Záběr NASA na únik jedovatého kalu z nádrže v Maďarsku | foto: NASA Earth Observatory

Katastrofa v Maďarsku vystrašila české hasiče. Zkontrolují nádrže s jedy

  • 26
Hasiči mimořádně zkontrolují odkalovací a sedimentační nádrže chemiček a elektráren. Kontroly jsou reakcí na ekologickou katastrofu v Maďarsku. "Chceme uklidnit veřejnost i sami sebe, že je všechno v pořádku," řekl mluvčí hasičů Radek Kislinger. Kontroly se budou týkat vytipovaných nádrží po celém Česku. Potrvají zhruba týden.

Na odkalovací nádrže se hasiči plošně zaměří vůbec poprvé. Kontrolami získají přehled o tom, jak okolí nádrže fakticky vypadá a kam se například dá najet s požární technikou. Vznikne také mapa nebezpečných odkališť a databáze kontaktů, kterou budou mít hasiči k dispozici pro případ havárie.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Hasiči budou chemičky, elektrárny nebo i teplárny a spalovny, které mají sedimentační nádrže, navštěvovat bez ohlášení do 20. října. V podnicích budou zjišťovat, zda jsou nádrže bezpečně zajištěny, zda má firma v pořádku dokumentaci a hráze nejeví poškození.

"Pokud se vyskytne pochybnost o celistvosti a stabilitě díla, oznámíme to vodohospodářskému úřadu," popsal mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Radek Kislinger.

Nádrže jsou u chemiček i uranového dolu

Kolika míst a kterých konkrétně se budou kontroly týkat, hasiči zatím nedokáží říci. "Při vytypování odkališť budeme spolupracovat s krajskými úřady. Teprve v rámci této spolupráce vzniknou konkrétní seznamy kontrolovaných lokalit," dodal Kislinger.

odkaliště

Je to místo pro trvalé uložení sypkých odpadů z průmyslových provozů. Nejčastěji se jedná o popílek a strusku z elektráren, tepláren nebo spaloven odpadů. Odkaliště vznikají také u úpraven rud.

Většinou jsou zakládána poblíž vodních ploch nebo se vodní plochy uměle tvoří, aby se popílek a chemické látky lépe usazovaly. Odkaliště může vzniknout i na místě bývalého dolu nebo lomu.

Zdroj: Wikipedie

V Česku je podle seznamu vodních děl 33 odkališť. Nejvíce jich je v Pardubicích, kde má vodní úložiště odpadu například chemička Synthesia. Jedna z největších odkalovacích nádrží je u Dolní Rožínky na Žďársku, kam se ukládá odpad vzniklý při těžbě uranu. 286 hektarů uranových odkališť zůstalo po bývalé chemické úpravně uranové rudy Mape Mydlovary na Českobudějovicku.

Sedmihektarovou lagunu na břehu Labe využívá pro odkládání popílku také chemička Spolana. Kontroly hasičů nepovažuje za překvapivé. "Je přirozené, že po událostech v Maďarsku se v České republice prověří podniky, jejichž provoz by potenciálně mohl ohrozit životní prostředí," uvedl vedoucí odboru kanceláře generálního ředitele Spolany Miroslav Kulík.

K preventivnímu kroku hasiče přivedla katastrofa v Maďarsku, kde se roztrhla nádrž u obří hliníkárny a červený kal zaplavil dvě obce. Osm lidí přišlo při katastrofě o život.

Podle hasičů i ekologické organizace Greenpeace to, co se stalo v Maďarsku, Česku nehrozí. Ani jedna hliníkárna totiž nevyrábí oxid hlinitý z bauxitu. V Česku se bauxit nezpracovává a hliník se vyrábí přímo z oxidu hlinitého nebo recyklací.

"Podobné problémy by ale nastat potenciálně mohly, protože při chemické výrobě a těžbě používáme nebezpečné látky, které jsou toxické a jen těžko se likvidují. S odpadem si pak často nevíme rady, a proto ho zakonzervujeme a jeho likvidaci odkládáme do budoucna," upozornil Jan Freidinger z Greenpeace s tím, že čím delší je odkládání sanace, tím vyšší je riziko ekologické havárie.

seznam českých odkališť

Město/Název vodního díla/Firma

Brno, Hády, Teplárny Brno
Vřesová, Chodovský potok, Sokolovská uhelná
České Budějovice, Mydlovary, Diamo
České Budějovice, Hodějovice, Teplárna České Budějovice
Hodonín, Zbrod Sever, ČEZ - elektrárna Hodonín
Karlovy Vary, Nové Chalupy, SU
Ostrov, Odkaliště II - Podlesní potok, Ostrovská teplárenská
Dvůr Králové nad Labem, Odkaliště IV, ČEZ - teplárna Dvůr Králové
Náchod, Dolní Radechová, ČEZ - teplárna Náchod
Trutnov, Debrné, ČEZ
Česká Lípa, Stráž pod Ralskem, Diamo
Přerov, PřCHZ I, II, III, IV, Precheza
Přerov, PřCHZ A2, Precheza
Pardubice, Dříteč, Hoka
Pardubice, Lhotka, Synthesia
Pardubice, Semtín č. 5, Synthesia
Pardubice, Semtín č. 7, Synthesia
Polička, Chvaletice I, ČEZ
Plzeň, Božkov, Plzeňská teplárenská
Neratovice, Odkaliště Spolana, Spolana
Příbram, Bytíz, Diamo
Příbram, Na Hutích, Diamo
Vlašim, Rýzmburk, ÚV Želivka
Chomutov, Vysočasný, ČEZ
Kadaň, Prunéřov AI-III, ČEZ
Kadaň, Tušimice, ČEZ
Kadaň, Ušák, ČEZ
Litoměřice, SEPAP č. 4, Sepap
Louny, Třískolupy, ČEZ
Ústí nad Labem, Barbora III, TÚL
Ústí nad Labem, Užín Staré odkladiště, Teplárna Ústí nad Labem
Bystřice pod Pernštejnem, Dolní Rožínka, Diamo
Bystříce pod Pernštejnem, Zlatkov, Diamo

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue