Česko má 9 nových aut na elektřinu, sporťáky, městské trpaslíky i pickup

  • 47
Elektromobily nemají v Česku zrovna ideální podmínky. Zatímco v zahraničí je podporují města a zájemci o ně dostávají různé úlevy a příspěvky, tuzemští nadšenci si musí pomoci sami. Devět prototypů poměřilo své síly a dvě nejlepší si už vydělala společně první milion korun.

Sdružení Future Age, které stojí za projektem ElectricMotion, vypsalo soutěž o stavbu nejzajímavějšího prototypu elektromobilu a nabídlo vítězi milion.

Zvítězily dva vozy. První se jmenuje EHR10, druhý Solarex. Electric Hot Rod, neboli EHR10 je projekt Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni a výrobce retrosporťáku Gordon, společnosti Auto Projekt Centra. Druhý elektrický vítěz je z dílny dvojice konstruktérů z firem Carco a FreeAir, jeho konstruktéry jsou Boris Guič a Luboš Chvátal.

Soutěž elektromobilů ElectricMotion

Sporťák EHR 10 a elektromobil Solarex

Elektrovozidlo EHR 10 má dokonce homologaci pro provoz na silnicích a dělá si ambice na výrobu, jede rychlostí 110 km za hodinu a má dojezd až 200 kilometrů. Jak plzeňský Electric Hot Rod jezdí čtěte ZDE

Kulatý pickup Solarex má základ v známém miniautě Chevrolet Spark (původně se jmenovalo Daewoo Matiz). K pohonu použili tvůrci 40kW elektromotor vlastní konstrukce. Stejně jako u plzeňského elektrosporťáku i tomuto autu zůstala klasická manuální převodovka. Baterky jsou nejmodernější LiFePo4 48V/200Ah, o kterých se známým masověji vyráběným elektromobilům zatím jenom zdá. Dojezd je přes sto kilometrů, nabíjení trvá 4 až 8 hodin v závislosti na možnostech sítě.

Český elektrosporťák EHR 10

Český elektrosporťák EHR 10

Všechna světla jsou pro snížení spotřeby energie složená z LEDek. "Pro informace o stavu baterie, napětí, proudu spotřeby a jiných údajů jsme vyvinuli informační systém s čtyřřádkovým LCD displejem," uvádějí tvůrci solarexu. Na původní konstrukci sparku připevnili novou karoserii vyrobenou z karbonu a kevlaru, kromě skla a plechu použili také překližku. Celková doba přestavby je podle stavitelů asi 600-800 hodin. Solarex nemusí zůstat u jediného exempláře, ve své internetové prezentaci tvůrci uvádějí cenu 960 000 korun včetně DPH.

S elektrickým sporťákem tak dorazila i další Česká "automobilka", Kaipan. Představila elektrickou verzi svého dvoumístného roadsteru Kaipan 15, který stojí na základech Škody Fabia. KAIPAN VoltAge pohání dvojice asynchronních motorů přes dvojitou jednostupňovou převodovku kola přední nápravy. Elektrická energie je ve vozidle uchovávána v LiFePO akumulátorech s napětím 350V a kapacitou 40Ah. Na vývoji Kaipan spolupracoval s Vysokou školou báňskou Technické univerzity Ostrava.

Elektrokaipan pochází ze Smržovky v Jizerských horách, kde továrna na sporťáky sídlí. Nabíjet se může v nedaleké Desné, kde stojí jedna z mála elektrických čerpaček v Česku.

Soutěž elektromobilů ElectricMotion

Svůj projekt přihlásil do soutěže o milion doyen českých elektromobilistů a prezident sdružení Elektromobily Jaromír Vegr. Pozornost zaslouží i jednoduchý mikroelektromobil PRCEK týmu Martina Hřebena. Na prezentaci nových českých elektromobilů dorazil i jeden na solární pohon. Karoserii placatého lehkého vozíku Fakulty elektrotechniky ČVUT má z panelů s fotovoltaickými články, které vyrábějí elektřinu.

Do soutěže se loni v prosinci přihlásilo deset týmů. Devět z nich pak představilo své projekty. Dvě vozidla nesplnila požadované technické podmínky.

Soutěž dvoumístných prototypů byla určena pro týmy studentů technických univerzit nebo výzkumných a vývojových pracovišť. Měla podpořit tuzemský vývoj elektrických vozidel pro individuální městskou a příměstskou dopravu.

Vítezné elektromobily soutěže Electricmotion o milion korun

"V roce 1895 spatřila Praha poprvé v historii elektromobil. Dnes, po 115 letech, byl vyhlášen vítěz prvního ročníku soutěže o nejlepší elektromobil postavený univerzitními týmy českých vysokých škol. Doufám, že za pár let budeme v Praze potkávat již sériové vyráběné elektromobily, které nebudou zatěžovat životní prostředí hlavního města," řekl pražský primátor Pavel Bém při předávání milionového šeku vítězům.

Především západoevropské země (například Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko) investují do elektromobility velké peníze. Hlavní přínosy elektrického pohonu spočívají v nulových emisích a tedy daleko šetrnějším zacházení s životním prostředím. Elektromobily mají také levnější a snadnější údržbu a jsou tišší než auta se spalovacím motorem.

Soutěž elektromobilů ElectricMotion

Elektromobil