Na maminčin sen o krásném obýváku potřebovali designéři přes 400 tisíc

  • 50
Obývák v mezonetovém bytě chtěl změnu. Nejen kvůli staršímu vybavení, ale zejména proto, aby majitelce nabídl do budoucna větší pohodlí i bezpečí. Vyřešit schodiště bez zábradlí i vysoký nosný trám uprostřed pokoje dostali za úkol designéři.

Starý dům z roku 1921 a byty v něm sice prošly rekonstrukcí, ale některé vady na kráse zůstaly. Paní Marii vadil především nosný trám na podlaze, který nebylo možné odstranit, zato jej musela každý den mnohokrát překonávat.

Designérská dvojice Zuzana Strouhalová a Radovan Mačák si ve svém prvním vystoupení v pořadu Jak se staví sen (Prima 4. září, sobota v 18:00 h) dala hodně záležet. Museli odstranit především tři hlavní nedostatky: chybějící zábradlí u strmého schodiště do ložnice, velký trám ležící napříč obývákem a různé nedodělky stavby.

Původní obývaí pokoj

Původní obývací pokoj

Prostor působil chaoticky

Prostor působil chaoticky

Pokoj pro maminku

Iniciátorem celé akce byla Mariina dcera. V mezonetovém bytě o ploše 80 metrů čtverečních totiž s Marií bydlí i syn se svou rodinou a dcera s přítelem a pejskem Akim. Syn s rodinou se na podzim stěhuje již do vlastního.

Toto "složení" rodiny, zejména malé batole a pes, si vynutilo výměnu podlahové krytiny za teplé dřevo. Především se však pomocí OSB desek vyrovnala podlaha v obývací části, aby se minimalizovalo překonávání nosného trámu.

Nosný trám se schody po obou stranách opravdu vadil

Nosný trám se schody po obou stranách opravdu vadil

Schody do ložnice připomínaly spíše žebřík

Schody do ložnice připomínaly spíše žebřík

"OSB desky lze použít i na obklad, na stěny i stropy. Jsou velmi praktické," doporučuje Zuzana Strouhalová. V tomto bytě však s kolegou použili na obklad desky s imitací lícových cihel. Členitou zeď zarovnali sádrokartonem a využili ji pro niky na ukládání knih i dekorací.

Dřevěná podlaha je teplá a snadno se udržuje. Pro vytvoření příjemného osvětlení bylo použito i zapuštěné podlahové osvětlení. Krb na biolíh, který nevyžaduje odvod spalin, ale funguje i pro lehké temperování (a především vytváří příjemnou atmosféru), ocenila celá rodina.

Majitelka získala i větší jídelní stůl

Majitelka získala i větší jídelní stůl

Proč tolik textilu

Vzhledem k věku paní Marie i původnímu zařízení pokoje, které bylo laděno do přírodních a teplých barev, designéři použili teplé odstíny i v nové podobě obývacího pokoje. A přidali lehké textilní závěsy pro optické zateplení a zjemnění prostoru. Stejný materiál se objevil i na svítidlech.

Pohodlný ušák koupili v bazaru a nechali přečalounit. Výrazný akcent červené barvy interiér oživil, z křesla může paní Marie pohodlně sledovat televizi. Celé rodině vystačí nová rohová pohovka. Bílé zábradlí a také natření schodiště bílou barvou obýváku prospělo. Strmé schody si o zábradlí přímo říkaly!

Nová sedačka nabízí vyšší sezení a je větší, aby se na ni mohla posadit celá rodina

Nová sedačka nabízí vyšší sezení a je větší, aby se na ni mohla posadit celá rodina

Spokojenost majitelky i její rodiny byla zřejmá. Noví designéři pořadu jejich "sen" splnili. A přidali i pár zajímavých nápadů, třeba od atypického zakrytí nevzhledného květníku balicím papírem a motouzem až po netradiční tvar zábradlí.

Náklady

Stavební práce 103 344 Kč
Podlahy 103 641 Kč
Nábytek 101 100 Kč
Doplňky a dekorace 133 613 Kč

Celkem 441 698 Kč

Textil přidal na útulnosti

Textil přidal na útulnosti