Jedovatý kal zabil v Maďarsku pět lidí včetně dvou dětí

  • 120
U maďarského města Ajka se protrhla hráz odkalovací laguny obří hliníkárny. Z nádrže vyteklo až 700 tisíc kubických metrů kalu s těžkými kovy, které zaplavily osm obcí. Při nehodě zahynulo pět lidí, mezi nimi i dvě děti. Dalších šest Maďarů je nezvěstných a 120 lidí utrpělo zranění.

Červený kal zaplavil části vesnic Kolontár a Devecser a částečně se dostal ještě do dalších pěti obcí. Podle záchranářů nehoda postihla asi 400 místních obyvatel a na některých místech byl proud toxického kalu až dva metry vysoký.

Většina mrtvých pochází z Kolontáru. Měsíční dítě, které strhl proud kalu, našli záchranáři ráno. Okolo půlnoci objevili tělo jeho tříleté sestry. Mezi oběťmi je i pětatřicetiletý muž, který zahynul ve voze, a postarší muž, jehož smrt zastihla doma. Záchranáři během úterý našli mrtvou ženu.

Vláda vyhlásila ve třech oblastech výjimečný stav. Záchranáři zatím ošetřili 120 lidí, z nichž šest utrpělo vážná zranění. Devadesát lidí skončilo v nemocnici.

Toxický červený kal zaplavil dvě maďarské obce, záchranáři museli evakuovat desítky lidí (4. října 2010)Toxický červený kal zaplavil dvě maďarské obce, záchranáři museli evakuovat desítky lidí (4. října 2010)

Toxický červený kal zaplavil dvě maďarské obce, záchranáři museli evakuovat desítky lidí (4. října 2010)

Kal vzniká jako odpad při výrobě hliníku v místní továrně firmy MAL Zrt u města Ajka a je jedovatý. Lidé proto mají nejčastěji popálenou kůži nebo oči. Chemickým popáleninám může trvat i dny, než se plně projeví.

Některá místa jsou stále zatopena

Situace v postižené oblasti je složitá. Některá místa v Devecseru jsou stále zatopená. Pro zhruba 40 lidí, kteří se nemohli uchýlit k příbuzným, vybudovali záchranáři dočasná útočiště v místních školách.

Maďarský voják čistí ulice Devecséru od toxického kalu (5. října 2010)

Maďarský voják čistí ulice Devecseru od toxického kalu (5. října 2010)

EKOLOGICKÁ KATASTROFA

Toxické látky zničily místní faunu a pronikly do řeky Marcal. Odtud se mohou dostat i do Ráby a dále do Dunaje.

Záchranáři se snaží ekologický dopad havárie snížit. Na několika místech do řeky Marcal proto vylili kyselou tekutinu, jež má zásaditý kal zneutralizovat. Na pomoc nasadila armáda také helikoptéry, které rozprašují neutralizační činidla. Na zastavení stále tekoucího kalu bylo použito několik tun sádrovce.

Lehce radioaktivní kal musí být vytěžen a neutralizován, jinak hrozí ekologická katastrofa.

V Devecseru kal zaplavil 230 domů v devatenácti ulicích. "Evakuované domy hlídáme," řekl devecserský starosta Tamás Toldi.

Železniční a silniční spojení do oblasti nefunguje a přerušené jsou i dodávky vody a elektrické energie. Na místě je armádní technika a asi 40 vojáků, kteří pomáhají záchranářům. Příčinu neštěstí policie stále vyšetřuje.

Maďarský premiér Viktor Orbán na úterní tiskové konferenci řekl, že havárii mohla způsobit lidská chyba, nic totiž nenasvědčuje přírodní příčině. Podle výsledků měření nehrozí v oblasti riziko ozáření.

Hliníkárna tvrdí, že přísně kontrolovala všechny technologické postupy a že nemohla odhalit blížící se havárii. Podle firmy ale 98 procent toxického kalu zůstalo v nádrži.

Únik kalu se zatím nepodařilo zastavit

Na pomoc s pátráním po nezvěstných se maďarským záchranářům už v pondělí vydali také jejich slovenští kolegové s cvičenými psy. Budou také pomáhat s odstraňováním následků nehody, napsal na svém webu deník Sme.

Katastrofa ohrožuje podle Zoltána Illése z oddělení životního prostředí maďarského ministerstva zemědělství tisíce lidí na území tisíců kilometrů čtverečních. Únik kalu se navíc stále nepodařilo zastavit.

Postižená oblast leží asi 160 kilometrů jihozápadně od Budapešti

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue