřuje také inspektory vládní agentury pro ochranu životního prostředí, kteří necelé dva týdny před katastrofou ochrannou hráz zkoumali. Žádné známky blížící se pohromy nenašli.

Rudý jed

Po protržení hráze odkalovací nádrže u hliníkárny v západním Maďarsku minulé pondělí vyteklo do okolí na 700 tisíc metrů krychlových jedovatého kalu, který zasáhl několik obcí, zničil život ve dvou řekách a poškodilo do určité míry i Dunaj. Kal je žíravý a obsahuje těžké kovy. Vzniká jako odpadní produkt při získávání oxidu hlinitého z bauxitu.

V úterý policie obvinila z nedbalosti generálního manažera firmy MAL, která hliníkárnu vlastní. O formálním obvinění Zoltána Bakonyiho by měl ve středu rozhodnout soud v západomaďarském Veszprému.

Podle policie Bakonyi zanedbal své povinnosti, když nevypracoval pro provoz hliníkárny záchranné, varovné a evakuační plány. Manažer se hájí, že to po něm nikdo nechtěl.

Maďarský bulvární list Blikk napsal, že vedení hliníkárny mělo už delší dobu k dispozici informace o hrozícím nebezpečí, ale nechávalo si je pro sebe. Podle tisku dostali zaměstnanci závodu příkaz, aby o stavu hrází nemluvili.

Kosmický snímek zasažené oblasti zveřejnil na svých webových stránkách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Barevná fotografie pořízená minulou sobotu ukazuje jasně viditelný červený tok jedovatého kalu unikající z protržené nádrže přes pole a osídlené oblasti.

Záběr NASA na únik jedovatého kalu z nádrže v Maďarsku

Záběr NASA na únik jedovatého kalu z nádrže v Maďarsku

Katastrofa si vybrala další život

Počet obětí katastrofy se zvýšil na devět. V nemocnici ve městě Ajka zemřel starší muž. Přibližně 50 lidí je stále hospitalizováno.

V sobotu postrašily obyvatele zatopených obcí zprávy, že hrozí zhroucení celé hráze odkaliště. Podle nejnovějšího prohlášení odborníků se stav hráze nezhoršuje. Nová ochranná hráz bude údajně dobudována v pátek. Během víkendu se do svých domovů začnou vracet obyvatelé evakuovaných obcí.

Následky ekologické katastrofy v Maďarsku (13. října 2010)Následky ekologické katastrofy v Maďarsku (13. října 2010)

Provoz v hliníkárně může být obnoven už tento čtvrtek nebo pátek. "Vydali jsme předběžný souhlas s oživením elektrárny, která závodu dodává proud," řekl vládní komisař pro dohled nad hliníkárnou György Bakondi.

Dlouhodobé odstavení elektrárny by podle něj způsobilo škody v řádech miliard forintů. O obnově výroby má ještě dnes definitivně rozhodnout maďarská vláda na zvláštním zasedání ve Veszprému. Společnost MAL v úterý převzal do nucené správy stát. Podle Bakondiho zůstane firma pod státní kontrolou až dva roky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video