Takovou vodu tu nikdo nepamatuje, říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. | foto: Městský úřad Frýdlant

Povodně, které zaplavily Frýdlant, má na svědomí vyšší moc, míní starosta

  • 34
Severočeský Frýdlant se v sobotu během několika hodin proměnil v jedno velké jezero a zůstal zcela odříznutý od zbytku světa. Lidé před živlem prchali na střechy domů, kde čekali hodiny na pomoc. "Z 98 procent byly povodně způsobeny vyšší mocí. Nekázeň lidí za to nemůže," míní starosta Frýdlantu Dan Ramzer, který chatoval se čtenáři iDNES.cz.

Ti se jej nejčastěji ptali, jak mohou poničenému Frýdlantu, ale i jiným městům a obcím na severu Čech, pomoci. Ramzerovi přáli hodně sil při odstraňování následků.

"Uklízíme město, zajišťujeme náhradní zásobování pitnou a užitkovou vodou, odstraňujeme naplavené dřevo z konstrukcí mostů. Ve spolupráci se statiky posuzujeme postižené objekty, koordinujeme humanitární a technickou pomoc pro některé obce Frýdlantska, připravujeme podklady pro poskytnutí okamžité peněžní finanční podpory, je toho opravdu hodně," jmenoval některé ze současných povinností Ramzer.

Dodal, že za každou pomoc bude rád, práce totiž budou trvat nejméně měsíc. "Nebráníme se jakékoliv pomoci, kterou kapacitně zvládneme ubytovat, vybavit a nakrmit. Obraťte se na náš krizový štáb nejlépe SMS na 606 673 286 nebo na dan.ramzer@seznam.cz," vyzval starosta zájemce s nabídkou pomoci.

ON-LINE SE STAROSTOU FRÝDLANTU

Dan Ramzer čtenářům odpovídal zde

Podle Ramzera se nedalo tisíciletou vodu, která se Frýdlantem prohnala, nijak zastavit. Peníze budou potřeba na domy, ale i na mosty nebo silnice. "Frýdlantem se prohnala tisíciletá voda, která může kdykoliv ohrozit kohokoliv. Nechceme stavět nemovitosti jen pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou, ale potřebujeme obnovit základní infrastrukturu," vysvětlil Ramzer.

"Stoletou povodní se zabýval příkladně můj předchůdce na konci 19. století. Tisíciletou vodu nikdo nenaprojektuje, pouze matka příroda. Každé znásilnění nám příroda vrátí. Více či méně, dříve nebo později," dodal.

Město se po náporu vodního živlu vzpamatovává jen pomalu. Do Frýdlantu v neděli dorazily oddíly hasičů s těžkou technikou a pomáhaly odstraňovat naplaveniny a uvolňovat silnice, které byly celou sobotu pod vodou. Hasičským jednotkám pomáhaly i německé jednotky požární ochrany.

Hračky ne, lopaty ano

"Rozhodně teď nepotřebujeme hračky ani oblečení, ale uvítáme přikrývky nebo spací pytle pro evakuované," vzkázal všem lidem, kteří chtějí pomoci, starosta Frýdlantu Ramzer. Kromě teplých přikrývek upotřebí obec i lopaty, pitnou vodu nebo dezinfekci.

Frýdlantsko patřilo během víkendových povodní k nejpostiženějším regionům. Voda tu strhla několik domů a dalším narušila statiku, v proudu zmizely dva mosty. Stovky lidí se kvůli strženým kabelům vysokého napětí ocitly bez proudu. Přímo ve Frýdlantu museli hasiči evakuovat na tisícovku lidí. Ti na některých místech museli před stoupající hladinou vylézt až na střechu svých domů.

Podle starosty města nikdo z obyvatel tak ničivou povodeň nepamatuje. Naposledy voda zaplavila ulice města v padesátých letech minulého století, hladina ale tehdy sahala jen k 50 centimetrům. V sobotu bylo vody na náměstí třikrát víc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video