V Praze bouřilo kvůli škrtům 40 tisíc odborářů, viní vládu z arogance

  • 3199
Na Palachově náměstí v centru Prahy se sešlo na 40 tisíc státních zaměstnanců a odborářů. Protestovali proti plánovanému snižování platů ve státní a veřejné správě. Přidali se policisté, vojáci, zdravotníci i hasiči. Kvůli demonstraci zkolabovala v Praze hromadná i automobilová doprava.

"Bojím se rozkladu policie v České republice," komentoval demonstraci přímo na náměstí exministr vnitra František Bublan z ČSSD. "Také jsem býval policistou, i když v jiné službě, takže znám jejich situaci, jejich platové podmínky," dodal.

Na akci se objevili i další opoziční politici. Mimo jiné například poslanci z KSČM, expředseda ČSSD Jiří Paroubek, statutární místopředseda partaje Bohuslav Sobotka či místopředseda Sněmovny a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

DEMONSTRACe minutu po minutě

Přečtěte si on-line reportáž z protestu v centru Prahy

"Význam tato demonstrace určitě má. Současná vláda si uvědomí, že lidé si to líbit nenechají," prohlásil během akce Zaorálek.

Účast státních zaměstnanců a odborářů na demonstraci byla mnohem větší, než se původně předpokládalo. Podle informací iDNES.cz dorazilo na Letnou a poté na náměstí Jana Palacha téměř 40 tisíc lidí. Demonstrující zaplnili náměstí do posledního místa. Část z lidí se na místo akce ani nevešla a musela zůstat na přilehlém Mánesově mostě.

"Na zorganizování této demonstrace jsme měli tři týdny. Je vidět, že lidé jsou velmi nespokojení. Odpovídá tomu účast i celková atmosféra. Politici by měli přestat být arogantní a přezíraví, měli by si uvědomit, že dnešní demonstrace je jasným signálem vůči rozhodování této vlády a vůči jejím nekompetentním škrtům," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

NEČAS: ODBORÁŘŮM NEUSTOUPÍME

Vláda už prý zatáhla za záchrannou brzdu

Policie nemusela řešit žádné incidenty. Zaměstnaly ji ale dopravní problémy. Masová demonstrace zcela totiž ochromila dopravu v okolí. Ucpané byly ulice před filozofickou fakultou, zcela ochromený byl i Čechův most či ulice Malostranská. Stála auta i tramvaje, lidé chodili pěšky.

"Karmelitskou nic nejezdí, lidmi je ucpaný Klárov a lidé v tramvajích nadávají na demonstranty," hlásila z malostranských ulic reportérka MF DNES.

PROČ se odboráři bouří

Státní zaměstnanci si chtějí zachovat své platy

"Situaci zvládáme, jak se dá. Je narušena tramvajová doprava, kterou tak musíme operativně odklánět do míst, kde už je klid, což je momentálně například Letná. Znamená to ale zpoždění spojů, nebo někde zkrátka vůbec nejedou," řekl krátce po 14:00 operátor dispečinku Dopravního podniku.

Hlavní část demonstrantů se sešla už dopoledne na Letné, odkud se vydala k ministerstvu vnitra. Desítky policistů a hasičů tam pronikly přímo do budovy, kde poškodily bezpečnostní rámy. Dav tam hlučel, pískal, pálil petardy a skandoval hesla proti ministrovi Radku Johnovi.

Demonstrace očima čtenáře idnes.cz

Podívejte se na fotografie z průběhu demonstrace v rubrice Očima čtenářů

"Demonstranti se snažili proniknout dále do budovy ministerstva, v tom jim však zabránila ochranka. Poté jsme navíc zjistili, že pod koly zaparkovaných aut zaměstnanců jsou rozbité lahve od piva a dalšího alkoholu," informoval mluvčí ministerstva vnitra Jiří Reichl.

Podle mluvčího odbory organizaci demonstrace hrubě nezvládly. "Ministerstvo vnitra má kamerový záznam z vestibulu a bude jej analyzovat. Chceme zjistit, kdo způsobil ministerstvu škodu. V případě, že nebude viník zjištěn, budeme požadovat náhradu škody po organizátorech demonstrace. Bezpečnostní odbor ministerstva vnitra zároveň žádá média o poskytnutí záznamů a fotografií ze vstupního vestibulu," uvedl Reichl.

"Zatímco demonstranti demonstrovali, my jsme pracovali v parlamentu," komentoval dění na ministerstvu vnitra John a naznačil tak, že v budově svého resortu v době, kdy tam demonstranti vnikli, nebyl.

Dodal, že peníze, které jsou třeba na platy zaměstnanců, půjdou částečně i na opravu poničeného zařízení. Vyšetřování se ale nechystá.

Na vniknutí demonstrantů do vestibulu ministerstva vnitra zareagoval i předseda Senátu Přemysl Sobotka.

"Pokud je pravda, že tito demonstranti jsou z řad policie a hasičů, jde o šokující zprávu. Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit. To jsou již kriminální delikty, které nemohou být tolerovány. Obrazy rabujících policistů a hasičů jejich zájmům nepomohou a obrátí se proti nim," prohlásil Sobotka.

Šéf policejních odborů Milan Štěpánek se za incident omluvil. "Pokud způsobili nějakou škodu, omlouváme se a zaplatíme to," řekl.

Záchranáři odvezli ženu s kolapsem

Podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové při demonstraci zkolabovala jedna žena. "Jednou naši záchranáři skutečně zasahovali, ženu po kolapsu odvezli do Nemocnice Na Františku, pocházela z řad demonstrujících," potvrdila Ernestová.

Důvodem demonstrace byl plán vlády snížit objem prostředků ve státní správě o deset procent. Podstatná část úspor by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měla jít z tarifní složky mzdy. Platové tarify by se přitom podle návrhu měly snížit o deset až 43 procent.

Měla by vláda ustoupit odborářům a zmírnit plánované škrty?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 11. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 11319
ANO
ANO 6234
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue