Mikko Koivu z Minnesoty (vlevo) se snaží uiknout Tuomo Ruutuovi z Caroliny. | foto: AP

Sezonu NHL ve Finsku otevřela výhra Caroliny, z Čechů skóroval Hemský

• 7
Úvodní buly v pořadí 93. sezony hokejové NHL bylo vhozeno ve finských Helsinkách, které ve čtvrtek hostily duel mezi Minnesotou a Carolinou. Vítězství slavili po těsném výsledku 4:3 Hurricanes. Ve zbylých zápasech na zámořských kluzištích se z Čechů prosadili Aleš Hemský (1+0) a Ladislav Šmíd (0+1), kteří přispěli k triumfu Edmontonu 4:0 nad Calgary.

Hned dvě ze tří hvězd zahajovacího utkání nové sezony NHL ve finských Helsinkách zastali domácí hokejisté.

Nejvýše sice novináři vyhodnotili výkon kanadského forvarda Brandona Suttera (2+0), další ocenění již ovšem patřila zástupcům vítězné Caroliny v osobách Jussi Jokinena (1+1) a Joni Pitkänena (0+1).

I díky zmiňované dvojici Finů Hurricanes zvítězili nad Minnesotou těsně 4:3. První gól sezony ale vsítil už ve 4. minutě hry minnesotský Guillaume Latendresse.

Wild do utkání nenasadili obránce Marka Židlického, kterého trápí potíže s třísly. Český hokej tak reprezentoval pouze útočník Martin Havlát, jenž byl hodně vidět. Brankáře Cama Warda ohrozil pěti střeleckými pokusy, na konto si ale nakonec připsal jen jednu přihrávku.

Jiří Tlustý z Caroliny zůstal podle očekávání pouze mezi náhradníky poté, co kvůli rehabilitaci operovaného kolene v přípravě stihl pouze poslední duel proti ruskému SKA Petrohrad.

Pittsburghu nevyšla premiéra v nové areně

Osmnáct tisíc diváků v nové areně Pittsburghu odcházelo po úvodním utkání sezony zklamaných. Penguins totiž nestačili na finalisty posledního Stanley Cupu z Philadelphie. Flyers, hrající bez po operaci kolene rehabilitujícího Chrise Prongera, si díky trefám Danny Briera, Blaira Bettse a Claude Girouxe odvezli dva body za výhru 3:2.

Pittsburgh oba své góly vsítil až v závěrečné třetině, kdy hostujícího brankáře Sergeje Bobrovského při jeho debutu v NHL překonali Tyler Kennedy a Alex Goligoski. Druhému jmenovanému obránci asistoval také Čech Zbyněk Michálek.

Toronto uspělo nad Montrealem

S deseti body nejproduktivnější hráč přípravy Phil Kessel se prosadil i ve svém premiérovém soutěžním startu v sezoně. Americký reprezentant v 9. minutě zvyšoval vedení Toronta nad Montrealem už na 2:0. Hostující Canadiens sice následně snížili po střele Dustina Boyda, Clarke MacArthur ovšem v 42. minutě vrátil domácím dvougólový náskok.

Montreal, kterému v obraně scházel Roman Hamrlík, už dokázal skóre jen zkorigovat. První hvězdou střetnutí byl vyhlášen brankář Maple Leafs Jean-Sebastien Giguere, autor 26 úspěšných zákroků.

Edmonton otevřel sezonu jasnou výhrou

Hokejisté Edmontonu a Calgary nedávným vzájemným soubojem přezdívaným "bitva o Albertu" zakončili přípravu a ve čtvrtek pro změnu otevřeli základní část. V přátelském duelu se radovali po výsledku 1:0 Flames, kdežto v ostrém zápase o ligové body již slavili triumf Oilers.

Na výhře 4:0 se gólově podepsal i český forvard Aleš Hemský, kterému v 43. asistoval krajan Ladislav Šmíd. Z nováčků v sestavě Oilers se výrazně prosadil Kanaďan Jordan Eberle (1+1).

Výhru Oilers podtrhl direktem v pěstním souboji Steve Macintyre:

Colorado slavilo vítězství nad obhájci trofeje

Obhájci Stanley Cupu vstoupili do sezony na ledě mladíků z Colorada, kteří v 34. minutě vedli už 3:1. Marián Hossa a Patrick Sharp však vrátili favorizované Chicago zpět do hry.

Za stavu 3:3 utkání dospělo až do prodloužení, v němž se podruhé prosadil centr Paul Stastny a zajistil tak Avalanche úspěšný vstup do nového ročníku.

zápas ve finských Helsinkách:
Minnesota - Carolina 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
4. Latendresse, 30. Cullen (Havlát), 57. Burns - 20. a 39. Sutter, 26. Babčuk, 32. J. Jokinen. Střely na branku: 29:31.

Zápasy odehrané v zámoří:

Toronto - Montreal 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
7. Brent, 9. Kessel, 42. MacArthur - 13. Boyd, 43. Halpern. Střely na branku: 24:28. Diváci: 19.646.

Pittsburgh - Philadelphia 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Branky: 41. Kennedy, 46. Goligoski (Z. Michálek) - 23. Briere, 38. Betts, 45. Giroux. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18.289.

Edmonton - Calgary 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
10. Brule, 42. Eberle, 43. Hemský (Šmíd), 46. Horcoff. Střely na branku: 33:37. Diváci: 16.839.

Colorado - Chicago 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky
: 34. a 64. Stastny, 17. Stewart, 27. Duchene - 5. Bickell, 39. Hossa, 51. Sharp. Střely na branku: 41:38. Diváci: 18.007.