Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

10 důvodů MF DNES, proč mít rád techno. I po Loveparade

  6:37
Většinou se o něm nepíše v dobrém. Přestože neštěstí na Loveparade znovu vyvolalo negativní emoce, existují důvody, proč dát technu ještě jednu šanci. Třeba proto, že se na něj skvěle tancuje.

Redaktor MF DNES Honza Vedral vyjmenovává důvody, proč mít rád techno | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Letošní tragédie na Loveparade v Duisburgu má už dvacet jedna obětí. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Podle pořadatelů šlo o poslední "největší party planety". Pro techno je to další z mnoha ran, které tenhle žánr za dobu své existence utržil.

Loveparade 2010: 21 mrtvých

Za tragédii mohou organizátoři. Podcenili bezpečnost

Pověsti podivné antihudby pro zmatenou a dozajista zfetovanou mládež, která je schopna se bavit tím, že hodiny a hodiny poskakuje ve stejném rytmu před obrovskými reprobednami, neštěstí moc nepřidalo.

Techno zkrátka nemá dobrou reputaci, o čemž svědčí i to, že se pro svou živelnost dočkalo v mnoha civilizovaných zemích zákazů, byly proti němu přijaty regulující zákony a došlo i k represím.

Přesto (ale možná i právě proto) se jím všem předsudkům navzdory jezdí bavit miliony fanoušků a za pětadvacet let se z něj stal svébytný žánr, který proměnil celou hudební scénu. V čem tkví jeho kouzlo?

1. Vyrůstá z opravdových kořenů

Pokud se o tu hudbu nezajímáte, možná si techno spojujete s hitparádami z devadesátých let a primitivními písničkami 2Unlimited a DJ Boba. Problém tohoto slova tkví v tom, že se často používá jako synonymum pro veškerou elektronickou taneční hudbu. Ve skutečnosti je to jeden z jejích žánrů, jehož kořeny sahají daleko za televizní hitparády.

Na začátku to byla subkultura jako každá jiná, která stála a padala s nadšenci. Vznik techna se dnes datuje do půlky 80. let do průmyslové atmosféry amerického Detroitu, kde se kamarádi ze školy Belleville High zajímali o technologie i evropskou syntezátorovou hudbu, kterou dělali němečtí Kraftwerk nebo italský producent Giorgio Moroder.

Juan AtkinsJeden z Bellevilské trojky, jak se jim později začalo přezdívat, jistý Juan Atkins, dnes platí za původce celého žánru. Se svým parťákem vytvořili projekt Cybotron a natočili první vlivné nahrávky Clear, Techno City a No UFOs. Výhradně za použití analogových syntezátorů a tehdejší technologické novinky – automatického bubeníka Roland TR-909.

Atkins pár desek přivezl i do Chicaga, kde žili jeho rodiče, a pak už stačilo, aby se nová hudba dostala do rukou dýdžejů, nejprve ve školních klubech. "Je jako celý Detroit... úplný omyl. Zní, jako když George Clinton uvázne ve výtahu s Kraftwerk, a jediné, co jim dělá společnost, je jeden sekvencér," popsal nový zvuk jeden z bellevillských pionýrů, Derrick May.
Popularita techna se živelně rozšířila po celém světě a snad v každém městě se objevil někdo, kdo nový taneční zvuk posunul dál. V roce 1989 pak dýdžejové Westbam a Dr Motte v Západním Berlíně založili nelegální, ale brzy velmi oblíbený klub UFO a ještě před pádem zdi uspořádali i první ročník Loveparade.

2. Najdete v něm intelektuální podtext

Mezi hudebními novináři se říká: Víte, proč se nepíše o technu? Protože jeho fanoušci neumějí číst.

Často primitivní hudba postavená na a tribální síle rytmu k podobným vtipům svádí. Ve skutečnosti mělo techno od počátku i značný intelektuální podtext. Jeho rozvoj umožnil nejen překotný technologický vývoj 80. let, ale i boom sci-fi a kyberpunkové literatury a s tím související futuristické vize.

