Doporučujeme

Divadelní Plzeň zažije květinové děti, Bonda pro děti a spoustu nahých těl

  • 0
Objevy evropské divadelní scény, ale také "opáčko" toho nejzajímavějšího ze scény domácí nabídne osmnáctý ročník Mezinárodního festivalu Divadlo. Ten proběhne od 15. do 23. září v Plzni. Hlavním tahákem má být letos představení s písněmi dvojice Simon-Garfunkel.

"Letos jsme se při výběru zahraničního programu zaměřili na prestižní národní na straně jedné a, podobně jako loni, na nové tváře evropského divadla na straně druhé," říká k programu ředitel festivalu Jan Burian.

Celkem tak během jeho hlavní části (15. do 19. září) uvidí návštěvníci pětatřicet představení souborů z České republiky, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska, Srbska a Turecka. V rámci epilogu (do 23. září) pak další tři tuzemská divadla.

VOSTO5 - TeatromatNárodní divadlo - BlackbirdDejvické divadlo - Muž bez Minulosti

České "opáčko": (zleva) VOSTO5 a jejich Terminus, Blackbird z Národního a kaurismäkiovský Muž z minulosti po dejvickém způsobu

"Letos jsme nejvíce hrdí na inscenaci Sound of Silence z Nového rižského divadla, o niž jsme usilovali několik let," říká dramaturgyně Kamila Černá. Představení, které se odehrává beze slov a doprovázejí ho hity Paula Simona a Arta Garfunkela, pochází z dílny jednoho z nejpozoruhodnějších východoevropských režisérů Alvise Hermanise.

"Vypráví o mládí, o ztracené nevinnosti. A také o té velmi zvláštní době, kterou jsme zažívali na konci šedesátých let, kdy lidi ještě pojila iluze kolektivního štěstí," říká režisér s tím, že inspirací mu byl "koncert Simona a Garfunkela v roce 1968 v Rize, který se nikdy nekonal".

Slováci na ledě, Maďaři mezi paneláky

Po dlouhé době se do Plzně také vrátí Slovenské národní divadlo - dramatizací Anny Kareninové režiséra Romana Poláka. Inscenace, která se odehrává na kluzišti, se na Slovensku stala událostí sezony a získala pět nominací na divadelní cenu Dosky, z nihž dvě proměnila. Srbské národní divadlo z Nového Sadu přiveze "snové" představení Loď pro panenky, jehož hrdinové procházejí světem pohádek.

Slovenské národní divadlo - Anna Kareninová

ANNA KARENINOVÁ PODLE SLOVÁKŮ

Zahraniční program představí také dvě nová, ale v evropském kontextu již významná jména. Polka Maja Kleczewská nastudovala v divadle Teatr Polski z Bydhoště provokativní inscenaci Čechovova Platonova, kterou kritika označila jako "čechovovské orgie".

Maďar Sándor Zsotér si zase zaprovokoval, když umístil Shakespearova Kupce benátského mezi panelákové bloky. Získal za to cenu pro nejlepší inscenaci, jakož i ocenění za nejlepší scénografie sezony.

Sándor Zsotér  - Kupec benátský

PANELÁKOVÝ KUPEC BENÁTSKÝ

"Všechny postavy se nacházejí v jednom bytě. Skrze stěnu bytu vidíte celé sídliště. Každý z tisíců bytů na tomto sídlišti je zařízen úplně stejně. Jde o příběh vyprávěný různými rodinami a jednotlivci, kteří žijí vedle sebe," přibližuje své dílo režisér.

I Češi umí

Tuzemská divadla se stanou již podruhé součástí přehlídky Czech Theatre Showcase pořádané ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem. Ta zahraničním producentům, kritikům či divadelníkům prezentuje nejlepší české scény.

Nové rižské divadlo - Sounds of Silence

KVĚTINOVÉ DĚTI Z RIGY

"Domácí program nemá jednotící téma, jde jednoduše o nejzajímavější inscenace uplynulé sezony," říká dramaturg Jan Kerbr. Návštěvníci festivalu uvidí jak pražské scény - Dejvické divadlo (Muž bez minulosti), Divadlo Komedie (Weissenstein), Národní divadlo (Blackbird), Divadlo Na Fidlovačce (Benefice aneb Zachraňte svého Afričana), Farma v jeskyni (Divadlo / The Theatre), tak i dvě z Brna - Divadlo Reduta (Elementární částice) a Divadlo Husa na provázku (Prase).

Chybět nebudou ani zástupci z Ostravy (Divadlo Petra Bezruče, Divoká kachna), severních Čech (Naivní divadlo z Liberce, Labutí jezírko) a hostitelská divadla J. K. Tyla (Monty Python´s Spamalot) a Alfa (James Blond) z Plzně.

Alfa - James Blond

PLZEŇSKÝ AGENT

Součástí festivalu bude navíc takzvaný OFF program s novým představením improvizačního divadla VOSTO5 a divadlem Letí. Na své si také přijdou i vyznavači nového cirkusu a pohybového a alternativního divadla: Divadlo Pôtoň ze Slovenska, Cirkus Mlejn, VerTeDance nebo Divadlo Archa - to je pouze několik jmen, která se představí v prostoru Moving Station (železniční zastávka Plzeň - jižní předměstí), v objektu bývalého pivovaru Světovar a také v klášteru Plasy.

Dva večery pak budou v Křižíkových sadech patřit nevšední inscenaci TaBALADA česko-francouzského souboru Décalages, která je volně inspirovaná japonskou legendou Obasute a kombinuje postupy a techniky cirkusového umění, vzdušné akrobacie, fyzického a loutkového divadla s hudbou a zpěvem.

Décalages - TaBalada

LÉTÁNÍ S DÉCALAGES

Vstupenky na festival jsou v prodeji od 23. srpna. na obvyklých místech a v síti Plzeňská vstupenka. Více informací na stránkách festivalu.