Tomáš Hořava (vpravo) a Savva Gentsoglu

Tomáš Hořava (vpravo) a Savva Gentsoglu | foto: Radek Petrášek, ČTK

Fotbalisté do 21 let udělali velký krok k postupu na ME: Česko - Řecko 3:0

• 46
Čeští fotbalisté do 21 let zvládli první část baráže o postup na mistrovství Evropy nad očekávání. Výhru 3:0 nad Řeckem zařídili svými góly Vošahlík, Pekhart a Kozák. Odveta je na programu v úterý v řeckém Tripoli.

Utkání Česko 21 versus Řecko 21 ve videoreportáži

Češi mají blízko k tomu, aby se dostali na závěrečný turnaj osmi nejlepších týmů, který bude příští rok hostit Dánsko. Naposledy na ME startovali v roce 2007.

"Pořád jsme jen v poločase a odveta, zvláště v Řecku, nebude lehká. Dvojzápas máme každopádně rozehraný dobře, musíme udělat maximum pro to, abychom to už neztratili. A když nedojde k nějakému extrému, tak pokazit si to můžeme jen sami," řekl český kouč Jakub Dovalil po utkání. "Každopádně dnes to z naší strany nebyl top výkon," upozornil Dovalil.

Historicky šestý barážový duel české jednadvacítky měl ale pro domácí reprezentaci až snový start. Přestože Češi měli ze soupeře, který v kvalifikační skupině předčil Anglii i Portugalsko, respekt, srazili ho už po 66 vteřinách hry první povedenou akcí.

on-line

Vošahlík na pravé straně využil zaváhání řecké obrany a křížnou střelou ke vzdálenější tyči potěšil stadion, na kterém hraje i domácí ligové zápasy za Jablonec.

Že je pro kmenové hráče Jablonce stadion zaslíbeným místem, potvrdila i 19. minuta. Řecký kapitán Siovas na hranici pokutového území neobratně zahrál rukou, a přestože se hosté hodně čílili, nařídil proti nim sudí Studer penaltu.

Tu s jistotou proměnil další jablonecký střelec Pekhart a přidal další zásah k sedmi předchozím, kterými ovládl tabulku střelců první části kvalifikace.

Po nečekaně rychlém dvoubrankovém vedení ale Češi, kteří vsadili na hru s jediným útočníkem, hodně ustrnuli a trenér Dovalil se u postranní čáry mnohokrát zlobil, když jeho svěřenci lacině odevzdali míč, čímž pustili soupeře do náporu. Řeky nestíhala zastavit ani pětičlenná záložní řada a hodně práce přibylo brankáři Vaclíkovi.

Gólman druholigového Žižkova se zaskvěl během čtvrthodiny hned čtyřikrát při těžkých střelách Vassilakise, Karelise, Kutsianikulise a Papadopulose.

Domácí pak museli být rádi, že jejich trápení z konce poločasu utnula přestávka. "Začátek pro nás byl hodně šťastný, i do druhého gólu to z naší strany bylo dobré. Pak, kdy z nás určitý tlak mohl spadnout, jsme přestali hrát," hodnotil Dovalil.

"Nezvládli jsme jednoduché situace a mohli několikrát inkasovat," připomněl český trenér závěrečnou čtvrthodinu prvního poločasu, kdy byla česká branka několikrát v ohrožení. "Naštěstí nás několikrát podržel brankář Vaclík, ostatně jako v celé kvalifikaci."

Ta mladým Čechům viditelně pomohla. Domácí ztratili ostych a po dlouhé době začali podnikat i výpravy na soupeřovu polovinu, které byly hned nebezpečné. Nejnadějněji pro "lvíčata" vypadala především situace z 58. minuty, kdy úplně volný Hořava z hranice pokutového území místo tvrdé rány zbytečně volil technický lob, který lehce lapil Jakumis.

Řekové však z Jablonce viditelně nechtěli odjet bez vstřeleného gólu, jejich další nápor nastartoval dravým průnikem Karelis. Jeho téměř gólovou střelu na poslední chvíli obětavým skluzem vychýlil mimo tyče Vácha.

Hrozba řeckého týmu na Čechy zapůsobila, Dovalilův tým se znovu stáhl do obrany a vyčkával na soupeřovy nájezdy. Když se hosté chystali k závěrečné zteči, zaskočili je domácí třináct minut před koncem dalším nečekaným úderem.

Hořavův centr z pravé strany přistál přímo na hlavě Kozáka a útočník římského Lazia, který se před třemi týdny poprvé trefil i v italské Serii A, se blýskl přesným zakončením i v dresu jednadvacítky.

Řecký tým byl zjevně otřesený a z odvety se mohla stát jen formalita, kdyby Morávek vzápětí svoji střelu nenamířil do tyče a Kozák usměrnil do branky Dočkalův centr.

Domácí ani poté moc nesmutnili, tušili, že díky tříbrankovému náskoku jsou na nejlepší cestě k tomu, aby počtvrté ze šesti baráží postoupili na ME.

"Řekové byli pohyblivější, lepší na míči než my. V určitých fázích jsme neplnili něco, co jsme plnit měli. Celkově si myslím, že výsledek je dnes z našeho pohledu lepší než předvedená hra," řekl Dovalil. Euforickou náladu prý po zápase mezi svými svěřenci krotit nemusel.

"Všichni ví, o co se hraje a jak se připravit na odvetu. I proto, že jsme dnes hodně chybovali, žádná euforie v kabině nevládla. V Řecku to bude hlavně o tom, abychom brzy neinkasovali," řekl Dovalil.

Výsledek 3:0 prý automaticky nezaručuje postup. "Vzpomínám si, jak před čtyřmi lety Švédové vyhráli 3:0 v baráži v Srbsku a doma prohráli 0:5. Takže možné je opravdu všechno," řekl Dovalil.

Řecký kouč Georgios Georgiadis po zápase smutnil, jeho tým si prý vybral hodně smůly. "Cokoliv jsme udělali, nebyl to náš den. Můžeme věřit jen tomu, že v odvetě budeme mít hlavně v koncovce víc štěstí, které nám dnes chybělo. Jenom gratulovat můžu českému brankáři, který byl výtečný," řekl Georgiadis.

ČESKO - ŘECKO 3:0 (2:0)

Góly: 2. Vošahlík, 19. Pekhart z pen., 77. Kozák.

Rozhodčí: Studer - Pozzi, Helbling (všichni Švýcarsko). ŽK: Mazuch, Dočkal, Gecov - Siovas, Kutsianikulis, O. Papadopulos, K. Papadopulos. Diváci: 3 706.

Sestavy: ČR: Vaclík - Vácha, Mazuch, Hošek, Čelůstka - Gecov - Vošahlík (66. Morávek), Černý (76. Dočkal), Hořava, Kovařík - Pekhart (54. Kozák).

Řecko: Jakumis - Skondras, K. Papadopulos, Siovas, Ioannidis - Vassilakis (46. Papazoglu), Gentsoglu (58. Pliatsikas), O. Papadopulos, Kutsianikulis (66. Fortunis) - Dimutsos, Karelis.