Cybotron

Otec zakladatel Juan Atkins název muziky přímo přejal od spisovatele a sociologa Alvina Tofflera, který ve své knize Třetí vlna používal termín "techno rebelové". Od něj pochází i název Cybotron. Producent Derrick May dokonce přišel s tvrzením, že techno jako hudba vytvářená výhradně stroji je odpovědí na kritiku německého filozofa Theodora W. Adorna, který vinil technologii a masovou reprodukci ze zničení skutečného hudebního prožitku.

3. Uchovalo si punc zakázaného

S termínem techno rebelové sice přišli v Americe, ale do důsledků ho dovedli až Evropané. Začalo to v Británii na přelomu 80. a 90. let minulého století, kdy se tam z taneční hudby stal fenomén a pro mnohé i životní styl. Mladí nezávislí Britové, pohybující se často kolem squaterské subkultury, se zhlédli v nomádství a new age filozofii.

Postavili si vlastní pojízdné zvukové systémy, díky kterým se mohla party konat v podstatě kdekoliv. Znuděni klubovým zvukem tempo techna ještě zrychlili a rozhodli se ho podle svého světonázoru dělat volně, bez organizátorů a dalších limitů.

Zásah policistů proti technoparty CzechTek 2005

Zásah policistů proti technoparty CzechTek 2005

Zatčení účastníka CzechTeku

Zatčení účastníka CzechTeku

Zřejmě nejslavnější soundsystém té doby se jmenoval Spiral Tribe a svoje nahrávky šířil skrz vlastní vydavatelství Network 23. Zlomovou akcí byl Castlemorton Common Festival v roce 1992, který proběhl v Británii. Sjelo se tam 35 tisíc lidí a tanci se věnovali celý týden. Nekontrolovatelné množství parties vedlo v Británii k politickým diskusím, jež vyústily v roce 1994 v regulační zákon Criminal Justice Act, jenž takzvané free party, na kterých se hraje repetitivní rytmická hudba, zakázal.

Soundsystémová kultura poté našla své útočiště ve zbytku zejména střední a východní Evropy. Jednou z nejproslulejších akcí, kam se sjížděly špičkové projekty z celého světa, se stal CzechTek. A právě jeho pověst akce na hraně zákona přitahovala rok od roku větší pozornost fanoušků. Návštěvnost až do policejního zásahu před pěti lety, kdy CzechTek skončil, nekontrolovatelně rostla.

4. Má hlavní proud i underground

Mnoha lidem techno hudba splývá do jednoho velkého duc duc. Ale i tady, tak jako v jakémkoliv jiném žánru, existuje velké množství variací. Může jít o zakázanou party v přírodě, jako byl CzechTek, nebo nablýskanou akci se spoustou sponzorů a předraženým pitím ve stáncích, jako byla právě Loveparade.

fanoušci techna

"Lidé, kteří chodí na underground, samozřejmě 'šamponama' trochu opovrhují, stejně jako o nich si návštěvníci Loveparade mohou myslet, že jsou takzvaně špíny."

Šéfredaktor serveru Techno.cz Štěpán Dlouhý

Na každé z nich je ke slyšení něco jiného. "Zásadní rozbroje mezi fanoušky nejsou. Určitě se najdou lidé, kteří chodí na oba typy akcí. Obecně se ale asi dá říct, že na komerční akce typu Loveparade spíš přijdou ti, co obyčejně navštěvují diskotéky, zatímco free party jsou underground. A lidé, kteří chodí na underground, samozřejmě 'šamponama' trochu opovrhují, stejně jako o nich si návštěvníci Loveparade mohou myslet, že jsou takzvaně špíny," popisuje poměry šéfredaktor serveru Techno.cz Štěpán Dlouhý.

Ostatně před pár lety se navzdory komerční Loveparade přímo v Berlíně konala protestní akce s mnohem extrémnějším zvukem nazvaná Fuckparade. V rámci techna je zkrátka na výběr.

5. Je to mírumilovná hudba

Přes odstrašující obrázky zfetovaných tanečníků a rozhořčených sousedů, které pravidelně ukazují televizní štáby z free parties, se na žádné nikdy nic vážnějšího nestalo.

