Povodeň v Polsku (9. srpna 2010)

Povodeň v Polsku (9. srpna 2010) | foto: AP

Velká voda zvedla ceny potravin v Polsku. Chleba stojí víc než sto korun

  • 26
Bleskové a ničivé povodně se o víkendu prohnaly Polskem i Německem. V obou zemích hlásí shodně tři mrtvé a místní obyvatele trápí stálý příval deště. Polsko má navíc problémy se zásobováním postižených oblastí a závratně tam roste cena běžných potravin. Chleba už stojí v přepočtu 125 korun.

V Polsku povodeň zabíjela a země hlásí tři oběti a obce na hranicích s Českem jsou zpustošeny. Obzvláště zasaženou je polská Bogatyně nedaleko Hrádku nad Nisou. Podle místních pamětníků teď vypadá jako za války.

Povodeň v Polsku (9. srpna 2010)

Obyvatelé se snaží vrátit k normálnímu životu. Někteří vyrazili do práce, ostatní začali odklízet bahno a naplavené harampádí. Škody jsou ale velmi rozsáhlé, lidé neví, kde dřív začít s úklidem. Bojí se i pokračujících dešťů.

Povodeň v Polsku (9. srpna 2010)

Navíc tam váznou dodávky základních potravin. Ceny nedostatkového chleba se vyšplhaly na rekordních 20 zlotých (téměř 125 korun). Pitnou vodu lidé čerpají jen z cisteren. Velkým problémem v zásobování je doprava, město je odříznuto od okolního světa. Jedinou přístupovou cestu, kterou je silnice z České republiky, musely úřady v noci kvůli rozsáhlému podmáčení uzavřít.

Silnici, které kdykoli hrozí zhroucení, v nutných případech využívají jen záchranáři a vojenská vozidla do 3,5 tuny.

Přírodní památku úřady nezachrání

Německý stát Sasko, který o víkendu také postihly bleskové povodně, se pomalu vrací k normálu. Hladina rozvodněné Lužické Nisy v německých městech Zhořelci a Žitavě v noci klesla a mnoho obyvatel se vrací do svých domovů. Na velkou vodu se však připravuje Braniborsko, které má být postiženo během dnešního dne. Podle oficiálních zpráv v Německu rovněž utonuli tři lidé.

Výkendové povodně v Německu (8. srpna 2010)

Nejohroženějším městem je severosaské Bad Muskau a slavný park knížete Pücklera, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Podle místních úřadů se přírodní památku před stoupající vodou nepodaří uchránit. Z tamního zámku už byly do bezpečí odvezeny všechny cenné předměty a starožitnosti. Preventivně také evakuovali asi 100 obyvatel města.

Přírodní památka už je v téhle chvíli částečně zatopená; německé televize odvysílaly letecké záběry tamního zámku obklopeného ze všech stran kalnou vodou.

Saské orgány s obavami sledují především stoupající hladinu Labe, které hrozí rozlití kvůli vodě z rozvodněných českých řek. Podle meteorologů Sasku navíc hrozí další srážky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video