Branou v podobě kříže u elektrárny Dukovany lze projít na věčnost

  • 4
Kříž vedle jaderné elektrárny v Dukovanech? Nejde o protest, ale o návrat kříže do krajiny, na místo, kde vždy byl. Jenže tentokrát klasickou podobu nahradil kříž a brána zároveň. Autor, Ivo Pavlík, přihlásil svou realizaci do soutěže mladých architektů Young Architect Award 2010.

Kříž v jeho představě je součástí brány, která v sobě nese jeho význam a novou symboliku - představuje pomyslnou hranici mezi životem a smrtí, místo, za nímž je možné být rozptýlen. Průchod bránou, která směřuje z východu na západ, znamená dostat se na "druhou stranu".

Je možné se zde nechat rozptýlit přímo do krajiny. Nejde o ohraničenou rozptylovou loučku, ale primárně o akt průchodu skrz… Přes bránu není přímo vidět díky stromu. Brána souvisí se hřbitovem, napojuje se na cestu od hřbitova, která tam vždy vedla. Za bránou však žádná cesta není…

Kříž - brána

Technologie

Stěny a překlad brány byly vylity z betonu do bednění z balíků slámy, které byly letos 10. ledna v 1 hodinu odpoledne zapáleny. Oheň spálil slámové bednění, zabarvil a odhalil strukturu stěn: vznikl popel! Východní strana stěny, která vytváří s překladem kříž, byla vyzlacena plátkovým zlatem. Tím kříž vynikl.

Kříž - bránaKříž - bránaKříž - brána

Historie místa

Místu bývalé křižovatky cest na kopci se již řadu let říká U kamenného kříže. Ten zde byl od roku 1818 do roku 2005, kdy byl přemístěn do obce. Předtím tu stál (patrně) dřevěný kříž, jak lze soudit podle dochovaných map z roku 1768.

Jde o nejvyšší bod v okolí obce na jejím katastru s nadmořskou výškou 385 metrů nad mořem. Místo U kamenného kříže bylo dříve křižovatkou cest. Křížily se zde tři cesty, kdy jedna vedla z obce Dukovany, druhá od kříže do obce Heřmanice, dnes již zaniklé kvůli stavbě jaderné elektrárny. Třetí cesta vedla do obce Horní Dubňany.

Kříž - brána

Všechny cesty byly zrušeny při stavbě vlečky k jaderné elektrárně, která vede přibližně ve stopě původní cesty. V důsledku toho byla zrušena i cesta směrem od kříže k obci, která vedla " jen ke kříži".

Mapa místa u Kamenného kříže

Mapa místa u Kamenného kříže

O soutěži

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři iDNES.cz vyberou 10 finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze.

Bližší informace k soutěžní přehlídce lze najít na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a na www.yaa.cz – přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů – www.cka.cz..

Kříž - brána

Pravěké nálezy v místě

V místě U kamenného kříže byly zjištěny nálezy ze dvou období:

Střední paleolit: 40 000 př. n. l. Z tohoto období zde byl zdokumentován nález tzv. jednolícího sekáče z úlomku kvarcitu.
Mladší paleolit: 40 000 - 10 000 př. n. l. Bylo nalezeno 24 nástrojů.

Kříž - brána

Projekt

Název: Kříž .- brána

Přihlašovatel: Ivo Pavlík, Lucie Chytilová, Dana Nováková

Autor: Ing. arch. Ivo Pavlík

Kategorie: realizace