Plzeňský David Limberský se snaží prostřelit jabloneckou obranu | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jízda lídra fotbalové ligy nekončí: Jablonec - Plzeň 1:2

• 45
Konec série neporazitelnosti? Omyl. Fotbalisty Plzně nezastavil v předehrávce 9. kola ani Jablonec. Plzeňští tak vyhráli už osmý zápas v řadě a mají na kontě již 25 bodů.

Plzeň se ujala vedení po 18 minutách, kdy odražený míč napálil do sítě Kolář. Náskok navýšil v 65. minutě po protiútoku Bakoš.

"Nutím hráče, aby i venku hráli stále dopředu a co nejvíce hráčů se dostávalo do útočné fáze. V těchto situacích jsme domácí přečíslovali. Po našich hráčích to vyžaduji a oni jsou schopni to zvládnout," uvedl spokojeně kouč Pavel Vrba.

on-line

Už se zdálo, že Jablonec se na nic nezmůže, ale to by mu nesměl darovat kontaktní gól brankář Pavlík, kterému vypadl centrovaný míč z rukavic a do prázdné brány jej dorazil Lafata.

Jablonecký střelec tak ukončil neprůstřelnost Plzně po 540 minutách. "Závěr byl poněkud hektický. Jablonec zjednodušil hru, my pouze bránili. Sice jsme šli dvakrát sami na branku, ale Střihavka gól nedal," uvedl Vrba.

Domácí trenér František Komňacký uznal, že Plzeň byla lepší po všech stránkách. "Sice jsme nedostali sedm gólů, ale prohráli jsme naprosto zaslouženě. Soupeř si vytvářel šance a byla otázka času, kdy nám dají gól a kolik jich bude," prohlásil.

Utkání Jablonec versus Plzeň ve videoreportáži

Hosté s předchozím vítězstvím 7:0 nad Ústím v zádech začali aktivně a krátce po rozehrávce ohrozili Špitovu branku. Ve druhé minutě mohl potrestat nedorozumění Krajčíka se Špitem Kolář, ale ve snaze přehodit gólmana netrefil branku.

Plzeň byla velmi aktivní a svou rychlostí dělala soupeři starosti. Domácí s postupným přechodem do útoku Plzeň ničím nepřekvapili a Romana Pavlíka dlouhé minuty ani vážněji neohrozili.

V 18. minutě se hosté ujali vedení. Po rohu rozehraném nakrátko poslal centr do šestnáctky Horváth, na zadní tyči se míč odrazil ke Kolářovi, který prudkou ranou po zemi propálil Špita.

Domácí pak ožili a ve 28. minutě se ke střele napřáhl Loučka, jehož ránu zablokoval jeden z hostujících obránců. Poté pálil nebezpečně domácí kapitán Pavel Pavlík.

Hosté následně rychle rozehráli, rychlík Rezek pádil k brance domácích a v šestnáctce hledal nabíhajícího Koláře, před kterým míč v poslední chvíli odkopl ve skluzu Jablonský.

Ani ve druhé půli Jablonec způsob své hry nezměnil. Stále se kombinačně snažil propracovat k brance soupeře, ale pozorně bránící a především pohyblivější hosty zaskočit nedokázal.

Naopak Plzeňští svými rychlými kontry dělali domácím potíže. V 52. minutě poslal Petržela oblouček do šestnáctky na své spoluhráče, ale Špit včasným vyběhnutím soupeři zabránil zakončit. Plzeň byla hodně aktivní a jablonecká obrana měla mnoho starostí, aby podruhé neinkasovala.

Komňacký se snažil hru oživit a poslal na trávník rychlého Kovaříka, ale výrazných změn se diváci nedočkali.

V 65. minutě udeřila Plzeň podruhé. Kapitán Horváth nikým neatakován potáhl míč k šestnáctce Jablonce, přesně přihrál Bakošovi, který krásnou ranou překonal Špita podruhé. Domácí ani druhá inkasovaná branka z letargie neprobrala a v jejich ofenzivním snažení jim příliš nepomohl ani střídající Pekhart.

V 83. minutě Severočeši snížili, když jejich branka přišla jako blesk z čistého nebe. Centr do šestnáctky neudržel gólman Roman Pavlík, míč se odrazil před Lafatu, který jej hlavou poslal do prázdné branky.

Domácí pak ožili a v 86. minutě pálil nebezpečně Kovařík, ale jeho ránu Pavlík skvěle vytáhl nad branku. Vzápětí mohl dvakrát potvrdit výhru Plzně Střihavka, ale nejprve se Špit přelstít nenechal a poté útočník poslal míč vedle.

"Nestíhali jsme, špatně jsme hráče obsazovali a dali jim hodně prostoru, aby mohli uplatnit herní a kombinační schopnosti. My jsme neměli žádnou protihru," řekl Komňacký.

Ve druhé půli jsme hru možná opticky vyrovnali, ale naše hra končila u šestnáctky, ztrátou nebo nešťastným centrem. Soupeř hrál na brejky, které umí, které byly často smrtelné. Dokázali nás rychlostí a přímočarostí přečíslit a po takové akci jsme dostali druhý gól," zrekapituloval průběhu duelu.

"V závěru jsme vývoj trošku zdramatizovali, po chybě gólmana dali gól, ale na vyrovnání nebyla příležitost, ani dost času," dodal Komňacký.

"I v Jablonci, o kterém si myslím, že je velice silný, jsme předvedli náš fotbal, s nímž slavíme úspěch. Hráli jsme kombinačně velice dobře, dostávali se do brejkových situací a v situacích jeden na jednoho jsme byli silnější než soupeř, což bylo rozhodující pro vývoj utkání," konstatoval Vrba.