• 4
Jedna z nejtěžších a nejtvrdších štafet na světě. Na padesátikilometrové trati si to její účastníci rozdali v běhu i na kajaku, horském kole a paraglidu. Po čtyřhodinovém boji si nakonec ze závodu Dolomitenmann 2010 odvezl český tým Eurofoam bronzovou medaili.

Letošního, třiadvacátého ročníku se v sobotu 11. září zúčastnilo 476 závodníků a 119 týmů ze šesti zemí. Čekala na ně trať složená ze čtyř obtížných výzev, jaké žádný jiný adrenalinový podnik nenabízí.

První v pořadí byl tradičně dvanáctikilometrový běh s převýšením 1 767 metrů. Začínalo se na náměstí v Lienzu, ovšem cíl byl v dolomitských Alpách 2 440 metrů nad mořem. Poté přišli na řadu paraglidisté, které čekal kilometrový běh s padákem a dva lety, aby se dostali do Leisachu ve výšce 680 metrů.

Pak se štafetového kolíku chopili kajakáři. Nejprve museli přeplavat řeku Drávu, absolvovat šestimetrový skok ze skály do vody, zdolat tisícimetrový slalom na divoké vodě, provést eskymácký obrat a po běhu s kajakem na zádech či v ruce řekou Isel vyslat do boje posledního borce ze závodních čtveřic.

Pro jezdce na horském kole připravili pořadatelé dvanáctikilometrovou trať s převýšením 1 300 metrů po krkolomných lesních cestičkách, kde museli často vzít kolo na ramena, zakončenou sjezdem znovu na náměstí do Lienzu.

Z prvenství se letos radoval rakouský tým Kolland Topsport ve složení Jonathan Wyatt, Christian Amon, Marcel Potočný a Christoph Soukup v traťovém rekordu 3:50:39, druhá skončila mezinárodní sestava týmu Red Bull (3:59:46) a třetí místo si vybojovalo české kvarteto Robert Krupička, Jan Škrabálek, Kamil Mrůzek a Jaroslav Kulhavý s časem 4:01:09.

V amatérské kategorii obhájil vítězství český tým Eurofoam v sestavě Petr Losman, Michal Krysta, Ondřej Zajíc a Matouš Ulman.