Ministr zemědělství Ivan Fuksa navštívil vodou zničené obce na Liberecku | foto: ČTK

Dvakrát zatopené domy neobnovujme, postavme je jinde, navrhuje ministr

  • 106
Stát ani obce by už neměly investovat do obnovy majetku v místech, která podruhé zničily záplavy, prohlásil při návštěvě Liberecka ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Domy se podle něj mají postavit jinde, Pozemkový fond by měl lidem poskytnout výměnou pozemky ve výše položených oblastech.

"Pan ministr chce reagovat na situaci, kdy je majetek lidí opakovaně ničen povodněmi. Je potřeba nastavit model, ten se primárně zaměří na majetek obcí a státu. Možnost by měly mít ale i soukromé osoby. Chceme zmapovat, jaké jsou možnosti," řekla mluvčí resortu Tereza Dvořáčková.

V praxi by měl existovat registr, ve kterém bude evidována státní půda. Tu by pak Pozemkový fond směňoval za půdu v záplavových oblastech.

PODPORA ROLNÍKŮM

Fuksa by rád pomohl i poškozeným zemědělcům. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond by měl podle něj přebrat závazky za zemědělce a pomoci jim získat úvěr. Banky jim totiž nechtějí poskytovat půjčky, protože nemají čím ručit.

Ministr se inspiroval mechanismem, který už využili v Německu a Rakousku. Ministr Fuksa chce při realizaci tohoto projektu spolupracovat s pojišťovnami a bankami, které by lidem měly pomoci s financováním výstavby nových domů namísto obnovy těch zaplavených.

Další cestou, jak snížit škody při povodni, je budování suchých poldrů, které by zadržely vodu. "Než budovat jeden megapoldr za dvě miliardy, je rychlejší vybudovat tisíc menších poldrů v krajině," uvedl Fuksa.

Systém proti bleskovým povodním

Právě prevence by napříště měla hrát důležitou roli. Obce v Ústeckém kraji by měly zhruba za dva roky vědět, zda se na ně valí blesková povodeň. Má to zajistit systém propojených srážkoměrů, měřičů na tocích. Systém bude vysílat varovné SMS.

"Některé části jsou již funkční, ale v plném provozu bude varovný systém až v roce 2012," představil projekt ředitel Severočeského sdružení obcí Pavel Tošovský.

Podle Františka Titla, který na budování systému dohlíží, půjde o unikátní řešení, které nemá v Česku obdoby. Podobný systém funguje v Olešnici v Orlických horách, ale ne v takovém rozsahu.

Systém se připravuje od roku 2007 a podle odhadů má stát kolem 40 milionů korun.

John kritizoval ve vyplavených obcích ekology

Na inspekci Ústeckého kraje se odpoledne zastavil ministr vnitra Radek John. A hned na začátku překvapil novináře. Místo chystané tiskové konference se šel za deště podívat, co voda v oblasti napáchala.

Za základní problém v Hřensku označil místní národní park. Zde podle ministra leží řada spadaných stromů, které při povodni odnesla voda a způsobily nemalé škody na majetku a ohrozily dokonce i životy lidí. Naplavené kmeny strhly i jediný místní most.

"Příroda by se neměla chránit na úkor lidí," komentoval ministr John situaci v Hřensku. Podle něj ekologové nemohou bránit odstraňování starých stromů z parku, když jsou v sázce lidské životy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video