Loveparade 2008

Loveparade 2008

Až do tragédie z minulého týdne proběhly poklidně i všechny ročníky komerční Loveparade. V roce 2008, kdy se konala v Dortmundu, například organizátoři ohlásili přes milion a půl návštěvníků. Za celou dobu podle policejních záznamů došlo "jen" k několika přepadením a čtyřiceti krádežím. Strážníci zadrželi asi 177 návštěvníků, většinou kvůli drogám.

6. Nemusíte u toho fetovat

Taneční parties jsou často spojovány s konzumací drog – asi i proto, že pro běžného posluchače je techno hudba založená především na rytmu při běžném poslechu nesrozumitelném. A pravda je, že si tam návštěvníci všemožně rozšiřují vědomí a konzumují drogy.

Extázi, která se rozmohla především v britské klubové kultuře osmdesátých let, se dokonce přezdívá taneční droga. Ale podobně se chovají i návštěvníci rockových a jiných festivalů, jen se o tom tolik nemluví. Každopádně platí, že techno party si řada fanoušků užívá i bez drog. Hudba proudící z velkých reprobeden může mít sama o sobě v prostředí kolektivního tance až hypnotické, šamanské účinky.

7. Má výborné nahrávky...

Techno provokuje i svojí podobou, která má daleko do zažité písničkové formy. Přestože je to především monotónní muzika na party, už má i svoje hity, jež se nesmazatelně zapsaly do hudební historie.

Underworld - Born Slippy (Live)

Pokud si s ním chcete začít, vyzkoušejte tři tipy od šéfredaktora serveru Techno.cz Štěpána Dlouhého. Skladbu The Bells od Jeffa Millse, Spastik od Plastikmana i provařenou Born Slippy.Nuxx od Underworld, již proslavil film Trainspotting, najdete i na serveru YouTube.

8. ... má i svoje hvězdy

Jeden z hlavních rozdílů mezi undergroundovou a komerční techno scénou je pozice dýdžeje. Zatímco u nezávislých soundsystémů, které nezajímá kultura celebrit, hraje většinou schovaný za plachtou tak, že není vidět, na normálních parties je mnohdy větší hvězdou než samotná muzika. Schopnost dýdžeje přivést lidi do varu, stejně jako jeho techniku každoročně hodnotí řada odborných i fanouškovských anket.

Jednou z nejrespektovanějších cen jsou Beatport Music Awards internetového serveru Beatportal. Je sympatické, že tu na rozdíl od mainstreamových žánrů nepřevažují angloameričtí hudebníci. Podle letošních výsledků jsou mezi nejlepšími technodýdžeji Švédové Christian Smith, Adam Beyer, porazil je jen vítěz – Slovinec Uroš Umek.

9. Změnilo populární hudbu

Polonahá Lady Gaga v magazínu Q.Stačí se podívat do komerčních hitparád nebo si pustit rádio. Bez techna by nebyl stejný house, dancefloor, trance, ale třeba ani nu-rave.

V současné hudbě jen těžko najdete žánr, který by s ním někdo v minulosti alespoň nezkoušel propojit. A týká se to dokonce i metalu nebo současné hvězdy Lady Gaga.

10. Nejlépe se na něj tancuje

Techno je asi nejtvrdší žánr elektronické hudby, nezastírá svou primitivnost. Jde o styl, ve kterém platí, že v jednoduchosti je síla. A jeho síla je v tom, jak moc může být i takhle strnulá, mechanická hudba strojů ve výsledku taneční.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Letní slavnosti staré hudby budou snít. Uvedou i portugalské fado

24. dubna 2024  17:10

Festival Letní slavnosti staré hudby, jenž tradičně obohacuje nabídku klasické hudby v prázdninové...

Kapela je fajn, ale teď mi vyhovuje jít s vlastní kůží na trh, říká Petr Kolář

24. dubna 2024

Premium Na základě posluchačského zájmu o sérii koncertů Tajný místa vydal zpěvák Petr Kolář stejnojmenné...

Kdo je Český hrdina? Důchodce, co kácí stromy na trať? ptá se Dočolomanský

24. dubna 2024  11:23

Příběh důchodce Jaromíra Baldy, který před sedmi lety způsobil dvě železniční havárie, aby ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...