Solomon Burke byl jedním účinkujících Jazz & Blues Festivalu 2008 v německém Wolfsburgu

Solomon Burke byl jedním účinkujících Jazz & Blues Festivalu 2008 v německém Wolfsburgu | foto: Jana Záhorková, iDNES.cz

Nedoceněný král soulu Burke zemřel na letišti, proslavil ho Hříšný tanec

  • 4
Ve věku 70 let zemřel americký soulový zpěvák Solomon Burke. Smrt ho zastihla v amsterdamské letištní hale krátce po přistání,. Burke je mimo jiné autorem hitu Everybody Needs Somebody To Love, nahrál také hit Cry To Me, který zazněl ve filmu Hříšný tanec.

V jednom z amsterodamských klubů měl Burke vystoupit v úterý. Organizátor koncertu agentuře AFP řekl, že zpěvák zesnul přirozeně zhruba půl hodiny poté, co jeho letadlo přistálo dnes časně ráno v Amsterodamu. Ještě předtím k němu byli přivolání letištní zdravotníci.

(ne)slavný burke

Za svou tvorbu získal cenu Grammy a od roku 2001 je i členem Rokenrolové síně slávy.

Jazz & Blues Festival 2008 - Herbie Hancock a Solomon Burke

Solomon Burke a Herbie Hancock (Wolfsburg, 2008)

Korpulentní rodák z Philadelphie byl hudebníkem, jehož tvorbu vyzdvihovali kritici i jiní muzikanti. Nikdy však nedosáhl takové popularity jako soulové hvězdy James Brown či Marvin Gaye, podotýká agentura AP. Producent Jerry Wexler ze společnosti Atlantic Records jej dokonce kdysi označil za nejlepšího soulového zpěváka všech dob.

Svůj největší hit Everybody Needs Somebody To Love napsal v roce 1964. Brzy jej nahráli Rolling Stones a Wilson Pickett, zřejmě nejznámější je ale nahrávka v podání Blues Brothers.

V rozhovoru pro týdeník Philadelphia Weekly v roce 2002 Burke uvedl, že je otcem 21 dětí a má mnoho vnuků. Podle některých údajů jeho rozvětvené potomstvo čítá na 90 vnuků a 19 pravnuků. Podle zpěvákových oficiálních internetových stránek patřil mezi jeho fanoušky papež Jan Pavel II.

Své první album Christmas Present from Heaven nahrál Burke v roce 1956, prodalo se jej na milion kusů. V letech 1961 - 1968 tento kazatel a ředitel pohřebního ústavu nahrál u Atlantic Records na 32 singlů. V nahrávání a koncertování pokračoval i v následujících desetiletích. Cenu Grammy dostal v roce 2002 v kategorii nejlepší bluesové album za desku Don't Give Up on Me.

,