Německý Duisburg si připomíná tragedii z minulé soboty na Loveparade (31. července 2010) | foto: AP

Tunelem smrti na Loveparade začala jezdit auta, viník je stále neznámý

  • 12
Šest týdnů po tragédii na taneční párty Loveparade v Duisburgu, kde zemřelo 21 lidí a další 500 bylo vážně zraněných, vjely do osudného tunelu první auta. Dodnes však není jasné, kdo je za tragédii zodpovědný.

Tunel se pro dopravu znovu otevřel dnes odpoledne poté, co duisburské technické služby odstranily zbytky svíček, vzpomínkových předmětů, plakátů a také zátarasy, které bránily ve vjezdu.

V sobotu se do něj přišly s oběťmi naposledy rozloučit stovky lidí. Při této příležitosti byla odhalena i bronzová tabule s nápisem "Duisburg vzpomíná na oběti Loveparade - 24. července 2010".

Část svíček, plyšových hraček, fotek a vzkazů, které místo po neštěstí zaplnily, uložili organizátoři vzpomínkové akce do velké krychle se skleněným čelem v jeho blízkosti. Sloužit bude v příštích měsících jako provizorní památník, než se připraví stálý.

A pak jsem uviděl, jak zemřela...

Mezi účastníky akce byla i řada těch, kteří se před šesti týdny přijeli do Duisburgu pobavit. Statisícový dav valící se do úzkého tunelu jim ale místo zábavy připravil noční můru. "Vytáhli mě tenkrát víc mrtvého, než živého," vzpomínal na tehdejší události třicetiletý mladík, který utrpěl vážná zranění.

Ležel prý na dívce, která nepřežila. "Ležel jsem na ní a nemohl nic dělat. Ještě jsem na ní mluvil, mohl se podívat do jejích očí a pak jsem uviděl, jak zemřela," popsal svůj zážitek.

Otec jedné z účastnict vylíčil, že jeho dcera od té doby nemůže v noci spát déle než dvě hodiny. A stejně jako desítky nápisů na stěnách tunelu, které po dnešku zmizí, se ptá, proč.

To má objasnit vyšetřování, které ale podle státního zastupitelství potrvá ještě měsíce. Kdo za tragédii nese odpovědnost, zůstane do jeho ukončení a pravděpodobného soudního procesu nejasné, protože nikdo z těch, kdo se na zajišťování bezpečnosti Loveparade podíleli, ji nepřiznal.

Město, policie i pořadatel se navzájem obviňují

Největšímu tlaku je vystaven primátor Duisburgu Adolf Sauerland, který byl kritizován za to, že i přes opakovaná varování před nedostatečným zabezpečením akce trval na konání této obří taneční party, aby městu zajistil publicitu.

Německo truchlí za oběti tlačenice na Loveparade v Dusiburgu.

Německo truchlí za oběti tlačenice na Loveparade v Dusiburgu.

Sauerland ale tvrdí, že radnice postupovala podle předpisů, což dokazuje i nedávno zveřejněným odborným posudkem. Zpráva ministerstva vnitra Severního Porýní-Vestfálska naopak konstatuje, že za bezpečnost Loveparade bylo zodpovědné právě město.

Opozice kvůli tomu Sauerlanda opakovaně vyzvala k demisi a tento požadavek podepsaly i tisíce obyvatelů města v petici. Politik vládní CDU odejít ale odmítá. Městská rada má o jeho odvolání jednat 13. září.

Podle německých médií hlasování pravděpodobně ustojí, protože se v radě nenajde potřebná dvoutřetinová většina, která by se pro odebrání mandátu vyslovila.

Snímek z amatérského videa zachycuje účastníky Loveparade, kteří uvázli v tlačenici před tunelem u východu (24. července 2010)

Snímek z amatérského videa zachycuje účastníky Loveparade, kteří uvázli v tlačenici před tunelem u východu (24. července 2010)

Na pranýři je také pořadatel, majitel řetězce fitness studií Rainer Schaller, který ale hlavní vinu připisuje postupu policie. Na počátku září dokonce zveřejnil záběry z bezpečnostních kamer, které mají jeho tvrzení dokazovat.

Zemské ministerstvo vnitra policisty hájí a expertiza, kterou si nechalo vypracovat, shledává spolu s městem odpovědným i organizátora. Dosavadní stav vyšetřování této tragédie tak asi nejtrefněji glosoval deník Die Welt ve svém sobotním vydání titulkem "Já jsem to nebyl".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video