Ona

Myslel si, že je ještě mladý. Ve 42 ho na tenise skolil infarkt

  • 63
Je to chlap, který si po práci rád zašel do posilovny nebo na tenis. Sice si občas zapálí, ale nikdy žádné potíže se srdcem neměl. Až na kurtu dostal infarkt. Ve dvaačtyřiceti letech.

Zdeněk Černý byl přitom nedávno na preventivní kontrole u lékaře. Brali mu i krev a všechny testy měl v normě.

Prevence

Prevencí je zdravý životní styl, dostatek fyzické aktivity a nekouření. Infarkt také častěji postihuje obézní jedince, takže je třeba dbát na svou váhu. Snižte počet tuků ve stravě.

Při jakémkoliv podezření na akutní infarkt myokardu je třeba ihned zavolat rychlou záchrannou službu.

Podle primáře Pavla Červinky z kardiologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, se na kolapsu podepsalo nepříznivé počasí.

Pan Černý šel totiž na tenis v době, kdy bylo sice pod mrakem, ale dusno. Měnilo se počasí, ve vzduchu byl cítit déšť.

Infarktu napomohlo počasí

Černý hrál asi tři čtvrtě hodiny, jeho organismus byl kvůli tělesné zátěži a dusnu odvodněný. "Byl těžký vzduch, přepadl mě takový divný pocit na hrudníku. Hrozně jsem prý zblednul," vzpomíná na osudový okamžik Černý.

Podle docenta Červinky se při dehydrataci pak vedro a přímé změny tlaku v atmosféře mohou u lidí - i relativně ještě mladých - způsobit změny krevního tlaku.

A právě vlivem zvýšeného tlaku se naruší cévní výstelka. Na místě se vytvoří krevní sraženina, která se může utrhnout.

Potom v nějakém zúženém místě, třeba v srdečním svalu ucpe cévu. To může způsobit zástavu nebo takzvanou fibrilaci srdce a je nutné začít s jeho resuscitací.

Sval totiž bez živin vydrží asi 20 minut, šedá kůra mozková začne odumírat dokonce už po 6 minutách.

InfarktInfarkt

Doma upadl do bezvědomí

Černého spoluhráči mu chtěli zavolat sanitku, ale on se nechal jen odvézt domů. Tam se mu ovšem ještě přitížilo. Když přijela sanitka a doktor mu chtěl změřit tlak, Zdeněk Černý upadl do bezvědomí.

První pomoc

Postižený, pokud je při vědomí, by měl být šetrně umístěn do polosedu s podloženou hlavou a rameny a měl by mít pokrčená kolena.

Zajistíme mu klid a uvolníme tísnící oděv u krku, na hrudníku a v pase.

Pokud postižený ztratí vědomí, zajistíme průchodnost dýchacích cest a čekáme na příjezd rychlé záchranné služby.

Pomohla jen okamžitá resuscitace a převoz do nemocnice v Ústí nad Labem, kde mu na sále okamžitě odstranili v srdeční cévě krevní sraženinu.

To se do žíly zavádí hadička a drátek, díky němuž se lékaři dostanou krevním řečištěm až k ucpané cévě a krevní ucpávku "prošťouchnou".

Zúžené místo potom speciálním balónkem roztáhnou a zpevní kovovou výztuhou ve tvaru pružinky.

Ve vedrech se nepřepínejte

Rada lékařů je jednoduchá. Ve vedrech se raději zdržovat ve stínu, hodně pít vodu a moc se nepřepínat.

Kdo ale infarkt nezažil, těžko ho rozpoznává. A tak je při sebemenším náznaku tlaku na hrudi, bolestivého vystřelování do levé ruky a nevolnosti lepší volat lékaře.

Infarkt

Jaké jsou příznaky infarktu

Velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí. Bolest vystřeluje do levé paže někdy i do krku, čelisti, zad, ale i do břicha.

Nemění se v závislosti na poloze těla a na dýchání. Bolest trvá zpravidla několik minut až hodin. Tyto obtíže velmi často provází pocení, zvracení, bušení srdce, neklid, strach a úzkost.

Objevuje se náhlý pocit slabosti nebo závrati, popelavá kůže, namodralé rty, ušní lalůčky, špička jazyka a konečky prstů. Hrozí riziko zástavy dechu a srdeční činnosti. Puls je rychlý, slabě nebo vůbec hmatný.

U některých nemocných může proběhnout infarkt zcela bez příznaků. Infarkt může být příčinou náhlého úmrtí v důsledku protržení srdeční stěny nebo srdeční přepážky, v důsledku poruchy srdečního rytmu nebo rozsáhlého postižení srdeční svaloviny.