Podívejte se na první kosmickou plachetnici i raketové letadlo. Jsou v Praze

Na Astronautický kongres přijely do Prahy unikáty. Návštěvníci mohli vidět světově první funkční kosmickou plachetnici, maketu sondy Hayabusa, která se po sedmi letech vrátila z vesmíru, nebo sondy Herschel a Planck zkoumající vznik našeho vesmíru. Výstavou vás ve videích provede šéf České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Úvahy o kosmické jachtě poháněné pouze silou slunečních paprsků nejsou ničím novým. Teprve japonským vědcům z agentury JAXA se však letos podařilo sestrojit skutečně funkční družici.

Kosmický kongres pro veřejnost

pátek 1.10. 2010

vstupné se neplatí

místo konání: Kongresové centrum Praha (metro Vyšehrad)

Výstava začíná v 10 hodin, končí v 17 hodin

Světová kosmonautika se po více než třiceti letech vrátila do Prahy. Využijte toho. Minimálně dalších třicet let se nic podobného konat zřejmě nebude. O kongres je totiž obrovský zájem všude na světě.

Více v článku: Světová kosmonautika míří do Prahy.

Ikaros je od 21. května 2010 na cestě k Venuši (respektive k její oběžnici Akatsuki). Ikaros pracuje na podobném principu jako drak, kterého děti pouští na podzim na polích. Akorát že vítr nahrazují sluneční paprsky. Sonda je vybavena fotoaparátem se širokoúhlým objektivem. Elektronika je napájena energií ze solárních článků.

Unikátní materiál, ze kterého jsou vyrobeny "plachty" Ikarosu, a jehož neexistence byla jednou z hlavních překážek při vývoji jachty, vidíte na videu. Plátno z polyimidu má tloušťku pouhých 7,5 mikrometru (tj. 0,0075 mm). Solární články, které vidíte po obvodu sondy mají tloušťku 25 mikrometrů. Pokud se mise zdaří, bude miniaturní plachetnici následovat větší s rozpětím pět metrů. Na konci tohoto desetiletí by měla vyrazit na cestu k Jupiteru.

Raněný Sokol v Praze

Vše o raněném Sokolovi

Hayabusa se vrátila

Na stejném stánku, kde najdete model Ikarosu, je v pražském Kongresovém centru k vidění i model sondy Hayabusa (česky Sokol), která se po letech vrátila z vesmíru. Měla s sebou přinést vzorky z asteroidu Itokawa. Během mise však došlo k několika komplikacím a zatím není jisté, zda částečky prachu, které vědci v sondě po přistání objevili, pochází skutečně z planetky Itokawa, nebo zda se omylem do sondy nedostaly již (případně až) na Zemi.

Zkoumání potrvá několik měsíců, ale samotný fakt, že sonda dorazila ke svému cíli a dokázala se vrátit na Zem, je obrovským úspěchem. Byla sice poškozena (proto raněný Sokol), ale přesto dokázala vypustit návratové pouzdro o hmotnosti asi 20 kg a průměru 40 cm, které na padácích i se vzorky přistálo letos v Austrálii. Podrobnosti o sondě najdete v článku Jak probíhá výzkum sluneční soustavy od Marcela Grüna a v článku Sonda letí na rande s kometou už 6 let od téhož autora.

Když jdou kosmonauti na start, potřebují je

Jsou nezbytní u každého startu. Bez jejich služeb se neobejde žádný kosmonaut. Zaměstnance United Space Alliance uvidíte na každém záběru z příprav i přímo ze startu pilotovaných letů. Doslova oblékají i obouvají kosmonauty, upínají je do křesel v lodi ...

Stánek této společnosti v pražském Pakulu najdete také.

Kosmické dopravní prostředky

U nás asi nejrozšířenější satelitní platforma Astra používá k distribuci televizního signálu satelity, které na geostacionární oběžnou dráhu dopravila mimo jiné právě raketa Ariane 5 jejíž maketu si můžete nyní v Praze prohlédnout.

Reportáž přímo z kosmodromu Kourou z Francouzské Guiany, odkud vzlétl zatím poslední satelit Astra 3B, najdete na Technetu v tomto článku.

