Tomáš Frejlach, záložník Ostravy, se snaží před sparťany odkopnout míč od brány Michala Daňka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Fotbalový šlágr velkých soupeřů ovládl mistr: Sparta - Ostrava 4:0

• 438
Šlágr 4. kola fotbalové ligy ovládla Sparta, která doma na Letné znemožnila Ostravu 4:0. Úřadujícího mistra táhl za jednoznačným vítězstvím útočník Wilfried, jenž vstřelil dva góly.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Podobný výsledek jsme už potřebovali, doháníme v lize bodové manko z úvodu, kdy jsme museli z různých důvodů měnit sestavu. Ale dnes to byl výkon podle našich představ," prohlásil sparťanský generální sportovní manažer Jozef Chovanec.

Sparťané zápas zvládli i bez kapitána Řepky, kterého v týdnu disciplinární komise potrestala za plivnutí na Volešáka v utkání se Slováckem. Na jeho místě hrál dvacetiletý Hejda, který zkušenějšího kolegu bez větších problémů zastoupil.

utkání Sparta versus Ostrava ve videoreportáži

Možná i proto, že Hejda a jeho parťáci v obraně ani moc zkazit nemohli. Ostrava totiž v útoku nic nepředvedla, hrála bez nápadu a do šancí se dostávala jen zřídka.

První větší příležitost si hosté vypracovali až v nastaveném čase prvního poločasu, kdy se po centru Lukeše dostal u značky pokutového kopu ke střele Varadi. Pálil sice tvrdě, ale trefil jen gólmana Blažka.

V tu dobu už ovšem sparťané, kteří svého soupeře od prvních minut dostávali pod velký tlak, vedli 2:0. O všechno se postaral útočník Wilfried. Nabízel se, pomáhal spoluhráčům v hloubi pole... A hlavně dával góly.

Ve 14. minutě si po centru Sionka počkal na zadní tyči a hlavou poprvé překonal brankáře Daňka.

Ve 39. minutě k Wilfriedovi propadl centr Pamiče. Sparťanský útočník míč zpracoval a i díky teči ostravského Nevese zvýšil na 2:0.

Dominance Sparty pokračovala i po přestávce. Už po necelých třech minutách fauloval Neuwirth v pokutovém území Hohenedera a Pražané kopali penaltu. Tu - stejně jako ve středu v předkole Ligy mistrů Poznani - s přehledem proměnil Kladrubský.

Pak už se hráči i fanoušci Sparty fotbalem bavili. "Dejte jim bůra," dělali si ze svého soka legraci fandové, kterých na Letnou dorazilo přes čtrnáct tisíc.

Ostrava navíc dohrávala bez vyloučeného Varadiho, jenž v 63. minutě dostal druhou žlutou kartu. Ze hřiště měl jít ale už o chvíli dřív. V souboji s Blažkem to přehnal s důrazem a sparťanského brankáře trefil loktem do obličeje. Tehdy se ale ještě rozhodčí Kocourek nad ostravským útočníkem smiloval.

Patnáct minut před koncem mohl Wilfried zkompletovat hattrick. Elegantně se zbavil Neuwirtha, ale selhal, když dělal kličku gólmanu Daňkovi. Když o chvíli později střelec z Pobřeží slonoviny střídal, diváci mu tleskali vestoje.

Nadšení vypuklo ještě jednou, levý obránce Pamič si vzal míč u svého vápna, přesprintoval s ním celé hřiště a parádně zakončil k tyči.

Ostrava si tak po čtvrtečním vyřazení z Evropské ligy uřízla během jednoho týdne druhou ostudu. Naopak Sparta se díky vítězství posunula do lepší poloviny tabulky.

Hostující kouč Miroslav Koubek místo sebekritického hodnocení žehral na to, že výše skóre neodpovídá vývoji utkání. "Tak vysoká prohra je pro nás krutá, i když Sparta samozřejmě vyhrála spravedlivě, protože byla lepší. My jsme dělali až příliš chyb v defenzivě, všechny branky byly příliš laciné. Hlavní rozdíl byl v údernosti sparťanské ofenzivy - Sparta má nyní na těchto postech velmi dobré fotbalisty, zatímco my zabudováváme nové hráče," řekl.