Nejhledanější čeští zločinci. | foto: Koláž - iDNES.cz

Nejhledanější čeští uprchlíci spoléhají na své peníze a děravé zákony

  • 154
Odlišné zákony, nedokonalé mezinárodní smlouvy a velké peníze. To jsou hlavní zbraně, které slavní uprchlíci z Česka používají v boji se svými pronásledovateli. Po některých pátrají policisté dodnes, další se již řadu let úspěšně vyhýbají svému vydání české spravedlnosti.

Podle kriminalistů záleží především na zemi, kde se tito lidé buď ukrývají, nebo žijí spokojeným životem chráněni armádou schopných právníků. Kombinací obou možností je pak Tomáš Pitr, kterého zadržela švýcarská policie.

"Hlavním problémem při pátrání i žádosti o vydání jsou zákony a to, zda má Česko s konkrétní zemí uzavřenou smlouvu o vydávání zločinců," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Právě v rámci kriminální policie totiž funguje speciální tým "lovců lebek" hledajících po světě uprchlé zločince.

O zatčení Tomáše Pitra čtěte zde

Druhou překážkou jsou peníze. Nejhledanější lidé totiž většinou mají dost prostředků na to, aby si v zahraničí zařídili zcela novou identitu a nakoupili dokonalé falešné doklady.

Někteří pak jdou ještě dále. "Setkáváme se i s případy, kdy si platí drahé plastické operace a mění svou podobu," uvedla Kopecká.

Radovan Krejčíř

Podnikatel podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka. V červnu 2005 utekl policistům, když prováděli prohlídku jeho domu. I s rodinou žil na Seychelských ostrovech. Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu předloni v únoru rozhodl, že podnikatele do Česka nevydá.

Za podvod s akciemi společnosti Teplárny Otrokovice udělil český soud Krejčířovi 6,5 roku vězení. Nejvyšší soud letos vrátil kauzu k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Nedávno dostal Krejčíř 6,5 roku vězení za zorganizování únosu podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné listiny. Už dříve dostal Krejčíř dvouletý podmíněný trest za dva daňové trestné činy, které se týkaly machinací při dovozu luxusních mercedesů z Německa.

Viktor Kožený

Finančník, který je v ČR stíhán pro podvod za 13,6 miliardy korun, žije od roku 1994 na Bahamách. Má také irské občanství. Nedávno poslal pražský městský soud Koženého a jeho kolegu Borise Vostrého na deset let do vězení. Podle obžaloby způsobili Harvardskému průmyslovému holdingu šestnáctimiliardovou škodu, kterou mají podle soudu nahradit.

Kožený je stíhán i v USA, kde je obviněn mimo jiné ze zpronevěry a úplatkářství. V roce 2006 se konal na Bahamách soud, který část americké žádosti o vydání sice zamítl, ale povolil vydání Koženého do USA kvůli obvinění, že se dopustil korupce. Kožený se odvolal a loni bahamský vrchní soud jeho vydání do USA zamítl. O vydání Koženého požádala bahamské úřady také česká justice.

František Procházka

Pracovník bezpečnostní agentury G4S podle policie 1. prosince 2007 ukradl z budovy firmy 560 milionů korun. Procházka, který v žižkovské pobočce G4S pracoval jako strážný, byl obviněn krátce poté, co zmizení peněz vyšlo najevo.

Pátrání zůstalo bezvýsledné. Policii se podařilo dopadnout pouze jeho údajného komplice, jenž byl ale později z vazby propuštěn na kauci. Po Procházkovi se slehla zem, stejně jako po ukradených penězích.

Martin Koloc

Dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů a podnikatel údajně podnik Rubena Náchod připravil o zhruba 250 milionů korun. Na Koloce je od roku 2004 vydán mezinárodní zatykač. Podle některých zdrojů pobývá střídavě na Seychelách a ve Spojených arabských emirátech.

Krajský soud v Hradci Králové nedávno odročil hlavní líčení v Kolocově případu, to se patrně bude konat v září. Již v roce 2008 hradecký soud Koloce a čtveřici bývalých manažerů firmy zprostil obžaloby. Vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.

Roman Vaškůj

Podnikatel, známý mimo jiné i z údajné úplatkářské aféry kolem někdejšího předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Jiřího Čunka, byl v Česku odsouzen za daňové úniky na 7,5 roku do vězení. Podle rozsudku Vaškůj krátil daně při obchodování s palivy a státu způsobil víc než půlmiliardovou škodu.

Nyní čelí další obžalobě z daňového úniku ve výši téměř 160 milionů korun. Žalobce ho viní z toho, že se společníkem Stanislavem Nedbálkem podváděl při provozování letecké linky Discovery Travel. Vaškůj loni v červenci uprchl do zahraničí, letos v červnu ho zatkla vídeňská policie. Nyní čeká, zda bude vydán do Česka.


Video