VIDEO: Podívejte se, jak fungují airbagy. Je to alchymie

  • 87
Airbagy jsou nejspolehlivější součástkou v autě. Když je třeba, musí vždycky bezpečně zafungovat, říká Petr Krásný, odborník na bezpečnost Škody Auto. Letos je airbagu třicet let, zachránil desetitisíce živorů. Funguje správně, jen když jste připoutaní.

Je látkový a vypadá jako polštář, na kterém se nám dobře usíná. Při setkání "tváří v tvář" je to docela jiná zkušenost. Když vybuchuje, je to pěkná rána a stane se, že ten, komu zachránil život, má zlomený nos nebo pořádný monokl.

Videoautoškola

Jak sedět bezpečně za volantem - čtěte ZDE

Je to alchymie

Jedna z hlavních funkcí airbagu je zajistit, aby tělo při nárazu neputovalo nekontrolovaně po interiéru.

Airbag je poměrně složitá součástka, k rozvinutí slouží pyrotechnická spoušť, která prudce zahoří a vzniklé plyny airbag vymetou ven. "Je složený zvláštním způsobem, jsou tam dokonce švy, které ho v určité fázi brzdí a dávají mu určitou geometrii rozvinování," popisuje Petr Krásný z týmu Výzkum dopravní bezpečnosti Škody Auto. "Ty švy popraskají při rozvinování a tak se dosáhne dokonalého rovnoměrného tvaru."

Simulovaný výbuch airbaguSimulovaný výbuch airbaguSimulovaný výbuch airbagu

Na airbag se kladou velice tvrdé nároky, výrobci náročně testují jejich životnost. Kontejnery s airbagy ponořují do horkého solného roztoku, vymražují je, musí odolat UV záření, vlhkosti. Musí i pracovat po mnoha letech. Airbag je dokonce konstruován tak, aby nezranil ani ty, kteří nosí brýle.

"Čelní airbagy mají velký objem. Ve chvíli kdy má dojít ke střetu s letící hlavou, má airbag maximální rozvinutí, je velmi tvrdý, je v něm velký tlak," vysvětluje Krásný. "Po stranách má ventilační otvory, jejich tvar a umístění je alchymie. Při střetu s hlavou dochází k poklesu tlaku, protože plyn těmito otvory uniká a airbag vás pružně zadrží."

Hlavová zástěna naopak musí zůstat co nejdéle nafouknutá, v případě, že se začne auto převracet, má totiž následně za úkol ještě zabránit tomu, aby se žádná část těla nedostala vně rozbitých okének.

Když vybuchne, nafukuje se ve zlomku sekundy velký objem. Některá moderní auta dokonce kvůli tomu i trochu přiotvírají okénka. Rázová vlna se může šířit ven a nepoškodí vám uši. U Audi dokonce naměřili, že se pak airbag, který vyhání vzduch mimo kabinu, nafoukne rychleji.

Ilustrační foto

Propojení všech systémů airbagu

Čelní airbagy se nafukují pomaleji než boční, vpředu je přibližně metr až metr a půl dlouhá deformační zóna, naopak vaky po stranách se musejí nafouknout co nejrychleji. Na bocích auta jsou totiž deformační zóny mnohem menší.

Poutejte se

Petr Krásný vyzývá všechny, aby se poutali: "Systém počítá s tím, že jste připoutáni, je tak naladěný." Když se nepřipoutáte, při nárazu se tělo pohybuje dál rychlostí jedoucího auta, vozidlo už stojí a tělo pokračuje proti rozvinujícímu se airbagu. "Airbag počítá, že jste ve správné poloze, ale vy přistanete v airbagu, který se teprve rozvinuje a to může být nebezpečné,"

Třicátník

Airbag začal poprvé sériově montovat do aut Mercedes před třiceti lety. Podle údajů NHTSA (Americké národní agentury pro bezpečnost na dálnicích) zachránily airbagy ve Spojených státech více než 28 tisíc životů. "V porovnání s nepřipoutaným pasažérem v autě bez airbagu je statistická pravděpodobnost smrtelného zranění připoutaného pasažéra v autě s airbagem o 61 procent nižší," uvádí NHTSA.