Jako první mluvil o tom, že byl sledován agenturou ABL, už loni na podzim tehdejší šéf ODS Mirek Topolánek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

O šmírování agenturou ABL mluvil jako první expremiér Topolánek

  • 586
Skandál kolem sledování politiků, ze kterého je podezřelá agentura ABL, mohl vypuknout již o rok dříve, ještě v době, kdy ODS vedl bývalý premiér Mirek Topolánek. Byl to totiž on, kdo si jako první postěžoval, že ho sledovala ABL a nafotila fotografie z jeho dovolené v Toskánsku, kde byl s dalšími politiky i lobbisty.

Když nyní Topolánek dostal otázku, jak vnímá současnou aféru kolem ABL a zda je stále přesvědčen, že ho fotila právě tato agentura, v SMS zprávě odvětil: "Když jsem s tím přišel, tak se mi všichni smáli. Když se ukázalo, že se to mohlo stát, tak už to nezajímá mě."

"A jak to, že ti lidé nesedí? Že tu existuje agentura ABL, která na zakázku pracuje proti premiérovi, respektive expremiérovi, nikoho nevzrušuje," prohlásil loni v listopadu v rozhovoru pro Lidové noviny Topolánek.

Bylo to právě v době, kdy se konal kongres ODS, poslední pod jeho vedením. Mnozí se pak Topolánkovi smáli, že si spletl agenturu ABL se zkratkou, kterou používá deník Blesk pro své fotografie. Z Topolánkových slov nebyl žádný skandál a agentura v tu dobu přešla jeho ostré vyjádření mlčením.

Mirek Topolánek na dovolené

Až později to kategoricky popřel Radek John, předseda Věcí veřejných, na které má díky ministru dopravy Vítu Bártovi, bývalému majiteli ABL, bezpečnostní agentura úzkou vazbu.

"Firma ví, že musí být apolitická, jinak ji to bude stát zakázky. Byla by úplně šílená, kdyby se zapletla do takové hrůzy. Je úplně nejstrašnější, když létají obvinění bez zdrojů. Někdo byl chycen na špatném místě ve špatnou chvíli, kde vůbec neměl být, a pak začal kopat kolem sebe," řekl John v rozhovoru pro iDNES.cz.

Topolánek mohl mít na ABL "pifku" i proto, že agentura měla na zakázku pražského magistrátu kontrolovat, zda nejsou načerno pronajímány městské byty. A mezi kontrolovanými byty byl i ten, kde bydlel Topolánek s tehdejší přítelkyní, dnes manželkou Lucií Talmanovou.

Ke sledování Topolánka se nehlásili ani bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák a jeho bývalý podřízený z tajné služby Petr Bakeš, kteří byli v této souvislosti také podezříváni.

Pokuta pro agenturu? A možný třesk v koalici

Dnes čelí ABL podezření, že její detektivové před čtyřmi lety sledovali tehdejší starostku Prahy 11 Martu Šorfovou a některé další politiky z této městské části. Bárta popírá autenticitu dokumentů, které to dokazují.

Když se přitom prokáže, že to agentura opravdu dělala a vedla si databázi osob, které sledovala, hrozí jí až desetimilionová pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů. Časopisu Týden to řekl šéf úřadu Igor Němec.

Mnohem větší by ale zřejmě byly dopady politické. ODS by pak zřejmě tlačila na odchod Víta Bárty z vlády a to by mohlo ohrozit celou vládní koalici. "Kauza ABL" tak může být pro současnou vládu minimálně stejně citlivá jako pro Topolánkův kabinet "kauza Čunek".

Státní zástupce Arif Salichov zastavil vyšetřování toho, zda bývalý starosta Vsetína a expředseda KDU-ČSL přijal půlmilionový úplatek. Stíhání Čunka přitom ohrožovalo stabilitu vlády ODS s lidovci a zelenými.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video