Ze stejného kosmického přístavu budou létat do vesmíru i rakety Vega a Sojuz, jejichž modely v Kongresovém centru uvidíte také. Ruský přístav, který zastoupí i legendární Bajkonur, se v Jižní Americe teprve buduje. Fotografie přímo z místa najdete v tomto článku.

Příběhy všech světových kosmodromů můžete na Technetu postupně sledovat v právě vznikajícím seriálu od Antonína Vítka Kosmické přístavy známé i neznámé.

Raketa nebo letadlo? Skylon

Do vesmíru bude vozit družice, libovolný náklad a možná i lidi. Britský dopravní prostředek Skylon zatím existuje pouze na papíře a v počítačových vizualizacích, jednou však ke hvězdám pravděpodobně skutečně poletí. Přímo s jeho tvůrci si můžete ma Astronautickém kongresu také popovídat.

Vzlétá i přistává jako letadlo. Umožňuje to kombinace hypersonického motoru spalující kyslík z atmosféry a raketového pohonu. Skylon by měl bezpečně vydržet až 200 cest do vesmíru, čímž se výrazně sníží náklady na start.

Největší úspěch evropské kosmonautiky

Za pozornost rozhodně stojí také modely sond Planck a Herschel.

Planck dokáže zachytávat a měřit záření pocházející z okamžiku Velkého třesku. "Získaná data by měla vést k hlubšímu poznání procesů, které se na vzniku vesmíru podílely," shrnul hlavní funkci sondy Jean-Jacques Juillet, ředitel evropských programů společnosti Thales Alenia.

Herschel je obří infračervený dalekohled, který umožňuje zkoumat například mračna vodní páry ve vzdálených galaxiích. Bude pomáhat odhalovat tajemství vzniku galaxií a hvězd a zkoumat plynné obaly planet v naší sluneční soustavě.

Další informace o startu a činnosti obřího teleskopu Herschel najdete v tomto článku.

Mezinárodní astronautický kongres - 61. ročník, podruhé v Praze

Poprvé se kongres v Praze konal v roce 1977. Letos, o 33 let později, patří mezi hlavní témata problematika nových nosných raket, nových pohonů, stavba kosmických lodí, problémy na ISS a možnosti prodloužení její služby, výzkum měsíců a planet, průzkumné sondy a jejich dosavadní výsledky, možnosti letu na Mars a samozřejmě pobyt člověka na Měsíci a v kosmickém prostoru.

Významná část ze 150 tématických sekcí letošního kongresu je věnována aplikované astronomii. To je ta část vesmírných programů, které se bezprostředně dotýkají našeho každodenního života.

Do této kategorie spadají GPS navigace, satelitní družice pro přenos komunikací a sledování zemského povrchu.

Vesmírné technologie ve službách záchranného systému


Desítky družic neustále a pravidelně oblétávají Zemi a tak je každé místo několikrát denně sledováno. Pevný povrch, oceány, atmosféra i pohyb v atmosféře.

Získávané aktuální informace lze využít k přesné předpovědi počasí, ale také například povodní - nejen dle množství vody v atmosféře, ale i množství sněhu, který roztaje. V zemědělství a lesnictví lze využít pro predikce úrody a optimalizaci hnojení.

Velmi důležité je zapojení vesmírných technologií při živelných pohromách. Ve světě již nyní funguje jednotný systém CHARTA (The International Charter), do kterého jsou zapojeni všichni provozovatelé družic.

V případě velkých živelných katastrof jsou všechny družice, u kterých to má smysl, soustředěny na místo zasažené katastrofou. Získaná data dají po zpracování přesnou představu o rozsahu škod a strategických informací pro záchranné složky - kde je voda, kde jsou stržené mosty, kam evakuovat, které místa jsou nepřístupná, kam se voda nemůže dostat ... . Data získaná díky systému CHARTA byla skutečně použita například při tsunami v Indii, zemětřesení v Číně a dalších katastrofách.

V České republice zatím pro využití systému CHARTA chybí především postupy a organizační řešení. Zaměření družic je možné v řádech desítek minut, pokud však zahrneme i čas na zpracování dat a komunikaci, pak se dostáváme do řádu hodin a dní. Pro lokální záplavy a události menšího rozsahu tak zatím nemá smysl využívat.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 12 příspěvků

28. března 2024

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 30 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...