Letná je stále v kurzu. Po Chobotnici to zkouší výstavní hala s modelem Prahy

  • 12
Historický odkaz Letné inspiruje. Výstavní hala pro model Prahy, která by zde měla vzniknout, odkazuje na historii, ale zároveň se snaží povýšit oblast na místo setkání a relaxace. Proto hlavní budovu výstavní haly doplňují ještě další dvě stavby.

Architektka Martina Šmídková navrhla pro Letnou komplex tří budov. Každá funguje samostatně, vzájemně se však doplňují, jak po stránce funkční, tak architektonické.

Všechny tři svým výrazem charakterizují přírodní podstatu parku, ale zároveň navazují na přísnou pravoúhlou uliční síť okolní zástavby. Urbanistické i architektonické řešení se snaží uvést do souladu prostředí zeleně i moderních staveb, aniž by se výrazně narušil charakter parku. Projekt autorka přihlásila do soutěže Young Architect Award 2010.

Atraktivní večerní osvětlení

Atraktivní večerní osvětlení

Ideální místo

Parcela zabírá jednou polovinou tramvajovou točnu, která je určena územním plánem k demolici, druhá polovina zasahuje do parku a na stávající autobusové parkoviště.

Výstavní hala svým půdorysným vyjádřeným reflektuje přírodní dynamiku parku. Stavby, které ji ve stejném duchu doplňují, jsou posunuty hlouběji do parku, protože svou velikostí a měřítkem více zapadají do jeho přírodní podstaty.

Mezi doplňující stavby patří zázemí pro sportovní návštěvníky Letné s občerstvením a rozhledna, která umožní srovnat model s reálným obrazem. Úmyslně je zakomponována mezi stromy s cílem potlačit její dominující vertikální rozměr, a tím ponechat důležitost výstavní hale.

Výstavní hala pro model Prahy

Výstavní hala pro model Prahy

Haly podle účelu

Pro objekt výstavní haly zvolila Martina Šmídková tvar, který na první pohled charakterizuje její funkci. Je to kompaktní, organicky tvarovaná hmota, která stoupá jako terénní val dynamicky směrem do parku. Opticky je hmota rozdělena na dva přibližně stejně velké elipsoidy.

Kompaktnost a dynamičnost haly umocňuje plášť s pravidelným rastrem přiznaných spár z panelů s hladkým kovovým povrchem v barvě matné nerezi. Na přání investora pojme výstavní sál model Prahy o rozměrech 16 ×16 m.

Hala i rozhledna tvarově vycházejí ze svého okolí

Hala i rozhledna tvarově vycházejí ze svého okolí

Objekt sportovního zázemí svým vzhledem navazuje na halu, avšak ve zjednodušené podobě a v menším měřítku, aby nepotlačil význam haly. Zatímco první dvě budovy tvoří kompaktní hmota, rozhledna naopak představuje vzdušnou a odlehčenou stavbu. Má podobu stylizovaného stromu.

Po konstrukční stránce jsou objekty haly a zázemí kompletně navrženy jako železobetonová skořepina. Rozhledna je naopak celá z oceli. Při návrhu byl kladen důraz na využití architektonické podoby objektu. Například okolní vodní plocha slouží k chlazení objektu.

Okolní vodní plocha slouží k chlazení objektu

Okolní vodní plocha slouží k chlazení objektu

Soutěž pro mladé architekty

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři vyberou deset finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze.

Bližší informace k soutěžní přehlídce najdete na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a soutěže www.yaa.cz, přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů – www.cka.cz.

Interiér halyInteriér haly

Interiér haly

projekt

Název: Výstavní hala pro model Prahy
Autorka a přihlašovatelka: Ing. arch. Martina Šmídková
Kategorie: školní práce