LETÍ CENTR. Liberečtí i jablonečtí fotbalisté naskakují na centrovaný míč v průběhu severočeského derby | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Severočeské derby vítěze nemělo: Liberec - Jablonec 1:1

• 2
Jablonečtí fotbalisté už v pátém zápase za sebou nevyhráli, ve 4. kole Gambrinus ligy se to však tak trochu čekalo. V derby totiž na stadionu Liberce ze sedmnácti duelů získali teprve čtvrtý bod. Ještě nikdy tam nezvítězili.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Liberec tak dál čeká na premiérovou výhru v novém ročníku. Přitom k ní dlouho směřoval, na konci poločasu se trefil Papoušek.

Jablonec byl nebezpečným mužstvem, měl víc šancí, ale žádnou se mu nedařilo proměnit. Poprvé po návratu z ciziny se trefil Piták.

utkání Liberec versus Jablonec ve videoreportáži

"Gól chvíli před koncem naštve. A o to víc, že jsme dostali gól po velké chybě. Není možné, aby nakopnutý míč přes celou obranu propadl až na druhou tyč k Pitákovi a on nikým neatakován skóroval. A kvůli tomu jsme přišli o vítězství," zlobil se liberecký kouč Josef Petřík.

Přesto bod může být pro jednoho z favoritů ligy málo, zvlášť když Jablonecká bilance z posledních zápasů je tristní: debakl v Olomouci 1:4, domácí remíza s Teplicemi a dvě porážky od Apoelu Nikósie v předkole Evropské ligy.

"Bod po takovém průběhu utkání musíme brát. Navíc jsme po několika letech v Liberci uhráli úspěšný výsledek," připomněl jablonecký trenér František Komňacký.

Jablonečtí toužili historii přepsat, i když na půdu největšího rivala dorazili bez zraněného útočníka Pekharta, který se trefil v každém z úvodních tří ligových zápasů, ale proti Kypřanům si pochroumal koleno.

Absence nejlepšího střelce na Jablonci ale v úvodu zápasu, kterému předcházelo držení minutu ticha za oběti víkendových ničivých záplav právě na Liberecku, znát nebyla. Liberec zahrozil jedinou hlavičkou stopera Keliče a další minuty už patřily aktivním hostům. Brankář Liberce Bičík musel ukázat velkou kvalitu proti dvěma střelám Haurdiče a Jarolíma, zblízka navíc zacílil nad břevno i Zábojník.

Když se zdálo, že je Jablonec v největším rozletu, srazil ho Liberec pět minut před poločasem po nenápadné akci na levé straně. Posila z Hannoveru Štajner chytře přistavil míč Papouškovi a domácí záložník ranou pod břevno stylově oslavil svůj premiérový letošní start v základní sestavě, byť dnes jinak nebyl na hřišti příliš vidět.

Štajner znovu dokázal, jak platný je pro liberecký tým. Při každé ofenzivní akci byl jejich ústřední postavou, deset minut po poločase vymyslel patičkou další střeleckou šanci pro Nezmara, který však podle představ netrefil prostor u vzdálenější tyče.

Jablonec zkoušel vystupňovat tlak s blížícím se koncem zápasu i trojím střídáním a navíc hru oživili noví hráči. Záložník Michálek nejprve pasem z pravé straně oslovil Pitáka, který se ale před brankou zamotal v kličkách a nakonec jeho střelu zablokoval obránce. Michálek pak úplně stejně vysunul Drska, který přišel netradičně na hrot, a jeho vychytal brankář Bičík.

Až pět před koncem už přetížená liberecká obrana zkolabovala. Další centr z pravé strany od Krajčíka se snesl až k Pitákovi a ten ve skluzu usměrnil přesně k tyči. Zkušený záložník se prosadil poprvé po návratu ze Salcburku a gólovou radost v české lize zažil po více než čtyřech letech.