Policisté bourají stále častěji. A v mnoha případech nehody sami zaviní | foto: Jiří Forman, iDNES.cz

Policisté zaviní dvě nehody denně. Na vině je špatná příprava

  • 71
Policisté za volantem loni zavinili 656 dopravních nehod. Dalších téměř 900 havárií policejních aut způsobili ostatní řidiči. Podle Lidových novin se může letošní statistika ještě zhoršit. Za první půlrok totiž zavinili příslušníci policie už čtyři stovky nehod.

Celková škoda za nehody, které způsobili sami policisté, se za rok 2009 vyšplhala na 28 milionů korun. V průměru tak jedna zaviněná nehoda vyšla policejní rozpočet na 43 tisíc.

nehody v roce 2009

V roce 2009 vyšetřovala policie celkem 74 815 nehod, při kterých zemřelo 832 lidí. Způsobená škoda byla téměř 5 miliard korun.

Česká policie vlastní téměř deset tisíc vozů. Své řidiče proškolují na nebezpečné situace za volantem většinou jen specializované útvary, jako je kriminální a dopravní policie či pohotovostní jednotka.

Řadoví policisté se na takové kurzy dostanou jen výjimečně a absolvují tak jen zákonné školení, tedy osm hodin za rok. Podle informací iDNES.cz neprošli před necelými dvěma lety speciálním školením ani řidiči rychlých passatů, ve kterých mají policisté na dálnicích honit neukázněné řidiče.

Zákonná školení ale probíhají pouze v učebně, kde si policisté opakují zásady provozu, ovládání a údržbu vozidla nebo teorii řízení. Školení a věk přes 21 let pak policistovi umožňuje řídit auto i se zapnutým majáčkem, s nímž jezdí většinou o dost rychleji, než je běžné. Praktickou jízdu v autě absolvují jen ti, kdo žádají o řidičský průkaz poprvé až u policie.

Policie: Čísla jsou zavádějící

Vedení policie ale s takovou interpretací nesouhlasí. "V těchto číslech jsou započteny i nehody, kdy policista ťukne do auta při couvání. Vše se musí hlásit a řešit. Naproti tomu ostatní řidiči volají policii až když škoda přesáhne 100 tisíc korun," argumentuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Navíc jsou ve statistikách zahrnuty také občanští zaměstnanci policie. Tedy úředníci, kteří ale řídí služební auta. A policie upozorňuje na další skutečnost. Policisté prostě musí často řídit jinak než běžný řidič. "Riziko dopravní nehody je při výkonu služby výrazně vyšší než v běžném provozu," tvrdí Jaroslav Ibehej z policejního prezidia.

Ten navíc upozorňuje, že kromě klasické výuky řidičů policistů, absolvují muži zákona už na policejní škole také několik předmětů zaměřených na řízení. Učí se například jak jezdit s výstražným majákem nebo jak využívat auto při zákroku.

Podívejte se na nehodu z 24. července.


Video